Imperium

Behemoth`s Lair

Minecraft

Czy podoba ci się gra Minecraft?

  • Tak! To dobra gra!
  • Nie! To szmelc i badziewie!
Permalink

Witam!
Nie widzę tematu o tej grze więc zakładam.
Nie mam wprawy w zaczynaniu tematu więc tylko zapytam.
Czy znacie te grę? Graliście w nią? Co o niej sądzicie?
Zapraszam do dyskusji!

J.M.

Agon

Czasami chciałbym kogoś zabić piłeczką. Da się tak w Minecrafcie?

Piłeczek bez MODów nie ma ale jeśli interesuje Cie zabicie kogoś ciastkiem to się da w Minecrafcie.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 19.01.2012, Ostatnio modyfikował: Jaym

Permalink

Wybrałem drugą opcję. Minecraft to jakieś klocuszki.

Bubeusz

Krew się nie leje, grafika nie zwala na kolana, żadnych głębokich fabularnych przemyśleń i zwrotów akcji... bo nie to jest tutaj celem. To tak, jakbyśmy narzekali w Tenisie, że nie można nikogo zabić piłeczką :P

Czasami chciałbym kogoś zabić piłeczką. Da się tak w Minecrafcie?


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 14.01.2012, Ostatnio modyfikował: Agon

Permalink

Tu na forum chyba niewielu znajdzie się wielbicieli tego "cuda". Grałem w Minecrafta. Uzależnia tym, że robi się co chce, ale ogółem to nieco szajs. Klocki, ustawianie ich, brak akcji, fabuły tylko monotonne klocki - po prostu ulepszona wersja TETRISa.

Permalink

Jestem na TAK.

Minecraft to dowolność i różnorodność w najlepszym wydaniu. Szukam w grach relaksu i możliwości spełnienia się twórczo, a nieskończoność ścieżek, jaką oferuje Minecraft, jest mi w tym bardzo na rękę. Dodatkowo przeróżne smaczki urozmaicające rozgrywkę (konieczność przetrwania, jedzenia, potworki nocą, jaskinie, opuszczone twierdze i kopalnie) nie pozwalają się nudzić nawet, gdy chwilowo ma się dosyć czystego budownictwa.

Krew się nie leje, grafika nie zwala na kolana, żadnych głębokich fabularnych przemyśleń i zwrotów akcji... bo nie to jest tutaj celem. To tak, jakbyśmy narzekali w Tenisie, że nie można nikogo zabić piłeczką :P

A przyznam, że doświadczyłem parę naprawdę emocjonujących chwil przy Minecrafcie. Nie jest to jednak główny smak tortu, ale wisienka na nim. Lubię gry, gdzie szybkość i dynamika jest akcentem, a nie głównym motorem. I wtedy liczę to jako wysoki plus. Tak samo psychodelia - gdy cała gra jest nią przesycona, zakrawa to na żałosną groteskę. Gdy występuje jako akcent, gdy wokół jest cisza, to wtedy dopiero, na zasadzie kontrastu, potrafi nieźle krzyknąć.

Minusem tej gry jest fakt, że jeśli nie umiemy sobie stawiać celów i liczymy, że gra nam sama zapewni rozrywkę od początku do końca, to się rozczarujemy, bo bezcelowość nas szybko zniesmaczy.

Zależy jednak, jakie się ma podejście do gry. Czy gra się, aby przejść, z nastawieniem na cel, a może gra się dla przyjemności, aby sobie pograć? I nieważne, że nie ma konkretnego celu, bo liczy się podróż, samo budowanie.

Można się tu spełniać niczym mnisi z Tybetu sypiący piaskowe mandale. Bo, koniec końców, tworzymy wielkie rzeczy, których wartość jest tak naprawdę zerowa - jeśli nie liczyć paru okejek na youtubie. Dlatego podkreślam - tworzenie nie dla efektu końcowego, ale dla samej zabawy tworzenia.

