Imperium

Behemoth`s Lair

Czy nadal jest sens pisania recenzji map?

Permalink

Założyłem nowy temat coby od was szanowni gracze dowiedzieć się czy jest sens wskrzeszania starego pomysłu czyli pisania recenzji map?

Moje argumenty za:

Dzięki recenzjom można zróżnicować poziom trudności i staranności map znajdujących się w zasobach Krypty. (Hall od Fame nie pamięta już ostatniej aktualizacji ).

Zawsze dzięki temu gracz będzie mógł zostać nakierowany które mapy warto ściągać....

Krypta zyskała by miano solidnego serwisu związanego z mapami do różnych części HoMM

Komory z mapami z pewnością zostałyby oczyszczone z wielu słabszych pozycji

Generalnie cud miód i orzeszki ... (ech fantazja ułańska)

Argumenty przeciw:

Marne szanse powodzenia ( potrzebny sztab ludzi piszących i grających,bez słomianego zapału )

Po kilku reckach można wpaść w rutynę i stracić zapał....

Sam widok ilości map w Krypcie ostudza najwytrwalszego entuzjastę...

Generalnie o tym się już mówi od roku 2003 mamy rok 2008?

Uff.... więc tak z grubsza to wygląda.

Generalnie można zastanowić się nad ratingiem dla map i ew. opiniami graczy ( ale to tylko w nowej wersji krypty było by możliwe ). W starej wersji wszystko jest generalnie też do wykonania, ale jest to ciężka ręczna praca...

Wnioski:

Zakładając ten temat zadaję jedno pytanie jest sens czy nie ma pisania recenzji ew. opisów rekomendacji map?

Czekam na odpowiedzi?


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 20.11.2008, Ostatnio modyfikował: Thant

Permalink

Z pewnością pisanie recenzji ma sens, tylko, jak słusznie spostrzegłeś niezbędne do tego jest spore grono testerów, a przecież niewiele osób byłoby w stanie podjąć się tego zadania (ja z pewnością nie). Gdy dołoży się do tego ilość map, to rzeczywiście może być problem, ale przecież nie trzeba wszystkiego zrobić od razu. Recenzja pozwala przecież graczowi na wybranie takiej mapy, jaka mu odpowiada, gdy jej brak czasami kupi się kota w worku - mapa ma na przykład beznadziejny wygląd i do tego robił ją chyba sześciolatek, co można wywnioskować po ilości na niej błękitnych smoków oraz artefaktów o ogromnej mocy. Natomiast opis pokazałby, czego gracze mają się strzec, a jacy mapmakerzy zasługują na laury chwały.


Permalink

Oczywiście, że ma sens!. Sam ponad pięć lat temu się tym zajmowałem i przyznam, że niezła była przy tym zabawa i efekt końcowy. Najważniejszym tutaj czynnikiem jest wytypowanie odpowiednich ludzi do tej misji. Zadanie samo w sobie jest dość trudne, trzeba do tego osób, które mają naprawdę dużo czasu, potrafią pisać z finezją i są odpowiedzialne w tym co robią i mają zrobić.

Permalink

Moim zdaniem ma to sens. Sam chętnie coś napiszę.


Permalink

Pisanie recenzji oczywiście ma sens. Trzeba byłoby jednak dokładnie ustalić jak miałyby one wyglądać. Moim zdaniem nie powinny być pisane w formie opowiadań o mapie, ale tylko wg schematu: plusy/minusy i ocena w skali od 1 do 10. Pisanie dłuższych opowiadań na krótszą metę oczywiście pewnie znalazłoby chętnych, ale w dłuższej perspektywie, wydaje mi się, że nie będzie chętnych. Wymaga to przecież "posiedzenia" przed komputerem trochę czasu, a mało kto nim w większej ilości dysponuje.

Permalink

Według mnie najlepiej by było, gdyby każdy mógl nadeslać własną recenzję, a moderator tylko je akceptował lub odrzucał. :)

Permalink

Sanctum

Moim zdaniem nie powinny być pisane w formie opowiadań o mapie, ale tylko wg schematu: plusy/minusy i ocena w skali od 1 do 10.

Zgadzam się, to dobry pomysł. Przy takim schemacie recenzowanie map nie powinno stanowić problemu. Poza tym takie recenzje lepiej się czyta: są przejrzyste i treściwe.

Louner

Według mnie najlepiej by było, gdyby każdy mógl nadeslać własną recenzję, a moderator tylko je akceptował lub odrzucał.

I teraz sobie pomyśl, że moderator dostaje od różnych graczy 3-4 recenzje w tygodniu. Musi je przeczytać, obejrzeć mapy i stwierdzić, czy recenzja jest dobra.
Zlituj się, moderator też człowiek.

Recenzje być muszą. Deklaruję swoją pomoc od lipca. Przed wakacjami nie dam rady.


