Pomyślałem sobie, że pożytecznym byłoby podać pochodzenie i genezę imion bohaterów z Heroes III. Podobno ich twórcy przychodziło to z niejaką trudnością. Temat dedykuję Tarnoobowi.
Rycerze:
Orrin - imię to wywodzi się z Irlandii, jest zanglicyzowaną formą imienia Odhrán. Znaczy tyle co „jasnozielona wierzba”. Niegdyś dość popularne w Stanach.
Valeska - miano pochodzi z oryginału łacińskiego, jest formą imienia Waleria. Można je przetłumaczyć jako „będąca silną”. Jest bardzo rzadkim imieniem.
Edric - geneza imienia jest staroangielska, znaczy tyle co „rządzący bogactwem”. Rzadkie miano, choć spotykane współcześnie częściej niż w średniowieczu.
Sylvia - żeńskie imię o łacińskiej genezie, znaczy „las, drzewo”. Jest dość popularne, choć obecnie rzadziej nadawane niż kiedyś.
Lord Haart - jedno z dwóch imion, gdzie tytuł stał się częścią miana. Samo Haart nie jest stosowane jako imię, podejrzewam niemiecką genezę - od słowa hart, „twardy, ciężki”. Oprócz tego możliwa jest inna geneza - przekształcone heart, czyli "serce".
Sorsha - jedno z młodszych imion. Pojawiło się w 1988 roku, jako nazwa jednej z postaci w filmie Willow. Jego geneza to prawdopodobnie irlandzkie Socha – „promienna”.
Christian - dość nietypowe dla postaci z Enroth, bowiem znaczące tyle co „chrześcijanin”. Jego obecność mogła by wywołać wiele spekulacji i ciekawych teorii, ale w tym wypadku wiadomym jest, że wywodzi się od imienia Christiana Vanovera, współpracownika Jona Van Caneghama. O ile dobrze pamiętam to jemu zawdzięczamy imiona bohaterów.
Tyris - trudno powiedzieć. Miarodajne źródła wspominają o afroamerykańskiej genezie imienia. Tak zwała się też główna bohaterka gry Golden Axe z 1989 roku.
Sir Mullich - Pojawiający się w dodatku Armagedon Blade, miał zastąpić Haarta, więc zapewne stąd tytuł wskazujący na szlachectwo. Imię to jest nazwiskiem Davida Mullicha, producenta gry.
Roland - germańska jest geneza imienia władcy Enroth. Znaczy tyle co „Sławny ląd, ziemia, kraina”. Zważywszy na to kto imię nosi nie należy zapomnieć o bohaterze Pieśni o Rolandzie, eposie w którym mózg tytułowej postaci się wylewa, a ta wspina się na wzgórze, żałuje, wspomina i tak dalej.
Katarzyna - imię zostało przetłumaczone, jako jedyne. Królowa ma niejasnej proweniencji miano, być może z greckiej „każda z dwóch”, albo bogini Hekate – patronce czarnoksięstwa. Możliwa jest też koptyjska geneza – „poświęciłem twe imię”. Najczęściej podawana wersja głosi, że znaczy tyle co „czysta”, ale jest to późniejsza interpretacja.
Klerycy:
Rion - To dość rzadkie imię… żeńskie. W irlandzkim jego znaczenie to „królowa”. Być może twórca imienia przekształcił Lion.
Adela - źródłem jest germańskie adal – „szlachetny/a”. Imię idealne dla arystokracji. Bardzo popularne… w Czechach, w USA od jakiegoś czasu wcale, a wcale.
Cuthbert - starodawne imię ze starodawnegoangielskiego. Oznaczać może „sławnego inteligencją, bystrością”. Nie jest zbyt popularne, choć jeśli twórcy gry czytali Tintina mogli się z nim spotkać.
