Imperium

Behemoth`s Lair

Rozważania i teorie

Permalink

Zakładam ten temat, ponieważ wielu obywateli jaskini mają własne, ciekawe teorie na temat sagi Heroes.

Moja teoria:
Portale, które pojawiły się w czasie Rozliczenia, to wg. mnie robota Wskrzesicielki. Skoro złe zakończenie MM7 nie zostało użyte, może chodzi o to dobre i Wskrzesicielka stworzyła portale na Axeoth.

Oceńcie moją teorie i pokazujcie swoje.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 17.01.2014, Ostatnio modyfikował: Hellburn

Permalink
Hmm...trochę chyba oklepany temat, bo nie wiem czy tu się sprawdzi. Zobaczymy.
Permalink
Witam

Hmm... Ja jednak prosiłbym o uściślenie tematyki.
Nazwa sugeruje, że można rozmawiać o dowolnej części Heroes na dowolny temat.
Dział wskazuje, że jednak dyskusja toczyć się będzie o Heroes III.
Zaś pierwszy post traktuje o "Rozliczeniu", czyli generalnie bliżej mu do Heroes IV.

Zatem prosiłbym o doprezycowanie o czym toczyć się będzie dyskusja.

Pozdrawiam

Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 6.02.2008, Ostatnio modyfikował: MiB

Permalink
ja bym proponował wrzucić to do działu might and magic... tam będzie miał najwięcej wspólnego z fabułą.
Permalink

Rozumiem, że ten temat traktuje o wszelkiego rodzaju hipotezach na temat sagi Heroes... Zatem ostatnio pogrywałem King's Bounty. Natrafiłem na stronę Viniusa: www.vinius.prv.pl i popatrzyłem na mapy i nagle zauważyłem pewne skojarzenia, myśląc nad tym otworzyłem poradnik do Heroes I, aby popatrzeć na mapki i przyszło mi do głowy kilka rzeczy:
http://img134.imageshack.us/img134/1904/ciekawostkize6.png
1. Kształt jednej z wysp na Continentii posiada pewne podobieństwo do tej z drugiej misji w Heroes I. Na południu pustynia i kilka gór, skrawki terenów trawiastych, na północy trawy i góry.
2. Kształt największej wyspy na Archipelii jest dość podobny do wyspy z pierwszej misji w Heroes I - Tereny trawiaste, gdzieniegdzie góry, i zdaje się, że w środku tej wyspy z Archipelii jest zamek, tak ja miasto Geteway - centralne położenie na wyspie (Pewny co do tych zamków nie jestem, mogłem coś pomylić)
3. Krótko mówiąc, obie wyspy są niemalże identyczne kształtem. Chyba nawet mogę powiedzieć, że Forestia ma mniej więcej taką samą wielkość, co ta wyspa z Heroes I (nie pamiętam, która to misja) nawet niektóre elementy przyrody są podobne (zaznaczone na rysunku - trawy, góry)

Tak, zastanowiłem się 6 razy zanim to napisałem, to moje skojarzenia, ale jednak jakby porównując kształty i niektóre elementy i zastanowić się, to okazuje się, że jednak jest w tym trochę sensu. Wszak jeśli dobrze rozumuję, to w miarę upływu lat (setek, tysięcy, milonów lat), kształty i klimat kontynentów (w tym przypadku wysp) ulegają zmianie, trawy zamieniają się w tereny podmokłe, ruchy górotwórcze, trzęsienia ziemi, tworzą się nawet rzeki, a czasem istniejące już zanikają, niektóre obszary mogą pustynnieć, także klimat może ulec zmianie. Z kształtami jest tak samo (zaznaczone na rysunku nr 2) mogą przez długi okres czasu sie zmienić.
Nie wiemy dokładnie kiedy rozgrywa sie akcja King's Bounty, może rozgrywać sie przed Heroes I, być może wystarczająco długo, aby w naturze zaszły zmiany, które zaznaczyłem na mapkach.
Co o tym myślicie?

Liczba modyfikacji: 4, Ostatnio modyfikowany: 23.04.2008, Ostatnio modyfikował: Fentrir

Permalink

KB nie ma fabularnie nic wspólnego z sagą HoMM. Nigdzie w KB czy HoMM/MM nie znajdziemy wzmianek o jednej lub drugiej grze - ni bohaterów, ni miejsc, ni artefaktów.

Fentrir

1. Kształt jednej z wysp na Continentii posiada pewne podobieństwo do tej z drugiej misji w Heroes I. Na południu pustynia i kilka gór, skrawki terenów trawiastych, na północy trawy i góry.

Za to reszta się nie zgadza - wyspa wyrwana z jej otoczenia to nie dowód, to pseudo-dowód (to odnośnie rożnych "naukowców", co popierają swoje tezy jedynym dowodem oderwanym od całości zagadnienia - mam nadzieję, że tutaj takich osób nie ma).

