Imperium

Behemoth`s Lair

Czy nadal jest sens pisania recenzji map?

Permalink

Zgadzam się z przedmówcą :) Mapek na 60 pkt. lub mniej jest od groma więc selekcja kiedyś pewnie nastąpi. Z tego co wiem to z początku osoby pracujące w Krypcie zamieszczały mapy nie zaglądając nawet do edytora :( Odkąd zajmuję się tym działem najbardziej tragiczne mapy nie są publikowane.

Tak nawiasem właśnie czytam Recenzje mapy Na ratunek :) Z pewnością znajdzie się na stronie ocena wysoka jak na tak liniową i porąbana mapkę. Sam pamiętam jak się namordowałem na 200% i zasadę każdy szkielet na wagę złota. Jednak co prawda to prawda, żeby ją ukończyć trzeba już mieć odpowiednie doświadczenie w grze. Co do stylu pisowni i opinii wszystko ok.


Permalink

Prawdę mówiąc, ja też z początku nie zaglądałem do edytora :D Ale jak trzeci raz z rzędu trafiła mi się słaba mapa, to się trochę wkurzyłem. Potem zacząłem je wstępnie oglądać i znalezienie jakichkolwiek kandydatów zajęło trochę czasu. Narazie przejrzałem działy z mapami do RoE i AB. SoD ruszę później.

Odnośnie "Na ratunek" - ocena wysoka, bo w ostatniej kategorii dałem 15/ 15. A to jest akurat kategoria, która zależy od subiektywnego spostrzegania. Ktoś, komu by się ta mapa nie spodobała mógłby równie dobrze dać 0/ 15 :) Jakby nie było jest to jedna z tych unikatowych map, która wywołuje w tobie mocne emocje. Trochę tak jak "Awanturnica wyprawa" :D Wydaje mi się, że obie mapki powinny trafic do Hall of Fame. Chyba, że Lord of War oraz Klucz do twierdzy są tak dobre, że nie ma co ich porównywać z tamtymi...

I jedno pytanie:
Za wykonanie dajemy 40 lub 50 pkt. w zależności od typu mapy. Jeżeli dajemy 40, możemy dać maks. 20 pkt za poziom naziemny i 20 pkt. za poziom podziemny. A co, jeżeli podziemi nie ma? Te 20 pkt. automatycznie przepada?


Liczba modyfikacji: 3, Ostatnio modyfikowany: 3.12.2009, Ostatnio modyfikował: Taro

Permalink

Taro

Luck - jeżeli tworzysz mapy, to stwórz coś ciekawego i wyślij nam :)

Tak się składa, że są już tu 2 moje mapki. Jedna do H2 i jedna do WoG-a. Teraz chyba twoja kolej na recenzję. :)
Przepraszam, że tak trochę nie na temat ale tylko odpowiadam. :)

Liczba modyfikacji: 3, Ostatnio modyfikowany: 3.12.2009, Ostatnio modyfikował: Luck

Permalink

Na razie nie miałem czasu na zabawę w Hall of Fame. Jednak jak recenzje ruszą to sądzę, że map w tym dziale przybędzie :)

Co do punktacji to z punktu widzenia osoby, która się napracowała nad dwoma poziomami, to te 20 punktów za mniej staranne wykonanie powinno się obciąć. Jeśli ktoś robi mapkę to teoretycznie powinien się przyłożyć do całości, a nie oddawać coś co jest tylko w połowie ukończone. Jednak z drugiej strony jeżeli widzimy ciekawą, dopracowaną mapkę bez podziemi to dlaczego miałaby ona tracić aż 20pkt. za brak podziemi? Potrzeba znaleźć tzw. złoty środek. Takie rozwiązanie, które nie skrzywdzi obu wykonawców ale rzetelnie oceni ich pracę i pomysł. Proponuję:

1)10 punktów przepada za brak jednego poziomu (jeśli chodzi o gry geograficzne, to przypominam, że mamy tu do czynienia ze światem fantasy, a więc ruszmy wyobraźnią)

2)10 punktów extra do grywalności lub wykonania jeśli mapa jest ciekawa, dopracowana, ale jednopoziomowa (stawiamy więc na staranność wykonania, ciekawość pomysłu, efektywność, oryginalność)

Bardzo się cieszę, że poruszyłeś ten problem. Mam nadzieję, że ostateczne jego rozwiązanie nastąpi wraz z publikacją podstawowego schematu w Krypcie. Na dzień dzisiejszy sądzę, że jeżeli mapka jest nieciekawa, niestaranna i jednopoziomowa to punkty powinny przepadać. Musimy trzymać poziom! Jakość, a nie ilość szanowni twórcy!

Ps. Co do recenzji to planowany wysyp będzie prawdopodobnie w okolicach Nowego Roku, bo mam jeszcze kilka zaległości, a nie chciałbym zawalać strony głównej newsami z Krypty, co 2 dni :)

Ps. Do Lucka Taro już przesłał 2 recenzje :) Czekamy na kolejne, oj zapowiada się spory wysyp, a dla mnie sporo pracy (co zresztą mnie cieszy).


Permalink

No fakt, nowinki chyba najlepiej jest zamieszczać mniej więcej co miesiąc. Odnośnie punktacji myślałem właśnie, żeby odebrać tylko 10 pkt., a ewentualne 10 dać do grywalności.

Luck - mógłbym zrecenzować twoje mapy, ale:

1) Póki co recenzje piszemy tylko do H3, więc dwójka odpada.
2) WoG - nie uznaję tego dodatku.


Permalink

Taro

1) Póki co recenzje piszemy tylko do H3, więc dwójka odpada.