Adelaide - Jak Adela, ale tym razem dorzucamy heid, by otrzymać „szlachetnego rodzaju”, lub… „sortu”. W czasach tworzenia gry, imię to uważano za staroświeckie.
Ingham - trudno określić. Ing to nawiązanie do skandynawskiego bóstwa o tej samej nazwie. Ingham to też nazwa jednego z hrabstw w Stanach Zjednoczonych.
Sanya - Być może jest to skrót od Aleksandra – „obrońca ludzi”, w języku arabskim znaczy „wspaniała”.
Lyonis - trudno tu coś znaleźć. Przypuszczam, że Lyon od lion.
Caitlin patrz: Katarzyna, choć tym razem irlandzka wersja tego wspaniałego imienia.
Łowcy:
Mephala - prawdopodobnie zostało zapożyczone z gry The Elder Scrolls II: Daggerfall.
Ufretin - Być może z francuskiego Fretin. W starodawnej wersji tego języka znaczył "brat".
Jenova - jw. Ale w tym wypadku człon nova można tłumaczyć jako „nowa”, z łaciny. Nowa Morisaku-Yu to jedna z graficzek pracujących nad grą.
Ryland - mogłoby się wydawać, że to Roland z zamienioną samogłoską, ale tak nie jest. To rzadkie imię wywodzi się ze staroangielskiego i znaczy „kraj żyta” .
Thorgrim - w języku wikingów znaczy tyle co „hełm Thora”. Kim był Thor z Antagarichu i kim był jego hełm pozostaje tajemnicą.
Ivor - bardzo akuratne imię, bowiem w języku wikingów znaczy tyle co „wojownik łuku”. Bardzo rzadko używane.
Clancy - imię z irlandzkiego, Mac Fhlannchaidh znaczyło „Syn Fhlannachaldha”, a samo fhlannachaldh znaczy tyle co „czerwony wojownik”.
Kyrre - przypuszczalnie wywodzi się z perskiego Kira, czyli żeńskiej formy imienia Cyrus, co znaczy „dalekowzroczna, młoda, tron”.
Gelu - z łaciny, „mróz”.
Druidzi:
Coronius - Być może wywodzi się z łacińskiego Cronus, czyli oznacza Kronosa, ojca Zeusa. Jego imię znaczyło „ciąć”. W tej formie imię jest bardzo rzadkie, noszone też przez kobiety.
Uland - z niemiarodajnych źródeł wynikać może, że wywodzi się starogermańskiego, gdzie znaczyło „z bogatego kraju”. Julia Ulano to jedna z graficzek pracujących nad Heroes III.
Elleshar - niejasna geneza. Być może z hebrajskiego Eleazar - „Bóg dopomógł”, ale podejrzewam genezę z Władcy Pierścieni, gdzie Elessar było koronacyjnym imieniem Aragorna, znaczyłoby wówczas „kamień elfów”.
Gem - z angielskiego, gdzie znaczy tyle co „klejnot”.
Malcom - wariant Malcolma, czyli „Ucznia (świętego) Kolumba”, z języka szkockiego. W tym wariancie dość rzadko stosowane.
Melodia - oznacza to oznacza po polsku, choć w języku angielskim częściej używa się formy Melody.
Alagar - Jakby wyrzucić drugie 'a' wówczas otrzymamy Algar, rzadko spotykane imię, którego znaczenie to „Włócznia elfów”, a które wywodzi się ze staroangielskiego.
Aeris - Być może od Eris, greckiej bogini niezgody. Imię posiada też cząstkę Aer, która oznacza wiatr. Istnieje możliwość nazwania tak bohatera na cześć Aerith „Aeris” Gainsborough, z Final Fantasy VII.
Alchemicy:
Piquedram - nie ma takiego imienia. Można je podzielić na pique co może z francuskiego oznaczać pikę, dłuto, przytyk, a także dram, czyli dramat. Istnieje też pamięć DRAM.
