Imperium

Behemoth`s Lair

Testy nowych szablonów do HotA

Permalink

Ostatnio wziąłem się za opisywanie swoich szablonów do HotA i wyszło mi że mam tego kilkanaście sztuk do przetestowania na ludziach.

Pomyślałem sobie że jeśli te szablony przejdą testy, to można by zrobić taki turniej w którym każdy mecz albo każda runda turnieju był(a)by na innym szablonie i szablony byłyby publikowane tuż przed rozpoczęciem meczu/rundy. Ciekawie byłoby zobaczyć jak zawodnicy zaznajamiają się z nowymi schematami w trakcie rozgrywki.

Tak więc szukam grupki króliczków doświadczalnych do przetestowania szablonów bez publicznych transmisji rozgrywek. Może na przykład któryś z Klanów podejmie się tego zadania?

Szablony są dość różnorodne, ale tak orientacyjnie: jeśli ktoś lubi dość stary szablon o nazwie Hypercube, to pewnie polubi też i te szablony. Na większości z nich można się bowiem spodziewać wczesnych interakcji z przeciwnikiem, często na wielu frontach, a w niektórych przypadkach startujemy z więcej niż jednym miastem.

Permalink

Widzę że nikt się nie zgłosił. Po prostu wrzucę wszystkie (teraz już) 15 szablonów tutaj. Może ktoś je wypróbuje.

Na razie nie były testowane na ludziach, więc nie wiem na ile sensowne są moje sugestie na temat ustawień zegara, tur jednoczesnych, siła strażników na przejściach czy ogólnie pomysły stojące za szablonami.

Link do szablonów jest tutaj.

Permalink

Wstawiam krótkie opisy szablonów. Może to zachęci kogoś do wypróbowania ich. W kolejności alfabetycznej:

Balkans_1
2-8 graczy, 0 neutrali, dużo miast i trochę średnio dobrych (czyli ani bardzo słabych ani szczególnie mocnych) rzeczy na ziemi żeby było o co walczyć. Szablon stworzony z myślą o krótkich turach w których trzeba myśleć o rozwoju miast.
Chaotyczny układ w którym miasta przeciwników są zwykle bliżej niż własne a ataku z zaskoczenia wyjątkowo trudno się ustrzec.

Balkans_2 (Hundred Fronts)
2 graczy. Wszystko co mają Bałkany 1 tylko w większej skali. Od początku walczymy na wielu frontach. Ustawiamy maksymalną zawartość wody, ale spodziewamy się raczej kałuż wpisujących się w chaotyczną budowę szablonu niż małych wysepek na oceanie.

Brawl
Mniejsze wersje szablonu Hypercube. Tak jak w oryginale startujemy z więcej niż jednym miastem, tyle że każde miasto jest w innej strefie i bliżej z niego do przeciwnika niż do innych naszych miast. Inaczej niż na Bałkanach tutaj istnieją strefy neutralne i skarby o które można powalczyć z potworkami na mapie.

Diplo_Race
Jak sama nazwa wskazuje, tematem przewodnim jest tu Dyplomacja (dokładnie taka jak w SoD). Wszystko inne jest na dalszym planie. Mamy swoją ścieżkę z coraz lepszymi stworami do przyłączania, a równolegle do niej przeciwnik ma swoją. Przejścia między ścieżkami istnieją, ale ich strażnicy są zwykle trudniejsi do przebicia czy przyłączenia niż kolejni strażnicy na ścieżce. Na samym końcu czeka nas pustynia ze Smokami do przyłączania. Dodatkowym smaczkiem jest to że wszystkie zaklęcie z którymi ktoś zaczyna zostały wyłączone, więc czasem możemy się nauczyć czegoś przydatnego od słabych graczy komputerowych służących głównie do ustawiania frakcji stworków w kolejnych strefach.

Grond
Po raz drugi pojawia się jakaś ścieżka, tyle że teraz prowadzi ona do przeciwnika (bądź sojusznika). Na ścieżkę mogą wychodzić gracze komputerowi z dużymi armiami (w przeciwieństwie do poprzedniego szablonu), więc niezależnie od tego czy współpracujemy z drugim człowiekiem czy gramy przeciwko niemu lepiej się pospieszyć.

