Imperium

Behemoth`s Lair

Geografia świata Might and Magic

Permalink

Taki temat podobny do Postaci. Ja zacząłem niedawno po raz wtóry grać w MM7 (drużyna mocno dopakowana już po opuszczeniu Szmaragdowej Wyspy) i zapuściłem się na południe od Harmondale do Doliny Kurhanów. Do jakiego kraju należy ten obszar? W Heroesach nie ma bowiem o nim ani jednej wzmianki.
Czy jest to król Hothfarr IX - rezydujący w Kamiennym Mieście władca krasnoludów? A może Wielki Wezyr Bracady Gavin Magnus?


Permalink

Doliną kurhanów władają krasnoludy czyli Hothfarr IX. Ostatecznie jest to jedyny obszar należący do krasnoludów na powierzchni. Gdyby spojrzeć na mapę Antagarichu dolina wygląda jak mały otwór wciśnięty między wyżyny Eofol, a Góry Brakady. Pozostali władcy Antagarichu muszą cenić sobie krasnoludy gdyż bardzo się liczą z decyzjami Hothfarra.


Permalink

O Dolinie Kurhanów masz też wspomniane w H3:RoE - łącznie z informacją o poprzednim władcy Kamiennego Miasta.


Permalink

Mógłbyś zacytować tę informację, albo chociaż podać gdzie się znajdował?
Za krasnoludami przemawia fakt, że to one zamieszkują chaty na powierzchni.
I jeszcze jedno: co to za błąd zaliczyłem? Bo jest brak danych. O co chodzi?


Permalink

Skoro i tak sprawdzam H3:RoE, to masz przy okazji:

Tunele i Troglodyci - Ogniste wybrzeże:
Wiemy już, że Erathia znajduje się pod kontrolą Nighonu i Eeofolu. Dosłownie podkopali się pod Nighońską Cieśniną i włamali do tuneli krasnoludów przy wybrzeżu Erathii.


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 20.01.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Dzięki za cytacik.
Ale mam jeszcze pytanie dotyczące innej tajemniczej i mało znanej krainy Antagarichu - Spornych Ziem. O ich usamodzielnieniu spod władzy Erathii i AvLee opowiada kampania Ziarna niezgody. W niej stolicą tych terytoriów jest miasto Welnin.
Z kolei w MM7 mamy Harmondale, o które zaciekle walczą elfowie z AvLee z poddanymi królowej Katarzyny. Te tereny, które w MM7 nazywają się Harmondale to znane z kampanii RoE Sporne Ziemie - czyż nie?


Permalink

Invictus

Te tereny, które w MM7 nazywają się Harmondale to znane z kampanii RoE Sporne Ziemie - czyż nie?

Tak i nie. Harmondale to część Spornych Ziem, lecz nie całość. W AB Katarzyna w pierwszej swej misji też walczy na terenie tych krain, a o Harmondale czy Welninie nic nie słychać (no ale prawdopodobnie to wpływ zmian w fabule).
Ogólnie Sporne Ziemie to tereny "podchodzące" pod AvLee, na których osiedlili się ludzie i zaczęli karczowanie lasów - spowodowało to Wojny Drzewne i od tamtego czasu Erathia i AvLee mają do siebie pretensje o te terytoria.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 26.01.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Harmondale nie ma raczej nic wspólnego z miastem Welnin - w historii miasta Harmondale nie ma nic wspomniane o wydarzeniach z Ziarna niezgody, no i obszar ten był we władaniu lorda Markhama, nim się go pozbył, co sugeruje, że raczej miasto to nie było niepodległe.


Liczba modyfikacji: 4, Ostatnio modyfikowany: 26.01.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Do jakiego państwa należy Szmaragdowa Wyspa? Znajduje się niby najbliżej wybrzeży AvLee, ale nie znalazłem tam żadnego przedstawiciela (typu gubernator) tego kraju na wysepce. I jeszcze ciekawe skąd się tam wziął smok?


Permalink

Smok tam pewnie zwyczajnie przyleciał. W końcu ta wielka grota na Szmaragdowej Wyspie musiała być przytulna. ;)
Tyle dygresji. Pozdrawiam


Permalink

Swoją drogą mieszkańcy Wyspy byli chyba całkiem zadowoleni z jego obecności. Chronił ich przed piratami za cenę daniny. Pewnie więc korsarze (zapewne regnańscy - chociaż może mieli oni jakąś konkurencję?) musieli ostro dokuczać spokojnym wyspiarzom.