Thane - than to arystokratyczny tytuł z wczesnośredniowiecznych wysp Brytyjskich, a także Skandynawii. Co ciekawy znaczy tyle co „służyć”. Imię to było noszone przez kilka znanych osób.
Josephine - Józefina. Imię to wywodzi się z hebrajskiego i znaczy tyle co „on doda”.
Neela - istnieje hinduskie imię tak brzmiące, częściej zapisywane jako Nila, znaczące „ciemnoniebieska”. W latach 30. dość popularne w USA.
Torosar - Trudno ustalić. Po wywaleniu ar otrzymujemy Toros, armeńską wersję naszego rodzimego Teodora, czyli Bożydara. Trop geograficzny odsyła do Pakistanu, bądź Turcji.
Fafner - bądź Fafnir, potężny smok ze skandynawskich podań. Został zabity przez Sigurda. Jego imię należy tłumaczyć jako „Wszechobejmujący”.
Rissa - rzadkie kobiece imię, a także miejsce wspominane w Biblii. Być może jest to skrócenie zdrobnienia imienia Klara w języku angielskim – Clarissa. Było to dość popularne imię, a znaczenie oryginału brzmi „jasna, sławna”.
Iona - wywodzi się ze szkockiej nazwy jednej z wysp. Nazwa ta znaczy… „wyspa”.
Czarodzieje:
Astral - kojarzy się ze sferą astralną, jej zaś źródłosłów to astra – „gwiazdy” po łacinie. Istniała strona astralwizard.com, powstała w 1996 roku miała być pierwszą o serii HoMM.
Halon - można skojarzyć z halogenami, halony to w angielskim różne związki oparte na gazach szlachetnych. Także zjawisko optyczne, halo.
Serena - żeńskie imię pochodzące z łaciny. Może znaczyć „czysta, spokojna, pogodna”. Dość często spotykane w latach wydawania gry.
Daremyth - nie ma imienia tak brzmiącego. Być może należy rozbić to miano na dwie części: Dare i myth - „odważać się” i „mit”.
Theodorus - jest to zlatynizowana forma greckiego imienia Theodoros – „Boży dar”.
Solmyr - nie ma takiego imienia. Po rozdzieleniu na Sol i myr i przetłumaczeniu na francuski otrzymamy „Słońce” oraz „Mur, ściana”.
Cyra - istnieje takie imię, zapewne żeńska wersja Cyrusa. Tłumacząc na polski z greki, na którą przełożono perski oryginał, może znaczyć „dalekowzroczna, młoda, tron”.
Aine - imię z Irlandii rodem, jest tam dość popularne. Oznacza „blask”, „promienność”.
Dracon - miano to wywodzi się z greki, gdzie oznacza „smoka”, „węża”.
Demony:
Fiona - jest żeńskim odpowiednikiem imienia Fionn, które znaczy „sprawiedliwy”, bądź „biały”. To miano jest sporo młodsze od swego męskiego odpowiednika. O ile zauważyłem, istnieje tendencja do nazywania tak rudowłosych postaci.
Rashka - nie ma takiego imienia. Istnieje za to nazwisko. Jest to też rejon w Bułgarii.
Marius - istnieje imię męskie brzmiące identycznie, oznacza „Mars”, albo „mężczyzna”.
Ignatius - czyli po polsku Ignacy, oznacza z łaciny „ogień”, choć być może wywodzi się z tajemniczego etruskiego, ale wówczas nie wiadomo co znaczyłby. Na początku XX wieku zdobyło niejaką popularność.
Octavia - żeński odpowiednik łacińskiego Octavius - ósmy. Imię zdobyło ograniczoną popularność w latach 70. i 80.
Calh - istnieje imię Cal będące skrótem od Calvina. Imię to wywodzi się z łaciny, a oznacza „łysy”. W staroirlandzkim istnieje też miano Cael, oznaczające „wysmukły”.