Island_Hop
Niby wyspy w nazwie, ale żadnego pływania nie będzie. Nie ma żadnych przejść między strefami, ale odstępy między nimi są bardzo małe, więc od początku musimy korzystać z łatwo dostępnych zwojów z zaklęciami kontrolnymi (Lot, Wrota Wymiarów i Portal Miejski) do przemieszczania się między strefami. Łańcuszki bohaterów będą tutaj wyglądały nieco inaczej niż na innych szablonach z uwagi na większy nacisk na skakanie.

mt_Common_Source
Szablon bazujący na idei wspólnych źródeł armii. Te wspólne źródła to małe strefy za portalami jednokierunkowymi z paroma bankami, siedliskami itp. oraz Bramami Miast umożliwiającymi powrót. W niektórych strefach nie wygeneruje się Brama powrotna, na szczęście tych stref jest dość dużo. Schemat szablonu przypomina nieco h3dm1.

mt_Common_Speed
Pomysł z szablonu wyżej przeniesiony na Ignusowego Speedrunnera.

mt_Labyrinth
Niby mamy prostą ścieżkę do swojej strefy ze skarbami, ale ścieżki są połączone portalami jednokierunkowymi i nieprzewidywalnymi Bramami Podziemi. Nawigacje po mapie nie jest więc taka oczywista. Możemy wybierać różne kolory*.

mt_Pocket_Cord
Labirynt z trudnym początkiem, przypominający nieco szablon Spider. Strefy ze skarbami tworzą jakby pierścienie połączone portalami. Schemat dobrze ilustruje para kabelków włożona na jakiś czas do kieszeni. Możemy wybierać różne kolory*.

mt_Team_Backstab
2v2 podobne do h3dm1 z opcją wejścia portalem jednostronnym za linie przeciwnika zamiast wchodzenia do 'treżaków'.

mt_Team_Outpost
Gramy 2v2 plus po jednym komputerowym sojuszniku na poziomie przeciwników. Nasz sojusznik jest słaby, ale w dobrym położeniu, co zachęca do podejmowania prób bronienia go.

mt_Troll_Sand
1v1 albo 2v2. 1v1 gramy Czerwonym i Brązowym*. Istnieje centralna pustynia. Przeszkadzamy przeciwnikowi w wejściu na nią. Na tym szablonie zaczynamy z dużym kontaktem, który stopniowo możemy stracić na jakiś czas.

Quest_Zone
Wszyscy jasnowidze są w jednej strefie. Kilka wariantów, ale generalnie ta strefa jest gdzieś na środku szablonu. Poza tym mamy jeszcze 2 strefy skarbów, jedną z Chłopami i Składowiskami, a drugą z Uczonymi. Szablon stanowi żart z wczesnej wersji Firewalka, gdzie w strefie Utopii potrafiło czasem się wygenerować 0 Utopii, ale całkiem sporo Jasnowidzów.

Treasure_Islands
Tym razem trochę sobie popływamy. Na lądzie trudno o cenne zasoby, więc musimy szukać ich na morzu. Istnieją też tytułowe wyspy ze skarbami. Kapelusze Admirała są łatwo dostępne aby ułatwić poruszanie się po wodzie. Nie ma za to innych Reliktów.

Wolf_and_Sheep
Mały, niesymetryczny szablon na którym jeden z graczy wciela się w rolę Wilka zbierającego armię w biednej jaskini, a drugi wcieli się w stado Owiec rozproszonych po bogatych halach z łatwym dostępem do surowców i magii, ale trudnym do armii. Czy Wilk zje Owce jedną po drugiej, czy też Owce zadepczą Wilka?

*Uwaga! Na mt_Labyrinth, mt_Pocket_Cord i mt_Troll_Sand można grać niestandardowymi kolorami. Na chwilę obecną nie powinniśmy jednak zostawiać na szablonach lustrzanych graczy komputerowych między graczami ludzkimi. Na przykład jeśli chcemy zagrać mt_Troll_Sand Czerwonym i Brązowym, to ktoś trzeci powinien na chwilę przyjść i zacząć jako Niebieski. Alternatywnie możemy generować mapy w trybie Hot Seat. Dla zilustrowania problemu polecam odpalić sobie mt_Diamond na 2 graczy i wybrać Czerwonego i Różowego.