Imperium

Behemoth`s Lair

Historia Byczyny

Permalink

Według mnie przydał by się konkurs wiedzy o Jaskini i o Byczynie.


Permalink

Sorgall

Według mnie przydał by się konkurs wiedzy o Jaskini i o Byczynie.

O Jaskini tak. Ale o Byczynie! Mało kto zna historie miasta.


Permalink

Nebirios

O Jaskini tak. Ale o Byczynie! Mało kto zna historie miasta.

A warto poznać...


Permalink

Na pewno jest bardzo ciekawa i zawiera sporo interesujących wydarzeń, ale może jednak lepiej zrobić konkurs o Jaskini. Jaskinia jest nam chyba bliższa.


Liczba modyfikacji: 4, Ostatnio modyfikowany: 4.01.2009, Ostatnio modyfikował: Nebirios

Permalink

Na pewno jest bardzo ciekawa i pełna ciekawych wydarzeń.

Na przykład jakich?


Permalink

Cała dyskusja jest mocno... absurdalna O.o'

Ale skoro już pytasz, to tak naprawdę nic ciekawego i konkretnego. Kilka razy się pojawia w historii Polski, ale nigdy nic ciekawego się tam nie dzieje. Kilka razy spłonęła, oberwała w kilku wojnach... Ot, standard.


Permalink

Panowie zachęcam do poszukiwań dotyczących historii Byczyny, ale róbcie to tutaj a nie w rozmowach o grodzie...


Permalink

Z tego co pamiętam z historii to pod Byczyną odbyła się w XVI wieku bitwa, w której polskie wojska pod wodzą kanclerza Zamoyskiego pokonała wojska pretendenta do polskiego tronu niejakiego Habsburga.

Z dnia 4 stycznia 2009 roku

Dosypię garść szczegółów na temat bitwy. Po śmierci Stefana Batorego tron polski opustoszał. Jak to zwykle bywało w takich sytuacjach kandydatów było sporo. Tymi, którzy w tej dynastycznej rozgrywce liczyli się najbardziej byli Zygmunt Waza i Maksymilian Habsburg (nota bene został on później wielkim mistrzem krzyżackim). Jako że stolicą Polski był in illo tempore Kraków, to arcyksiążę postanowił go zająć. Plan był rozumny, bowiem miał do grodu Kraka znacznie bliżej niż pędzący ze Szwecji Zygmunt. Do tego szlachta miała podzielone zdania i również Austriak miał w jej szeregach pewne poparcie.

Trzeba zauważyć, że w XVI wieku południowo-zachodnia granica naszego kraju przebiegała w zupełnie innym miejscu niż dzisiaj i Kraków leżał nieopodal granicy zachodniej (południowej z resztą również), więc Habsburg zebrawszy armię ruszył na stolicę. Na szczęście hetman Jan Zamoyski obsadził miasto i szturm został odparty. Arcyksiążę ustąpił spod miasta i począł pustoszyć Śląsk.

Zygmunt III Waza został koronowany na króla pod koniec 1587 roku. Zamoyski w imieniu władcy wyruszył więc na wroga, który akurat wtedy koło Byczyny przebywał.

Została stoczona 24 stycznia 1588 roku i zakończyła się zwycięstwem Polaków. Lekką przewagę miał nieprzyjaciel, ale dzięki ustąpienia z pola bitwy Węgrów (bardzo rozsądny krok z ich strony) udało się zamknąć arcyksięcia z jego wojskiem w zamku byczyńskim.

Zamoyski przystąpił do oblężenia, które pewnie by się nie udało (chociaż może, armia łańcuszkiem do głównego herosa i jakoś by wyszło...), ale Habsburg sam rozwiązał problem poddając się. Został wzięty do niewoli, w której przebywał do roku 1589.

Król Zygmunt panował w Polsce nieprzerwanie do roku 1632, gdy zmarł pozostawiając tron synowi, którego historia zna jako Władysława IV. Czy to dobrze, że pod Byczyną zwycięstwo odniósł Zamoyski? Można by wiele zarzucić królowi Zygmuntowi, ale sam chyba nie chciałbym żyć w świadomości, że moją ojczyzną rządził Niemiec (chociaż Karol Olbracht von Habsburg twierdził, że cytuję Habsburg nie jest Niemcem).

Mam nadzieję, że mój post był choć trochę interesujący i rzucił pewne światło na miejsce, w którym najprawdopodobniej odbędzie się Konwent.


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 4.01.2009, Ostatnio modyfikował: Invictus

Permalink

Jest o tym zagadka w Sfinksie w dziale Historia Polski. Proszę o niepodawanie odpowiedzi...


Permalink

Chętnie posłuchałbym wykładu na konwencie o Byczynie i o bitwie pod Byczyną