Pyre - nie ma takiego imienia, ale po angielsku oznacza „stos”
Nymus - jw., ale może być drugim członem od Hieronymus, z greckiego, gdzie znaczy „święte imię”. Akurat człon odpowiedzialny za świętość został wyrzucony.
Heretycy:
Ayden - wariant Aidana. To imię jest uwspółcześnioną wersją Aodhana, co w języku szkockim i irlandzkim oznacza „ogień”. Jest dość popularne, choć częściej spotykane w formie Aiden. Lisa Simpson wspomina, że chciałaby poznać jakiegoś Aidena.
Xyron - Nie mam pojęcia.
Axsis - Jak usunąć 's' oznacza „oś” po angielsku.
Olema - Istnieje taka miejscowość w Kalifornii. W języku ukraińskim Olena jest odpowiednikiem Heleny i oznacza „pochodnię”.
Calid - w języku arabskim istnieje imię Khalid. Oznacza „wiecznego”. Jest to też angielski archaizm oznaczający „gorące”, wywodzący się z łaciny - calidus.
Ash - jak wynika z samej biografii miano to znaczy „popiół”.
Zydar - Etymologia niepewna. Być możne od Isidore, angielskiej wersji greckiego imienia Znaczyłoby wtedy "Dar Izydy".
Xarfax - Jw.
Rycerze Śmierci:
Straker – nie ma takiego imienia, ale za to istnieje nazwisko. Nosił je jeden z bohaterów serialu UFO z roku 1970.
Vokial - nie ma takiego imienia, brzmi podobnie co vocal, a oznacza „wokal, głośny”.
Moandor - nie ma takiego imienia, ale w języku angielskim Moan to „jęk”, zaś dor można uznać za skrócone door, czyli drzwi. Moandor znaczyłby zatem "Drzwi jęku".
Charna - w jidysz znaczy tyle co „czarna”.
Tamika - wariant japońskiego imienia Tamiko (多美子) które można by przetłumaczyć jako „Bardzo piękne dziecko”. Do Stanów Zjednoczonych zawędrowało w latach 60., po filmie ‘A girl named Tamiko’ zdobyło niejaką popularność.
Isra - z arabskiego, w którym znaczy „nocna podróż”.
Clavius - nie ma takiego imienia, jednak mogło być nadane na cześć niemieckiego matematyka Chritophera Claviusa. Wówczas oznaczałoby „klucz”. Istnieje też możliwość wywodzenia go z łaciny, od clavi, naciski (takie na skórze). Oprócz tego istnieje imię Clovis, skróconego od frankijskiego Clodovicus. Znaczyłoby wówczas „Sławnego wojną”.
Galthran - Nie mam pojęcia.
Nekromanci:
Septienna - Nie ma takiego imienia, pierwszy człon Sept może pochodzić z łacińskiego „siedem, wrzesień”. Drugi człon Enna można wywodzić z irlandzkiego, wówczas oznaczałby „jądro, sedno”, albo „ptasia”.
Aislinn - jest to wariant imienia Aisling, które znaczy „marzenie senne, wizja” w języku irlandzkim. Powstało w XX wieku i zdobyło sobie niejaką popularność na Wyspach Brytyjskich.
Sandro - Skrócona wersja włoskiego Alessandro, które to w języku greckim oznacza „obrońcę, obrońcę ludu”.
Nimbus - W języku angielskim oznacza „ciemną chmurę”.
Thant - U Thant był trzecim i pierwszym nieeuropejskim sekretarzem generalnym ONZ. Jako, że pochodził z Birmy, w której nie ma nazwisk sensu stricte można przyjąć, że Thant to imię, a znaczy „czysty”.
Xsi - po wyrzucenia ‘s’ otrzymamy grecką nazwę litery Ξ, ξ , czyli głoski wymawianej jako ks.