I tu kolejny minus gry: zamiast zająć się czymś, co naprawdę jakoś nam może się przydać w przyszłości, np rysowaniem, to wybieramy grę i tworzymy wirtualnie.
Taki zarzut można jednak postawić całemu gatunkowi, i chyba mija się on z celem, jeśli chodzi o recenzję pojedynczej pozycji. Myślę, że jeśli ludzie mają i tak już stracić czas przed komputerem, to dużo lepiej zrobią, gdy zamiast w strugach krwi rozwalać kolejne hordy potworów, posiedzą przy Minecrafcie. Ta gra naprawdę rozwija umiejętność syntezy, planowania, tworzenia, kompozycji, szeroko rozumianą kreatywność. Polecam zwłaszcza architektom :)

Anyway, gra z klocuszkami w Tetrisie nie ma nic wspólnego i polecam pograć troszkę, zanim się człowiek zacznie wypowiadać.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 12.01.2012, Ostatnio modyfikował: Bubeusz

Permalink

Oczywiście popieram Bubeusza.
Może zanim powiemy, że ta gra to badziewie przydałoby się zastanowić dlaczego mnóstwo osób gra w nią na całym świecie? Ponieważ można rozwijać wyobraźnię i dowolnie kształtować rzeczywistość czego brakuje większości gier. Brak fabuły to jak na razie wielki plus Minecrafta ponieważ nikt nie zmusza nas do robienia czegoś na co nie mamy ochoty, a jeśli komuś się Minecraft znudzi to tylko znak, że nie ma za grosz kreatywności i wyobraźni.
Oczywiście są też minusy ponieważ po dłuższym czasie gra robi się monotonna i nudna. Można dojść do wniosku, że wszystko się już zbudowało i "przeszło" grę w całości, że nie ma sensu w nią grać. W takim razie radzę nie grać na siłę tylko odłożyć "klocki lego" i wrócić kiedy wróci wena twórcza i nowe pomysły.


Permalink

Zaznaczyłem "nie". Czemu?

Gra jest bardzo prosta, zbyt prosta. Grafika nie powala na kolana; wybór stworów cokolwiek ciekawy, aczkolwiek nic wielkiego. Bardziej rozwinięte były gry z poprzedniego tysiąclecia (np. M&M7 z 1999) ;) Mało do robienia; żeby coś osiągnąć trzeba baaardzo długo przy tym siedzieć, a mnie ta gierka średnio wciąga.

Fabuła jest, choć szczątkowa - trzeba wykończyć Ender Dragona (Smoka Kresu). I co dalej? Nic. Nie grałem nigdy w multi, a może warto? Może założylibyśmy jaskiniowy serwer? Gra wg. mnie nie powala na kolana, ale jeśli gra się z kimś, to od razu raźniej ;)

Permalink

Dlatego właśnie nie doceniasz potencjału, jaki ma ta gra. Gdy tworzy się coś zespołowo, chodzi się na wyprawy do podziemi, gra się o wiele lepiej i przyjemniej.

Być może grafika nie powala, nie ma fabuły. Ale nie o to tu chodzi.

Minecraft jest dla osób z wyobraźnią, dla ludzi kreatywnych, którzy lubią tworzyć, w szerokim znaczeniu tego słowa. Co mam na myśli? Wystarczy wpisać "minecraft" w wyszukiwarce na YT. Piękne pałace, skomplikowane mechanizmy, zapierające dech w piersiach widoki.

A jeżeli dalej rozpatrujemy gry w kategorii "grafika musi być fajna!!11one" to mam na to radę: Po prostu należy wybrać sobie jakiegoś texture packa i Minecraft staje się "jeszcze piękniejszy".

Minecraft to ciekawa i dobra gra, ale nie dla wszystkich. Jestem na TAK.


Permalink

Ta gra to potęga. Niby taka prosta, a można takie rzeczy w niej stworzyć, jakich pewnie sam twórca się nie spodziewał. Zgadzam się z Hellburnem. Ta gra jest ewidentnie dla ludzi z wyobraźnią. Nie chodzi tu bynajmniej o naśmiewanie się z kogoś, komu ta gra się nie podoba, ale po prostu jest to gra dla tych, którzy potrafią ją docenić.

Permalink

Hellburn

Dlatego właśnie nie doceniasz potencjału, jaki ma ta gra. Gdy tworzy się coś zespołowo, chodzi się na wyprawy do podziemi, gra się o wiele lepiej i przyjemniej.

Nie wątpię. Nie raz i nie dwa widziałem na YT filmiki o trollowaniu kolegów :D Gra multi w Minecraft jest dla mnie nieznanym doświadczeniem i może dlatego uważam tą grę za kiepską, nie przeczę. Chętnie bym zresztą spróbował z kimś zagrać ;)

Permalink

Hellburn

Być może grafika nie powala [...]. Ale nie o to tu chodzi.