Czyżby? W takim razie coś mi musiało umknąć przez te kilka miesięcy nieobecności. Tak czy siak wydaje mi się, że recenzje piszemy do wszystkich wersji. Najczęściej rozmawia się o 'trójce', bo jest to po prostu cześć najpopularniejsza, ale Thant na pewno się nie obrazi jeśli skrobniesz coś do H2 ;)

Taro

2) WoG - nie uznaję tego dodatku.

Święte słowa :)


Permalink

Generalnie można pisać recenzje do każdej z części.

W praktyce jednak zajmujemy się 3 cześcią, ew. jak ktoś woli WoG-iem (tu jak na razie nie widze entuzjazmu) i H4.
Sądzę, że w dziale H1 i H2 raczej są w miarę dobre mapy na przyzwoitym poziomie. No chyba, że ktoś znajdzie coś okropnego więc najlepiej będzie jak mnie powiadomi :) i mapa trafi do pomiętych rulonów.


Permalink

Nie no, oczywiście, że mógłbym je zrobić. Ale jak na razie publikowane są tylko te do H3. Więc do pozostałych części na ewentualne życzenie autorów. Z dawnych lat pamiętam, że na mapy do H2 rzeczywiście nie narzekałem. Jedynki nie sprawdzałem (oprócz Promisseland), a jak chodzi o H4 (moja ulubiona część) może będę się bawił jak w końcu ukończę wszystkie kampanie.


Permalink

Taro

2) WoG - nie uznaję tego dodatku.

A to niby dlaczego?
Przecież nie każda mapa do WoGa korzysta z ERM-u.Część map po prostu wykorzystuje nowe potwory i dekoracje.Czyżby aż tak bardzo wam to przeszkadzało?
...
Mimo wszystko dobrze, że pojawiają się tacy ludzie jak Taro :)
W końcu będzie można dowiedzieć się trochę na temat mapy przed zagraniem w nią [i przed zerknięciem w edytor ;> ]


Permalink

Dekoracje mi nie przeszkadzają, tylko jak się widzi ogrom opcji jakie dodali do standardowych map to trochę trudno określic, na jakich zasadach ma przebiegac rozgrywka.

A jeżeli mam byc dokładny, to nowe jednostki jak najbardziej mi się podobają. Ale:
1) Wkurza mnie jak wchodzę do jakiegoś budynku czy biorę skrzynię i zdobywam kopalnię złota na drugim końcu mapy.
2) Wkurza mnie możliwość wykorzystywania Mithrilu do ulepszania miasta (tereny bitewne mogą być).
3) Wkurzają mnie sztandary (czy coś w ten deseń) i nagle okazuje się, że atakuję kompa, a jego Smoki Cienia mają 350 życia!

Jeżeli mapy mają tylko inną oprawę, to mogę je sprawdzić na standardowej rozgrywce (tylko muszę sprawdzić, czy nie wywaliłem WoG'a z kompa).

Tilogour

Mimo wszystko dobrze, że pojawiają się tacy ludzie jak Taro :) ]

Bez wazeliny proszę :D


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 4.12.2009, Ostatnio modyfikował: Taro

Permalink

1) Wkurza mnie jak wchodzę do jakiegoś budynku czy biorę skrzynię i zdobywam kopalnię złota na drugim końcu mapy.
2) Wkurza mnie możliwość wykorzystywania Mithrilu do ulepszania miasta (tereny bitewne mogą być).
3) Wkurzają mnie sztandary (czy coś w ten deseń) i nagle okazuje się, że atakuję kompa, a jego Smoki Cienia mają 350 życia!

Ghulk jest łaskawy i cię oświeci - można wyłączyć każdą z tych opcji. A jest sporo opcji, które uatrakcyjniają rozgrywkę - dwa razy dłuższy ruch, ulepszenia zdolności kiepskich, wzmocnione smocze utopie, neutralne wrota żywiołów...
PS. Najbardziej przegiętym skryptem WoGa jest Szmaragdowa Wieża. Przyspieszenie szkieletów dla Nekropolii, czy też podwójny atak liszy jest straszliwe.


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 5.12.2009, Ostatnio modyfikował: Ghulk

Permalink

Ghulk, przeczytaj teraz swoją wypowiedź i zerknij na temat. Dostrzegasz związek?

Wracając do recenzji, mam pewną propozycję Thant. Myślę, że warto by założyć jakiś temat specjalnie dla recenzentów. Byłaby wymiana informacji, kto czym się akurat zajmuje, żeby przez niewiedzę dwie osoby się nie wzięły za tą samą mapę. Map do ocenienia jest całe mnóstwo, więc głupio by było jeszcze marnować czas.
Temat mógłby wyglądać tak, jak ten, w którym są pytania i odpowiedzi odnośnie wiedzy na temat gry Heroes 3. W pierwszym poście moderator zbierałby wszystko to, co pojawi się w następnych postach, byłaby to swego rodzaju tablica aktualności. I np na biało mapki, które trzeba ocenić, na zielono mapki już ocenione, na czerwono mapki, nad którymi ktoś obecnie pracuje (+ nick).
I co Wy na to?


Permalink

Ghulk - wiem, ale WoG daje za dużo opcji, a każda gra, która ma nadmiar opcji ma automatycznie minus. Żeby gra była dobra, musi być przestrzegana zasada ograniczonego wyboru.

Co do tematu o tym co kto pisze - przydałby się, ale map do dobrego recenzowania jest tak sobie, o czym pisałem wyżej.


Permalink

Halom pomysł bardzo dobry. Obecnie zamykam ten temat. Recenzje powoli znowu ruszyły, co skłoniło mnie do przyśpieszenia prac nad Gildią Recenzentów.

Gorąco zapraszam do wypowiedzi w nowych tematach.