Permalink

Mam takie głupie pytanko, ale kto będzie te recenzje tworzył i gdzie będą umieszczane? Bo ja na to żeby ktos mi napisał czy zrobiłem dobrą kmapanie czekam dobre kilka miesięcy ...


Permalink

Zajrzyj do krypty map, tam już jest kilka recenzji, zobacz jak to wygląda.
Jak widać, Thant ciągle szuka chętnych do tej pracy...


Permalink

Duzeom

Mam takie głupie pytanko, ale kto będzie te recenzje tworzył i gdzie będą umieszczane? Bo ja na to żeby ktos mi napisał czy zrobiłem dobrą kmapanie czekam dobre kilka miesięcy ...

Jak mi tą kampanie udostępnisz, to zrecenzuje. Miło byłoby zagrać w jakąś dobrą kampanie, tak dawno w HoMM III nie grałem.


Permalink

No cóż, ja się ostatnio zacząłem bawić w kartografię. I po zastanowieniu się nad recenzjami itd. jestem skłonny wziąć tę robotę! Czytałem niektóre recenzje i wydaje mi się, że napisanie czegoś takiego po ukończeniu mapy to kwestia ok. 30 minut. Zakładając, że jedną mapę machałbym przez jakiś dzień lub dwa, w ciągu miesiąca wychodziłoby od 15 do XX recenzji.

Nie wiem czy powinienem się z tym do Kogoś zwrócić, a jeżeli tak, to do kogo? Jeżeli któryś z naszych fachowców przeczyta tego posta, to niech mnie odpowiednio poinstruuje, poda dyrektywy i inne takie bzdury. Wtedy zabiorę się do roboty :)

Ponadto przydałoby się rozdmuchać temat zmian we funkcjach krypty itd. Link


Permalink

Jeżeli zapał jest to trzeba go wykorzystać :) Tutaj podaję adres z podstawowymi informacjami. http://nowebractwo.w.interia.pl/schematy.htm W krypcie już dawno powinna działać Gildia, ale jakoś wyszło czekanie na nową wersję potem mi brakło czasu ech... Wytyczne są ogólne więc wystarczy przeczytać, aby mniej więcej wiedzieć o czym pisać. Poza tym nie mamy większych wymagań poza tym, aby recenzja była napisana w miarę poprawną Polszczyzną z zachowaniem pewnych standardów pisowni i prezentowała w miarę zgraną całość, a nie zlepek zdań. Powodzenia w pracy. Czekamy na owoce :)


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 1.12.2009, Ostatnio modyfikował: Thant

Permalink

Według mnie jest sens robienia takiego czegoś, bo i twórca chętnie poczyta co na temat jego map sądzą inni (np. ja chętnie na taką recenzje rzucilbym okiem i zobaczyl co moze trzeba by poprawić) i uzytkownik moze sobie coś poczytac o mapie.
Minusem oczywiście jest to, kto się tym zajmie.
Nie napisałem niczego odkrywczego, ale takie jest po prostu i moje zdanie.

Permalink

Powiedz mi Thant, czy recenzje mają trafiać na twoje ręce, czy powinienem zarejestrować się w BK?


Permalink

BK już nie działa recenzje słać na adres Krypty, a jak juz coś będzie to sie tym zajmę :)


Permalink

Oczywiście, że jest sens pisania recenzji map. Dlaczego? Duża ilość map i wciąż powstające nowe mapy, czynią HoMaM grą nieśmiertelną, a więc pisanie recenzji dla takiego źródła jest jak najbardziej słuszne. Poza tym, recenzja pozwala podjąć decyzję czy warto daną mapę ściągnąć oraz jest motywacją dla kartografów aby tworzyli kolejne mapy.


Permalink

Luck, Volkolak - to może byście napisali chociaż po jednej recenzji?? :D


Permalink

Mówię, że minusem jest to kto to zrobi. :)
Ja tylko wyrazilem swoje zdanie, nie zobowiazalem sie do niczego. Z resztą - ja jestem bardziej od robienia a nie testowaia map. :)

Permalink

Moje pierwsze wnioski odnośnie naszych zbiorów są dość nieprzyjemne... To trochę jak z armią radziecką :D Ilość, a nie jakość. Zauważyłem, że większość naszych map:

1)W ok. 90% polegają na pokonaniu innych graczy, którzy mają takie same warunki rozwoju jak my.

2)W ok. 25% są puste (w dziale map do RoE ok, 90% - i to nie jest żadna przesada).

3)W ok. 75% jeżeli krajobraz jest rozbudowany, to jest jednocześnie (niestety) monotonny (zwłaszcza w przypadku rozmiaru XL).

Wniosek jest taki, że liczba NAPRAWDĘ ciekawych map jest dość ograniczona. I być może jest to też powód niewielkiej liczby recenzji?

Luck - jeżeli tworzysz mapy, to stwórz coś ciekawego i wyślij nam :)