A to bzdura jest. I mówię to jako osoba, która lubi Minecrafta.

Estetyka voxelowa jak najbardziej jest istotna dla gry - zarówno pod względem klimatycznym, jak i technicznym. Oba aspekty wynikają z natury Minecrafta, jego celu budowania otaczającego nas świata. Ten pierwszy dotyczy skojarzeń. Widząc kwadratową grafikę kojarzy nam się ona właśnie z klockami albo z grami retro. Jeśli z klockami - jest dobrze, bo tak samo jak w zabawie w Lego mamy do czynienia z kreacją świata, czy to na podstawie schematów, czy też we własny, całkiem kreatywny sposób. Jeśli z grami retro - też dobrze, bo jest to raczej pozytywne skojarzenie. Warto też zauważyć, iż stare gry, podobnie jak Minecraft czy inne nowe "pikselowate" gry (Fez, McPixel), bywały dziwnie często świeże i innowacyjne.

A techniczna kwestia tej prostej grafiki wynika z tego, iż dzięki tak prostym modelom gra łatwiej sobie radzi z większymi powierzchniami niż chociażby Wiedźmin. Mniej wielokątów - mniejszy czas renderowania. A istnieją mody dodające do Minecrafta bardzo dobry raytracing, przez co gra wcale nie wypada blado na tle innych tytułów. Za dobry przykład może posłużyć ten filmik.

Grafika nie musi być superrealistyczna, by być ładna. Za przykłady inne niż Minecraft mogą posłużyć chociażby Team Fortress 2, Quantum Conundrum, gry Lego, serie o Mario i Sonicu czy też mnóstwo gier dwuwymiarowych z Limbo i The Dream Machine na czele.

EDIT: Tak, m.in. o to właśnie chodzi. Jak zresztą w zdecydowanej większości gier. Pierwsza ocena gracza jest na podstawie oprawy graficznej, a ta wbrew pozorom w Minecrafcie stoi na przyzwoitym poziomie.

Hellburn

http://pliki.jaskiniabehemota.net/avatars/users/1631

A więc w Minecrafcie chodzi o grafikę i wodotryski? ;> Na przyszłość, miej dystans i lekko mruż oko, bo wcale nie o to mi chodziło.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 26.12.2012, Ostatnio modyfikował: Hobbicus

Permalink

Cóż, ciekawe...

Nie czaję tych Rosjan, ale wiem mniej-więcej jak to pobrać... Tylko pytanie: jak się instaluje mody w minecraft?

A z tym serwerem to mówiłem całkiem na serio. Tylko gdyby był, to kto by do niego dołączył? I jak to dokładnie działa? I jaka jest ostatnia legalna i zarazem darmowa wersja (bo nie bardzo się w tym orientuję) :P ?

I jak mogę zmienić wygląd swojego i tylko swojego bohatera w Minecraft?

Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 26.12.2012, Ostatnio modyfikował: Hayven

Permalink

Hayven

A z tym serwerem to mówiłem całkiem na serio. Tylko gdyby był, to kto by do niego dołączył? I jak to dokładnie działa? I jaka jest ostatnia legalna i zarazem darmowa wersja (bo nie bardzo się w tym orientuję) :P ?

I jak mogę zmienić wygląd swojego i tylko swojego bohatera w Minecraft?

Ja chętnie bym zagrał.
Odnośnie serwera, widzę tylko jedną możliwość, serwer hamachi.
Już tłumaczę, 1 osoba zakłada serwer: http://www.youtube.com/watch?v=gHIw0AmD428
Wszyscy gracze muszą posiadać program hamachi, który jest bardzo łatwy w obsłudze.
Ustala się termin, gracze się schodzą, grają ileś tam czasu, później mogą się na kolejną grę umówić itd.
Najnowsza wersja to 1.4.6
Jeśli masz pirackiego minecrafta to nie możesz zmienić wyglądu.

Permalink

Niedawno postawiłem serwer MC
Adres: 25.164.78.69:25565

Hamachi (na tym adresie wyczerpuje mi sie liczba dostępnych do wykorzystania gości, więc najwyżej będzie trzeba stworzyć po prostu nowe połączenie, dodatkowe.)
nazwa: EmSiABY2
hasło: notmc
Serwer teraz na święta działa praktycznie cały czas, dziś z przerwami, niemniej jednak zapraszam. Jeśli ktoś chce mogę komuś udostępniać świat na bieżąco b był jakiś host poza mną. ;D W razie pytań piszcie tutaj, lub PW.

Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 31.12.2012, Ostatnio modyfikował: Ymir

Permalink

Nilred

Najnowsza wersja to 1.4.6

Najnowsza wersja Minecrafta?
I nadal nie mam odpowiedzi - jaka jest ostatnia, którą mogę mieć LEGALNIE, a zarazem za darmo?

Permalink

Człowieku, 1.4.6 to najświeższa wersja.
MC nigdy nie było w fazie open beta ani nawet alpha, jeżeli ktoś kupił grę, to po prostu kupił równocześnie jej wszystkie wersje, na wszystkie platformy + wszelkie uaktualnienia. Jak chcesz grać legalnie, to zwyczajnie kup kod do gry i będziesz miał równocześnie zawsze najnowszą wersję. Jeżeli nie, to musisz zainstalować wersję 1.4.6.

Permalink

Hayven

Nilred:
Najnowsza wersja to 1.4.6

Najnowsza wersja Minecrafta?
I nadal nie mam odpowiedzi - jaka jest ostatnia, którą mogę mieć LEGALNIE, a zarazem za darmo?

Legalnie to możesz kupić grę, ale 1.4.6 powinno być już możliwe do pobrania.

Permalink

Grałem tylko raz - u kolegi. Minecraft to gra nawet urocza, pomimo kwadratowej grafiki. Zawiera wiele opcji dla graczy, jest zróżnicowana i dzieje się tu mnóstwo przygód. Jak się długo gra, to można stworzyc tam całkiem niezłe rzeczy.


Permalink

Uważam, że to komputerowy skuces lego :D gra mnie wciągnęła może nie jako budowniczy realnych budynków ale jako survival gra wymiata.


Permalink

Co by tu dużo mówić... w gruncie rzeczy po prostu zgadzam się z Bubeuszem.

To gra dla ludzi kreatywnych, którzy lubią tworzyć i wiedzą co chcą tworzyć.
A grafika może i powalająca nie jest, ale jest w niej jednak jakaś taka pixelowa uroda...
No i sama rozgrywka daje ogromne możliwości, można tworzyć naprawdę niesamowite rzeczy, w dodatku każda kolejna wersja dodaje więcej(najbliższa modyfikacja - 1.7 - zapowiada się świetnie: nowe biomy, nowy system łowienia(w tym nowe ryby i zaklęcia dla wędek), nowe struktury, nowe obiekty...), no i jest jeszcze masa modów, z czego naprawdę wiele jest warta uwagi - czy to ze względów praktycznych, czy też estetycznych(nie mówię tu akurat o zmianie tekstur, a o nowych blokach i ozdobach).
Sam co prawda zawsze grałem w trybie dla pojedynczego gracza, ale nigdy mi się to nie nudziło mam swój wielki projekty, który w sumie wciąż realizuje, choć większość już zrobiłem, jak kiedyś to skończę to mogę pokazać.

Ostatnio jednak zacząłem grać na serwerze mojego kolegi(adres serwera to kwilcz.csrv.pl), choć przedtem nigdy nie chciałem grać z innymi... ale jest tam naprawdę fajnie, system sektorów, rangi(w tym rasy, jak krasnolud i elf), wspaniałe miasta(Tornhall, Meridion, Ogniste Bagna, a z budowanych to jest Bellumia i Kartagina) i inne miejsca na mapie a w dodatku serwer ten ma też od niedawna własną fabułę(nawiązującą do pomysłu na książkę jego właściciela... i będącą w pewnym stopniu połączeniem fantasy z fantastyką naukową, choć tego pierwszego jest znacznie więcej).
Wszystkich chętnych tam zapraszam, bo naprawdę warto.
A i jeszcze nie mówiłem, że można tam też zostać magiem czy rycerzem, dzięki Gildiom odpowiednio z Tornhallu i Meridionu... no jest też działająca przy Kartaginie Gildia kupców.
Serwer ma nawet własne forum: http://tjm.pun.pl/


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 10.10.2013, Ostatnio modyfikował: Hellburn

Permalink

Chrześniak mnie zaraził tą grą i prawdę mówiąc, nie potrafię teraz oderwać się od komputera, wciąga ona bardzo mocno.