Vidomina - Bohaterka z gry Wizardry VII. Wydaje mi się, że miano to należy rozbić na Domina i Vi. To pierwsze po łacinie znaczy „pani”. Drugie zaś to skrót od Vitalia, czyli witalna. Vidomina to więc „Pani witalności”.
Nagash - Ze świata Warhammera, potężny nieumarły. Naga - kojarzy się z nagami, wężami, smokami z wierzeń ludów Azji. Naga to nazwa kilku japońskich miejsc, miast. Był także bohater komiksów Marvela o tym imieniu.
Władcy:
Lorelei - imię to wywodzi się z języka niemieckiego, w którym oznacza „wabiącą skałę”. Jest to nazwa skały położnej nad Renem. Jako imię żeńskie dopiero od niejakiego czasu zdobywa powodzenie.
Arlach - Miejscowość w Niemczech, a także nazwisko.
Dace - Jest to imię o niejasnej etmologii. Czasami opisywane jako żeńskie i chyba jako takie częstsze. Jeżeli jednak miałby nosić je byk to znaczyłoby „Z Waterford”, jednego z hrabstw Irlandii.
Ajit - z sanskrytu, znaczy „On nie będzie pokonany”, albo pokrótce „Niezwyciężony”.
Damacon - Nie mam pojęcia. Jako ciekawostkę podam, że „Dama con Ermellino” to włoski tytuł „Damy z gronostajem”.
Gunnar - Staronordyckie imię oznaczające „Wojownika wojny”. Pojawia się także w mitologii nordyckiej. W czasach wydawania gry miano dopiero zdobywało popularność w USA, ugruntowaną pozycję mając w Islandii.
Synca - Nie mam pojęcia. Być może od synchronizacji.
Shakti - w sanskrycie oznacza „moc”, także bogini hinduska.
Czarnoksiężnicy:
Alamar - Imię to wywodzi się ze staroniemieckiego. Może oznaczać „Sławnego wszystkim”, bądź „Sławną świątynię”. Miano to jest silnie związane ze światem Mocy i Magii począwszy od Might and Magic I.
Jaegar - W języku niemieckim oznacza „myśliwego” (Jäger).
Malekith - Imię pojawiło się po raz pierwszy w 1984 roku, w komiksie Marvela. Jego pierwszy człon mal odnosi się do łacińskiego „zło”, zaś kith miało brzmieć celtycko. W angielskim oznacza też „znajomy”.
Jeddite - Być może z hebrajskiego Jedidah, „ukochany”. Istnieje też możliwość, że od jednego z antagonistów z „Sailor Moon”, Jadeite. Wówczas znaczenie wywodziłoby się od nazwy "jadeit", które pochodzi z hiszpańskiego i oznaczało „kamień boczny”.
Geon - Cytując Fielda: "zbitek gr. η γη + ών (ziemia + będący = będący ziemią)". Możliwe są też inne znaczenia, w geologii jest to pojęcie obejmujące przedział kilkudziesięciu milionów lat. Geon pojawia się w grze „King od the Monsters 2”.
Deemer - Ze staroangielskiego, „sędzia”.
Sephinroth - Prawdopodobnie jest to nawiązanie do Sephirot - sefir, które w kabale mają umożliwiać poznanie Boga. Sephiroth to z kolei postać z Final Fantasy VII.
Darkstorn - po lekkim przekształceniu otrzymujemy Dark storm - „Mroczną burzę”.
Barbarzyńcy:
Yog - Sama nazwa kojarzy się z jogą, hinduską mistyczną gimnastyką, poza tym istnieje bóstwo Yog-Sothoth. W roku 1970 ukazał się film „Yog. Potwór z kosmosu”. Dzieło to było produkcji japońskiej. W języku samurajów Yog oznacza „kiełek”, „pęd”.
Gurnisson - Trudno powiedzieć. W uniwersum Warhammera jest bohater o takim imieniu, ale pojawia się chyba dopiero w 1999 roku. Gurnis jest nazwiskiem, zaś son to „syn”.
