Imperium

Behemoth`s Lair

[projekt] Spolszczenie Horn of the Abyss

Permalink

Gratuluję niesamowitej liczby uczestników ankiety w tak krótkim czasie! Wypowiadając się o wyłonionych wątpliwościach co do nazewnictwa, dla bohaterów mocy pasuje miano "Wódź", jako że może być więcej takich przywódców grup plemiennych, które mogły zjednoczyć się pod jednym z ośmiu dostępnych w grze sztandarów. Podoba mi się "Jarl" i byłbym za zastosowaniem tego określenia do nazywania doszkolonej jednostki siódmego poziomu, czyli "Jarla Jotunnów". Zgadzam się, że "Starszy" wywołuje negatywne skojarzenia. Nad "Wieszczem" zastanawiałem się, jednak uznałem, że postać w takiej roli może nie uczestniczyć aktywnie w starciach, wspierając oddziały jako mieszkaniec pustelni, którą można odwiedzić na mapie przygody. Podobne skojarzenia, wbrew epickości brzmienia, wywołuje "Widzący". Zatem najtrafniejszym określeniem zdaje się być "Guślarz", którego praktyczna obecność na polu bitwy może znacząco wpłynąć na przebieg walki.

Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 4. stycznia, Ostatnio modyfikował: Architectus

Permalink

A może bohater magii mógłby się nazywać Szaman? Wiem, że już jest taka jednostka, ale nie wydaje mi się żeby to jakoś bardzo przeszkadzało. Już mamy czarodziei jako bohaterów magii Fortecy i jednostkę o tej samej nazwie. Ewentualnie jeśli nie Szaman to może Zaklinacz albo Czarownik? Generalnie szaman to był po wodzu drugą najważniejszą postacią w takich plemionach zbieracko-łowieckich.


Permalink

O! "Zaklinacz" brzmi jeszcze lepiej, niż "Guślarz"! "Czarownik" wydaje się być za bardzo pejoratywnym określeniem. "Szaman" wprowadzałby mylne rozumienie wypowiedzi innych osób, jak jest z fortecznymi bohaterami magii i rzucającą wmacniające zaklęcia jednostką neutralną szóstego poziomu. Przychylam się więc do drugiej propozycji Agona.

Permalink

No generalnie Zaklinacz bo zaklina. Może zaklinać deszcz jak szamani, może zaklinać runy i w ogóle. Guślarz brzmi fajnie ale chyba trochę zbyt słowiańsko, a Warownia bardziej bazuje na ludach nordyckich/syberyjskich niż słowiańskich. Zaklinacz to trochę jak Czarownik ale nie kojarzy się już tak negatywnie, a poza tym Czarownik brzmi prawie jak Czarnoksiężnik i kojarzy się z bohaterami Lochu, którzy nawet w czwartej części przechodząc do Azylu zostali nazwani właśnie Czarownikami. W Kwasowej Grocie jeszcze padła propozycja Wróżbity, ale chyba Zaklinacz mi się podoba najbardziej.


Permalink

Wyników ciąg dalszy 📊 - kończymy cały line-up poziomami 5-7.

💀Poziom 5 - Bez niespodzianek. Wielki szaman zdeklasował jakiekolwiek alternatywy otrzymując 72,4% głosów (1033). Zmornik, jako nawiązanie do szamanów z Heroes VI, choć ciepło przyjęty, nie znalazł wśród was poparcia.
Proponowaliście m.in.: Znachor, Guślarz, Leszy, Starszy szaman, Żerca, Mistyk, Szeptun, Angakuq, Gothi, Pustelnik, Prorok, Arcyszaman, Kapłan runów, Płanetnik, Chmurnik, Czcigodny szaman, Runowieszcz, Seid, Noaide, Komornik.

▶️Szaman (Szamani) -> Wielki szaman (Wielcy szamani)◀️to jedno z tych tłumaczeń, gdzie chyba nie ma wątpliwości.

🐘 Poziom 6 - Rywal niks w byciu najbardziej tankowną jednostką tego poziomu (co dodatkowo zostaje podbite przez budynek hordy!) Najwięcej głosów zebrał Mamut wojenny - 58,3% (832). Reszta opcji zebrała nieco ponad 30%.
Wśród Waszych propozycji przeczytałem m.in.: Mamut bojowy, pancerny mamut, Ciężki mamut, Bitewny mamut, Mamut oblężniczy, Taran, Yuka, Mastodont, Mumakil.