Permalink

Szmaragdowa wyspa należała do Erathii, a właściwie była terytorium zależnym, może autonomicznym, a że znajdowała się daleko od lądu, była wiele razy obrabiana przez piratów oraz bandytów. Owi piraci zapewne nie byli Regnanami. Ich Imperium Bezkresnego Oceanu rozciągało się między Enroth, Jadame, a Antgarichem, chyba zapuszczali się aż na wschodnie wybrzeże Antagarichu. Oznaczałoby to jednak, iż musieli opłynąć cały kontynent. Nie wiem jednak, czy byłoby to możliwe od północy przez zmarzliny Vori oraz bieguna.


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 26.01.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Invictus

Pewnie więc korsarze (zapewne regnańscy - chociaż może mieli oni jakąś konkurencję?)

Sprawdź sobie różnice między korsarzem i piratem. Zapewniam Cię, że Regnanie korsarzami nie byli.

Konstruktor

Szmaragdowa wyspa należała do Erathii

Na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski? Jest to wyspa jakich wiele na Oceanie Bezkresnym, a wschodnie terytoria Erathii kończyły się na Spornych Ziemiach i Dolinie Kurhanów.

Konstruktor

Owi piraci zapewne nie byli Regnanami. Ich Imperium Bezkresnego Oceanu rozciągało się między Enroth, Jadame, a Antgarichem, chyba zapuszczali się aż na wschodnie wybrzeże Antagarichu. Oznaczałoby to jednak, iż musieli opłynąć cały kontynent. Nie wiem jednak czy byłoby to możliwe od północy przez zmarzliny Vori oraz bieguna.

A co tu trudnego - Kaśka też opłynęła Antagarich, by wylądować na południu Erathi, przy granicy z Bracadą. A płynęła z północnego wschodu (Vori po drodze, mijana zapewne od południa).
Regnanie jak najbardziej opływali Antagarich - choćby po to, by kupować od Clankera (wyspa na wschód od AvLee) broń dla Archibalda.

BTW - Antagarich leży na południowej półkuli, a Vori ma bliżej do równika niż południowego bieguna. Co do lodu na tej wyspie, to Miecz Mrozu jest wytłumaczeniem.


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 26.01.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Mogę się mylić, lecz w którejś grze jest wspomniane o Szmaragdowej Wyspie (AB chyba). Poza tym, dlaczego Antagarich znajduje się na południowej półkuli, nie znajduję nigdzie żadnych dowodów. Natomiast Vori... wiem, iż oblodzenie jest spowodowane Mieczem Mrozu.
Regnanie faktycznie opływali Antagarich, umknął mi wątek clankerowski.

PS Wyspa raczej na wschód od Lasu Tulareańskiego.


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 26.01.2009, Ostatnio modyfikował: Konstruktor

Permalink

Konstruktor

Mogę się mylić, lecz w którejś grze jest wspomniane o Szmaragdowej Wyspie (AB chyba).

W kampanii Ostrze Armagedonu nic nie ma o tej wyspie. W Odrodzeniu Erathii także.

Konstruktor

Poza tym, dlaczego Antagarich znajduje się na południowej półkuli, nie znajduję nigdzie żadnych dowodów.

Wiedziałem, że się o to spytasz:

It was a warm, southern-hemisphere spring day. A gentle breeze blew through the wide-open windows of the Palace
...
High above the Palace a pair of Griffins soared, riding the wind in long lazy circles
...
The Erathian capital, for now, was safe.

Steadwick leżało na południowej półkuli. Tekst pochodzi z oficjalnej strony NWC.

Konstruktor

PS Wyspa raczej na wschód od Lasu Tulareańskiego.

...który jest częścią państwa AvLee. ;P


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 26.01.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Co właściwie wiadomo o królestwie AvLee?
Chętnie usystematyzowałbym wiedzę na jego temat. Stolicą kraju jest Pierpont, leżący w Lesie Tulareańskim - południowej części królestwa. Król Eldrich Parson rezyduje w Zamku Navan. Państwo zajmuje całą północną część Antagarichu. Oprócz stolicy znamy jeszcze z nazwy miasto Spaward (czy to ta wioska, którą odwiedzamy w MM7?) leżące na zachodnim wybrzeżu. W historii z MM7 można jeszcze znaleźć miasto Tularea.
Są w tym kraju jeszcze jakieś miasta?