Jabarkas - nie mam pojęcia, być może jest to imię z rejonów Azji południowej.
Shiva - jest to imię kojarzone z hinduską boginią o tej nazwie. Oznacza „łagodną, miłą”. W perskim jest identyczne imię oznaczające „urocza”.
Gretchin - Rzadsza forma Gretchen, które samo w sobie jest zdrobnieniem Margaret. Czyli angielskiej wersji z łaciny, do której trafiła z greki, a w grece z sanskrytu gdzie znaczy „Perła”. Jest to też nazwa rasy w Warhammerze.
Krellion - Krell to nazwa rasy kosmitów w klasycznym filmie science-fiction „Forbidden Planet” z 1956 roku, później wykorzystywana w innych dziełach. Lion to Rywin lew.
Crag Hack - Jedno z najbardziej charakterystycznych dla serii MM i HoMM imię. Crag oznacza „turnię”, a hack „siekanie”.
Tyraxor - trudno powiedzieć. Tyra - to żeńskie imię ze Skandynawii rodem, znaczące „Świętość Thora”. Xor to pojęcie wykorzystywane w matematyce, z greki, gdzie znaczy „lub bez”. Brzmi dość podobnie do Tyrex, czyli potocznej nazwy dinozaura.
Kilgor - Etmologia jest dość skomplikowana. Kilgor może wywodzić się od nazwiska, które pochodzi od Kilgour, średniowiecznej nazwy Falklandu na wyspach Fife. Wówczas znaczyłoby „miły kościół”. Kilgor to także nazwa wielu miejsc w USA. Jest też możliwość, że imię pochodzi od Kilgore’a Trouta, fikcyjnej postaci z powieści Kurta Vonneguta, który stanowił jego alter ego. W "Czasie Apokalipsy" pojawia się tak nazwany bohater. Wreszcie może chodzić o kill i gore, „zabić” i „przebić”.
Winston Boragus - Pierwszy człon imienia diuka Krewlod jest prosty – ze staroangielskiego Wynnstane, „kamień radości”. Co do Boragus nie wiem. Bora to po turecku „sztorm”, gus może pochodzić od August, szczęśliwy. Miano to także pojawia się w jakimś niejasnym religijnym kontekście, którego nie rozumiem.
Magowie bitewni:
Gird - Istnieje kilka miejsc o tej nazwie. W języku angielskim oznacza „opasać, przepasać”, ale i „kpić”.
Vey - Nazwa miejscowości we Francji, także nazwisko. Oy vey to angielski odpowiednik polskiego „Aj waj”, w obu językach zaczerpniętego z jidysz.
Dessa - Jest to przekształcony angielski odpowiednik polskiej Dezyderaty. W obydwu językach wziął się z łaciny, gdzie znaczył „pożądana”.
Terek - rzeka w Gruzji i Rosji. Derek wywodzi się od Teodoryka, a znaczy „Władca ludzi”.
Zubin - oznacza „włócznię” w języku perskim i/lub sanskrycie.
Gundula - jest to wydłużona wersja germańskiego gund, „wojna”.
Oris - z hebrajskiego, oznacza „drzewo”. Jest to imię męskie. A także znana firma produkująca szwajcarskie zegarki, nie tak szybkie jak radzieckie.
Saurug - nazwisko wywodzące się być może z Niemiec. Tłumaczenie „kwaśny dywanik” chyba jest niedoskonałe.
Władcy Bestii:
Bron - Istnieje takie nazwisko. Oprócz tego Bron był postacią z powieści science fiction „The pattern of chaos”.
Drakon - miano to wywodzi się z greki, gdzie oznacza „smoka”, „węża”.
Wystan - ze staroangielskiego Wigstan, gdzie oznaczał „kamień bitewny”.
Tazar - Istnieje gatunek ryb o tej nazwie. Kojarzy się z tzar, czyli carem.