Kilkoro z was trzeźwo zauważyło, że już mieliśmy podobny przypadek w postaci War Unicorna, który został przetłumaczony na Jednorożca bitewnego. Idąc trochę tym tropem, stawiam na podobną, choć nieco zmienioną nazwę: ▶️Mamut (Mamuty) -> Mamut bojowy (Mamuty bojowe)◀️. Myślę, że słowo "bojowy" lepiej brzmi i bardziej oddaje charakter stworzenia na polu bitwy.
🦸‍♂️ Poziom 7 - To było jedno z najbardziej dzielących pytań w całej ankiecie.
Najwyższy wynik uzyskał Lord Jotunnów - 35,4% głosów (507), na drugim miejscu uplasował się Jotunn watażka z wynikiem niespełna 27%, a zaraz po nim Jotunn wojownik 23,5%.
Zasypaliście mnie własnymi pomysłami, m.in.: Wódz jotunnów, Jotunn wiking, Jotunn mistrz wojny, Wielki jotunn, Jotun herszt, Władca jotunnów, Loki, Huskarl, Jotunn wojenny, TECHNOKRASNOLUD (honorable mention), Potężny jotunn, Elitarny jotunn, Władca zimy, Jotunn królewski, Jotunn władca wojny, Jotunn runiczny wojownik, Jotunn berserker, Jotunn generał, Odyn, Jotunn komes, Hersir, Thrym. Ktoś z Was zaproponował również ciekawy pomysł z ukłonem w stronę fabuły, mianowicie Lodowy olbrzym -> Jotunn.

Jednakże, totalnie ujął mnie zaproponowany na Discordzie tytuł "Jarl", dlatego proponuję ▶️Jotunn (Jotunny) -> Jarl jotunnów (Jarlowie jotunnów)◀️. Uważam, że to byłby grzech nie skorzystać z tego idealnie wpasowującego się w klimat warowni określenia.

Następny przystanek - siedliska i budynki!


Permalink

Hellburn

🔮 W wypadku klasy magii, już nie było takiej zgody. Oczywiście wygrało dosłowne tłumaczenie - Starszy - które zebrało 49,7% głosów (697). Wieszcz zebrał ponad 32%, a Nestor równe 15%.
Proponowaliście m. in.: Mędrca, Skalda, Starca, Mentora, Guru, Wi(e)dzącego, Guślarza.

Tutaj mimo wszystko bardzo mocno obstaję przy ▶️Wieszczu◀️. Dosłowne tłumaczenie nie oddaje klimatu "starszyzny", jest bardzo pospolite, a na dodatek kojarzy się wręcz z potocznym i żartobliwo/obraźliwym "twój stary".

Wydaje mi się, że wskazać kandydata mogą wskazywać umiejętności drugorzędne, którymi dysponuje. Skoro ma duże, a przynajmniej większe niż średnia, możliwości nauki Odkrywania i Sokolego oka może być Wieszcz. Jeśli Nauki i Nauki czarów Mędrzec. Niestety w changelogu nie widzę tych wartości.


Permalink

Tabris

Wydaje mi się, że wskazać kandydata mogą wskazywać umiejętności drugorzędne, którymi dysponuje. Skoro ma duże, a przynajmniej większe niż średnia, możliwości nauki Odkrywania i Sokolego oka może być Wieszcz. Jeśli Nauki i Nauki czarów Mędrzec. Niestety w changelogu nie widzę tych wartości.

jest na wiki:
https://heroes.thelazy.net/index.php/Elder

Permalink

Dziękuję za rozjaśniające wskazania o zaklinaniu, Odkrywaniu, Sokolim wzroku, Nauce, Nauce czarów i jednej z encyklopedii. *szczerzy się radośnie* Patrząc na możliwości awansu warowniowych bohaterów magii, widzę, że ani Wieszcz, ani Mędrzec nie spełnia wymagań przy wybieraniu nazwy stosownie do większych szans pojęcia przez bohatera danych umiejętności.

Och! Dopiero po konsternacji, czemu kończenie o jednostkach zaczyna się od piątego poziomu i nie ma omówienia niższych, cofnąłem się o stronę w temacie i znalazłem nowy materiał. Forum nie oferuje powiadomień o zedytowanych postach, zatem na przyszłość, proszę o dodatkową informację, gdy pojawi się świeża treść do przeprowadzania rozmów. *mrugnął wesoło*

Odnosząc się do dalszej części pomysłów, zgadzam się, że "Koboldy Sztygarzy" to ładne dosłowne tłumaczenie, a "Muflony" i "Argali" są klimatyczniejsze.