: 2. Kształt największej wyspy na Archipelii jest dość podobny do wyspy z pierwszej misji w Heroes I - Tereny trawiaste, gdzieniegdzie góry, i zdaje się, że w środku tej wyspy z Archipelii jest zamek, tak ja miasto Geteway - centralne położenie na wyspie (Pewny co do tych zamków nie jestem, mogłem coś pomylić)

Nie wiadomo nawet, czy Gateway leżało na tym samym świecie co Enroth - w końcu po zdobyciu Getwaya bohaterowie mogli przenieść się do nowej krainy. A w kontekście KB - wszystkie cztery kontynenty leżały w obrębie jednego świata (podróż łódką między nimi).

: 3. Krótko mówiąc, obie wyspy są niemalże identyczne kształtem. Chyba nawet mogę powiedzieć, że Forestia ma mniej więcej taką samą wielkość, co ta wyspa z Heroes I (nie pamiętam, która to misja) nawet niektóre elementy przyrody są podobne (zaznaczone na rysunku - trawy, góry)

Nie ma takiego samego kształtu - łańcuchy górskie, zatoki, rzeki, o klimacie nie wspominając (to akurat najłatwiej "zmienić"). Ma podobny kształt, a to już nie to samo.

: Tak, zastanowiłem się 6 razy zanim to napisałem, to moje skojarzenia, ale jednak jakby porównując kształty i niektóre elementy i zastanowić się, to okazuje się, że jednak jest w tym trochę sensu. Wszak jeśli dobrze rozumuję, to w miarę upływu lat (setek, tysięcy, milonów lat), kształty i klimat kontynentów (w tym przypadku wysp) ulegają zmianie, trawy zamieniają się w tereny podmokłe, ruchy górotwórcze, trzęsienia ziemi, tworzą się nawet rzeki, a czasem istniejące już zanikają, niektóre obszary mogą pustynnieć, także klimat może ulec zmianie. Z kształtami jest tak samo (zaznaczone na rysunku nr 2) mogą przez długi okres czasu sie zmienić.

W ciągu milionów lat tak, ale nie w przeciągu milenium, nawet biorąc pod uwagę magię (czary na taką skalę wpłynęły by zapewne i na atmosferę, klimat i inne rzeczy).

: Nie wiemy dokładnie kiedy rozgrywa sie akcja King's Bounty, może rozgrywać sie przed Heroes I, być może wystarczająco długo, aby w naturze zaszły zmiany, które zaznaczyłem na mapkach.
Co o tym myślicie?

Nikt tego nie wie, ale ogólnie przyjęta teza głosi, że KB nie ma nic wspólnego (fabularnie) z sagami HoMM czy MM.


Permalink

Przeglądając komnaty w Jaskini, natrafiłem na kilka ciekawych rzeczy... W komnacie o King's Bounty w spisie artefaktów znalazłem coś, co nazywa się Książka (Księga) Necrosa, z kolei w komnacie o Crusaders w opisach postaci znalazłem coś odnośnie Necrosa:

Z komnaty Crusaders Of Might And Magic: Necros, uważany za niezwyciężonego, całe stulecie strawił na badaniu i doskonaleniu nieczystej sztuki czarnej magii i nekromancji. Z upływem lat zeszpetniał (...) Po opanowaniu czarnoksięskiej Księgi Zła Necros zaczął powiększać swój Legion, tworząc z niego gnijącą, nikczemną armię trupów (...)

Można zatem domyślać się, że owy artefakt z King's Bounty został najpierw wykorzystany przez Necrosa w celu zwiększenia swojej mocy, kiedy Necros opanował ową księgę, wyruszył dalej trenować swoje zdolności, aby potem zgromadzić legiony nieumarłych i atakować, a Księga którą studiował, została nazwana Książką Necrosa.
Chodź mamy podane "Całe stulecie" i "z upływem lat" to nie wiemy ile dokładnie mógł tą księgę studiować, nie wiemy także przez jaki okres czasu dalej się doskonalił i gromadził swoje legiony (zanim zaatakował). Przez ten czas (po tym jak skończył ją studiować) jego Księga mogła być wykorzystywana jako "zwykły" artefakt w King's Bounty, cała akcja tej gry mogła sie wtedy rozgrywać, a Necros uczył się, gromadził nieumarłych, aby potem atakować żywych.
Biorąc pod uwagę, że niektóre wyspy z King's Bounty mają pewne podobieństwo do niektórych terenów z Heroes I (akcja wtedy rozgrywa sie w Enroth), a w King's Bounty istniał artefakt Książka Necrosa, biorąc pod uwagę wyżej przytoczony fragment o Necrosie oraz moje argumenty śmiem twierdzić, że:
Akcja King's Bounty ma miejsce na archipelagu wysp, leżących blisko Enroth, długo przed akcją Heroes I. Owe wyspy z King's Bounty, nigdy nie zostały zapisane, gdyż Morglin Ironfist mógł się nimi zbytnio nie interesować/ nie wiedział o nich/ uznać że w przyszłości mu się nie przydadzą/ mieć na głowie walkę o cały kontynent i zapomnieć o nich. W krainie przedstawionej w King's Bounty Necros studiował Księgę Zła, gdy skończył pozostawił ją i opuścił archipelag, aby dalej sie doskonalić i gromadzić armię. Następuje akcja King's Bounty, gdzie Księga Nacrosa jest wykorzystywana jako "zwykły artefakt". Mijają lata i po akcji King's Bounty następuje akcja Heroes I, a zapomniane wyspy trwają dalej, nieodkryte, zapomniane...
To oczywiście tylko moje przypuszczenia. A może tkwi w nich choć trochę prawdy?

Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 25.04.2008, Ostatnio modyfikował: Fentrir

Permalink

Fentrir

Przeglądając komnaty w Jaskini, natrafiłem na kilka ciekawych rzeczy... W komnacie o King's Bounty w spisie artefaktów znalazłem coś, co nazywa się Książka (Księga) Necrosa, z kolei w komnacie o Crusaders w opisach postaci znalazłem coś odnośnie Necrosa

To imię jest tak samo popularne w fantasy jak Dracon czy Elvin - od razu wiadomo z kim mamy do czynienia. W H4 mieliśmy państwo lub miasto Necros(s).

: Można zatem domyślać się, że owy artefakt z King's Bounty został najpierw wykorzystany przez Necrosa w celu zwiększenia swojej mocy, kiedy Necros opanował ową księgę, wyruszył dalej trenować swoje zdolności, aby potem zgromadzić legiony nieumarłych i atakować, a Księga którą studiował, została nazwana Książką Necrosa.

Z tym, że akcja Krzyżowców dzieje się po mniej więcej w okresie czasów H3* (plus, minus 5-10 lat) - tak więc w KB nie mogła być to księga Necrosa z CoMM-a.

: Akcja King's Bounty ma miejsce na archipelagu wysp, leżących blisko Enroth, długo przed akcją Heroes I. Owe wyspy z King's Bounty, nigdy nie zostały zapisane, gdyż Morglin Ironfist mógł się nimi zbytnio nie interesować/ nie wiedział o nich/ uznać że w przyszłości mu się nie przydadzą/ mieć na głowie walkę o cały kontynent i zapomnieć o nich.

Na wschód od Enroth rzeczywiście są wyspy i archipelagi - ale zamieszkane od 500 lat przez piratów z Regny, a ich historia jest dobrze udokumentowana. Zresztą zanim Morglin wylądował na Enroth, musiał przebyć Archipelag Starożytnych, tak więc zapiski o czymś takim na pewno są w księgach historycznych.
Na zachód od Enroth wysp nie ma - poza jedną dużą (intro MM6), chyba że wyspa magii z H2:PoL się tam znajdowała (o pojawiała się ona na krótko raz na 1000 lat, po czym znikała w odmętach oceanu).

*Na podstawie dialogów bohaterów niezależnych (a raczej wzmianek), czy też opisu miejsc czy celów Necrosa da się wywnioskować przedział czasu, w którym dzieje się akcja Krzyżowców.

Spytaj się Viniusa o szczegóły koncepcji HoMM-KB, a dowiesz się, że nic sensownego nie udowodnił. ;P


Permalink

Trzeba wziąć pod uwagę to że nazwy krain z KB są pobrane z nazw geograficznych, które zauważymy spoglądając na mapę ziemi. Kształty wysp o niczym nie świadczą ponieważ liczą się także inne czynniki takie klimat i ukształtowanie powierzchni (te dwa ostatnie są zupełnie różne w obydwóch grach). Przedział czasu między KB a H I nie mógłby być tak duży aby klimat na wyspach mógłby się zmienić. Ewentualnie mogłoby być to spowodowne nagłymi przesunięciami płyt tektonicznych, choć prawdopodobieństwo jest znikome. Jedynie mozliwe jest że twórcy serii MM i KB w zamierzeniu chcieli KB umiescić jako swoisty wstęp do sagi.


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 25.07.2009, Ostatnio modyfikował: Konstruktor

Permalink

Tak i nie.

Ponieważ nie ma jakiejkolwiek mapy Axeothu stworzonej przez NWC, ta jest najbardziej dokładna, powstała na podstawie informacji z gier.
Jednak na Ryshu nie mogło istnieć państwo z HIV: WoW (podobnie jak Mendossus na drugim kontynencie), ponieważ, jak to podał w jednym z wywiadzie, któryś z pracowników NWC, "kontynenty MM9 i HIV dzieli kilka tysięcy mil". Na dodatek na Ryshu, to Beldonia jest położonym najbardziej na zachód państwem (info od innego pracownika NWC). No i brakuje trzeciego kontynentu (na południe od Ryshu), w którym miała się dziać akcja LoMM-a (ponieważ praktycznie nic o tym nie wiadomo, więc nie znalazł się on na tej mapce).

Podsumowując - lokacje z HIV i HIV: TGS są raczej prawidłowo pokazane (czyli ten wschodni kontynent), państwa z WoW także, lecz wciśnięcie tam krain z MM9 jest już nieprawidłowe (jeśli dobrze pamiętam, kontynenty z HIV i MM9 znajdują się po przeciwnych stronach globu).


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 4.07.2008, Ostatnio modyfikował: Avonu