Alkin - Istnieje takie nazwisko. W dialekcie północnoangielskim słowo to oznacza „wszelkiego rodzaju”. Alkiny (Alkyne) to związki chemiczne. Podobno są nienasycone.
Korbac - Nazwisko takie. Może z Niemiec, może ze Słowacji.
Gerwulf - z niemieckiego, gdzie oznacza „wilczą włócznię”.
Broghild - zapewne z nordyckiego, gdzie istniało imię Borghild i znaczyło „bitewną fortyfikację”. Było to imię kobiece.
Wiedźmy:
Mirlanda - jeśli darujemy sobie ‘l’ to Miranda jest nie tak rzadkim imieniem oznaczającym, z łaciny, „Cudowna, wspaniała”.
Rosic - Jest to miano bałkańskiej proweniencji oznaczające „osobę z Rusi”. Może też, jako Rosica oznaczać „różę”.
Voy - nazwa miejscowości w Szkocji. W hiszpańskim znaczy „idę!”
Verdish - istnieje takie nazwisko. Verde to zielony w wielu językach romańskich.
Merist - istnieje takie nazwisko. Meristem to po angielsku „tkanka twórcza” w roślinach. Nazwa ta wywodzi się z greki, gdzie meristos to „dzielić się”.
Styg - Stig to imię ze Skandynawii rodem, oznacza „drogę”. Jest też akronimem od stick to yours guns oznaczającego upieranie się przy swoim zdaniu. Jest też Stygia, jedna z krain wymyślonych przez Roberta Howarda, jej etymologia oparta jest na rzece Styks, której nazwa znaczy "ciemna, ponura, mroczna".
Andra - żeńska forma imienia Andrew, czyli „Andrzej”. Paradoksalnie, oznacza „męski”.
Tiva - w języku Indian Hopi oznacza „taniec”.
Adrienne - żeński odpowiednik imienia Adrian, które oznacza kocha wszystkie kobiety „pochodzący z Hadrii”. Jest dość popularne zwłaszcza ostatnimi czasy.
Wędrowcy:
Pasis - W języku esperanto oznacza „minął”.
Thunar - saksoński odpowiednik Thora, którego imię znaczy „grom”. Jest też oczywiście bóg Thor, a nawet superbohater Thor.
Ignissa- Ignis to „ogień, pożar”. Istnieje taka użytkowniczka Jaskini Behemota. Końcówka brzmi tak jak w Clarissa, aby wyszło zdrobnienie.
Lacus - „jezioro” po łacinie.
Monere - w greckim oznacza „Samotny, unikalny”.
Erdamon - z niemieckiego Erdmann, które oznacza „człowiek ziemi”.
Fiur - w starosaksońskim oznacza „ogień”.
Kalt - w języku niemieckim oznacza „zimno”.
Elementaliści:
Luna - w języku łacińskim jej imię oznacza „Księżyc”, a także jego boginię. W ostatnich latach staje się popularne w USA, ale nie w momencie powstawania gry.
Brissa - zapewne przekształcone breeze, czyli bryza.
Ciele - Celeste to imię wywodzące z łaciny, gdzie znaczyło „niebiańska”. Tak (Ciele) brzmiące imię jest używane w Brazylii.
Labetha - Istnieje nazwisko i imię Labeth. Można je także rozbić na dwa człony - La i Betha. Ten pierwszy jest podobno czasami używany przez Afroamerykanów do tworzenia imion np. LaBarbara. Betha zaś wywodzi się ze Szkocji i oznacza "Życie".
Inteus - po łacinie „Zamiar”. Warto przy okazji wspomnieć, że portret bohatera oparty był na fotografii George’a Almonda, artysty pracującego przy HoMM.
Aenain - po arabsku oznacza „jęczeć”.
Gelare - w wielu językach romańskich oznacza „zamrażać”.
Grindan w staroangielskim oznacza „szlifować”, lub „wykruszać”.