Co do doszkolonej jednostki trzeciego poziomu, stalowe mamy już golemy, a ich trudniej będzie przemianować, więc "Elfi Harcownik" brzmi przystępniej. Zaś nazewnictwo "Yeti" i runowładne jego ulepszenie jest rozsądne.

Ojej! Okropna wizja! Wobec tego, dla zwiększenia poziomu kultury forum, zebrałbym watahę trafnie przetłumaczonych "Wielkich Szamanów", która ostudzi przemocowe zapędy. Wracając do głównego nurtu tematu, przyklaskuję wyborowi "Mamuta bojowego" i "Jarla jotunnów".

Do wypowiedzenia się o siedliskach i budynkach potrzebuję zielonego światła w postaci dodania o nich fragmentu w tym wątku, gdyż inne miejsca mogą zawierać nieaktualne już rozważania.

Liczba modyfikacji: 6, Ostatnio modyfikowany: 6. stycznia, Ostatnio modyfikował: Architectus

Permalink

Tabris

Wydaje mi się, że wskazać kandydata mogą wskazywać umiejętności drugorzędne, którymi dysponuje. Skoro ma duże, a przynajmniej większe niż średnia, możliwości nauki Odkrywania i Sokolego oka może być Wieszcz. Jeśli Nauki i Nauki czarów Mędrzec.

https://heroes.thelazy.net/index.php/Elder
Scholar 6 + Learning 4 = 10 punktów dla Mędrca
Eagle Eye 6 + Scouting 2 = 8 punktów dla Wieszcza
Czyli po tabrisowemu to wychodzi na to, że Mędrzec. Elder można też przetłumaczyć jako Senior. Czyli nie tylko Geront albo Starszy. Co myślicie o nazwaniu go "Senior"? Jeszcze inna nazwa to "Nestor". Mówi się czasami że ktoś jest nestorem rodu albo seniorem rodu.


Permalink

Przy tych czterech umiejętnościach drugorzędnych, dwa punkty uważam za zbyt małą różnicę. Idąc po samej preferowanej ścieżce awansowania, z Pierwszą pomocą, Inteligencją, Talentem magicznym i Mądrością typem wyboru tłumaczenia może być "Znachor". Wedle mojej wiedzy, "Senior" kusi do niefortunnego tworzenia nadmiaru humorystycznych jednostek informacji kulturowej, więc odradzałbym tego wyboru. Na opcję "Nestora" jestem otwarty od początku ankiety. *uśmiecha się*

Permalink

Wszystkie tłumaczenie super.
Pochylcie się jednak proszę jeszcze raz nad nazwą klasy bohaterów magii:
Elder = Nestor
oddaje sens i brzmi klimatycznie, a Wieszcz jest fajne, tylko chyba słabo nawiązuje do intencji autorów.

Permalink

Po prostu nie ma papierów na wieszcza. Większe szanse na Odkrywanie mają Mag bitewny i Konstruktor, Sokole Oko wiedźmy i druidzi. Co do nestora, to jest najstarsza osoba w jakiejś grupie, a nie samodzielna grupa osób, które pełnią jakieś obowiązki, jak np. rycerze, heretycy, barbarzyńcy. Czego nestorami mieliby być nestorowie?

Przeglądają anglojęzyczne biogramy potencjalnych wieszczy/starszych/mędrców/nestorów/TECHNOKRASNOLUDÓW/skaldów/mentorów/gurów/wi(e)dzących/guślarzy nie zauważyłem jakoś czegoś co by jednoznacznie ich łączyło, ale Glacius został określony jako zguba duchów, a Kriv jako szaman. To może albo po prostu starszy, albo szaman. Ktoś kto ma kontakt z mocami duchów/natury, ale i one mają za jego pośrednictwem.


Permalink

Odpowiadając na pytanie o źródło nestorstwa bohaterów magii, Warownia może jednoczyć kilka rodów, a ich najstarszymi przedstawicielami mogą być wybrańcy do dowodzenia armiami. Kriv może wiekowo nestorować plemieniu, którego członkowie stawali się szamanami z dziada pradziada. Natomiast Glacius i Dial mogą reprezentować oddzielne, wielopokoleniowe grupy śnieżnych elfów. Dalton, Biarma i Haugir mogą przewodniczyć klanom jotunnów. Nestorkami mogą być też Akka i Vehr, odpowiednio dla wszystkich yeti i koboldów z Vori. Allora mogła założyć rodzinę na zamarzniętej wyspie i zapuścić w niej korzenie tak daleko, że doczekała się wielu potomków, dla których jest wzorem.

Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 6. stycznia, Ostatnio modyfikował: Architectus