Avonu

Invictus: Pewnie więc korsarze (zapewne regnańscy - chociaż może mieli oni jakąś konkurencję?)

Sprawdź sobie różnice między korsarzem i piratem.

Mój słownik języka polskiego mówi, że pirat=korsarz i korsarz=pirat.


Permalink

Coś mam wrażenie, że nie doczytałeś tych haseł.
Korsarz, to ogólnie mówiąc "pirat" działający w imieniu danego państwa przeciw jego wrogom. Miał odpowiednie "papiery", które upoważniały go do grabienia statków spod danej bandery i odróżniały od pirata (zapewniając też, że nie zawiśnie na rei).
A teraz powiedz mi, dla którego królestwa "pracowali" Regnanie? :P

Co do AvLee, to trochę informacji o niej masz w Heroesach. Gdzie leży Spaward, masz narysowane na mapce w dziale MM7 Jaskini.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 27.01.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Jest tam napisane, pozwolę sobie na cytat:
Korsarz <wł. corsaro>
1.członek załogi statku korsarskiego; pirat, rozbójnik morski
2.posiadający patent kaperski właściciel prywatnego statku handlowego, biorącego udział w wojnie morskiej z upoważnienia jednego z walczących państw.

Pirat<fr. pirate>
1.członek załogi statku uprawiającego piractwo; rozbójnik morski, korsarz

Co zaś tyczy się Spaward to jego umiejscowienie na mapie kontynentu znam, bardziej chodzi mi o to, czy jest to ta miejscowość, którą odwiedzamy w MM7 w AvLee. A czy mapa ta właściwie oddaje odległość Vori od kontynentu Erathii? Jeśli tak, to znajdowałyby się one bardzo blisko siebie.


Permalink

Avlee leży na północnym Antagarichu. Początkowo sięgało od Spawardu na północy do Karadeji na południu (obecnie południowo wschodnia Deyja). Ok. 200 r.p.c. na południu Deyji nekromanci wypędzeni z Brakady założyli swoje państwo, jednk jego granice były płynne. Na południe od Deyji powstała Erathia, z którą rozpoczął się spór o ziemie zwane później spornymi.
Wojnę rozpętał król Eldrich Parson. Wojna trwała do 789 r.p.c. (traktat Pierponcki). Choć wojna się skończyła, cały czas trwał spór o fort Harmondale zbudowany w 689 r.p.c. przez Lota Gryphonhearta IV. Ostatecznie ostatnia wzmianka o panowaniu nad Harmondale dotyczy "odbicia" go przez elfy z rąk nekromantów. Wiadomo iż zamek w jakiś sposób ostatecznie znalazł się w rękach lorda Marhama.
Kolejna wzmianka w SoD, okazuje się iż lord Falorel jest wampirem, lecz fakt ten wydaje się dopiero po otruciu go. Natomiast inny możnowładca elficki - lord Fayette ginie z rąk nekromantów i zostaje później wskrzeszony jako lisz. Po tym zamieszaniu i inwazji nieumarłych na Antagarichu oraz powstrzymaniu Sandra w Avlee na jakiś czas zapanował spokój.
Podczas Wojny o Odrodzenie, Avlee stanęło po stronie Erathii. Po wygranej wojnie powróciły spory o Sporne ziemie. Jednak nim rozgorzała wojna między królestwami Sporne ziemie usamodzielniły się ze stolicą w Welnin.
Następnie w MMVII okazuje się iż wojna znowu się rozpoczyna, a kluczową rolę odgrywają tu władcy Harmondale Ostatecznie wojna skończyła się w miarę bezkrwawo dzięki arbitrowi mieszkającemu w Harmondale.
W 1172 rozpoczęła się wojna ze smoczą królową Mutare, Avlee wygrało ją dzięki Tarnumowi.
Avlee skończyło swe istnienie podczas rozliczenia.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 27.01.2009, Ostatnio modyfikował: Konstruktor

Permalink

Sporne Ziemie nie są przypadkiem terenem sporu między AvLee i Erathią?