Imperium

Behemoth`s Lair

Geografia świata Might and Magic

Permalink

Invictus

Co zaś tyczy się Spaward to jego umiejscowienie na mapie kontynentu znam, bardziej chodzi mi o to, czy jest to ta miejscowość, którą odwiedzamy w MM7 w AvLee.

MM7

2 points of permanent Endurance from the well in the northeast section of Spaward in Avlee.
20 points of temporary Water resistance from the well in the northwest section of Spaward in Avlee.

Invictus

A czy mapa ta właściwie oddaje odległość Vori od kontynentu Erathii? Jeśli tak, to znajdowałyby się one bardzo blisko siebie.

Nie jest właściwa. Mapy mają to do siebie, że są uproszczone, by wszystkie lokacje były widoczne na jednym skrawku papieru.
Regna też nie powinna leżeć tak blisko Jadame.

@Konstruktor
Invictus pytał się o geografię AvLee, a nie jej historię. Poza tym pominąłeś, kto założył to państwo. ;P

EDIT:

Invictus

Sporne Ziemie nie są przypadkiem terenem sporu między AvLee i Erathią?

Były. Sędzia Fairweather rozwiązał ten spór.


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 27.01.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Avonu

Invictus pytał się o geografię AvLee, a nie jej historię. Poza tym pominąłeś, kto założył to państwo. ;P

Bynajmniej się o to na Konstruktora nie gniewam :).

Avonu

Invictus:Sporne Ziemie nie są przypadkiem terenem sporu między AvLee i Erathią?
Były. Sędzia Fairweather rozwiązał ten spór.

Chodziło mi o to, że Konstruktor napisał:

Konstruktor

a południe od Deyji powstała Erathia, z którą rozpoczął się spór o ziemie zwane później spornymi.

A Sporne Ziemie to przecież tereny sporu między AvLee, a Erathią - nie zaś Deyją i Erathią.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 27.01.2009, Ostatnio modyfikował: Invictus

Permalink

Chciałem jeszcze napisać jeszcze o geografii ale nie zdążyłem więc pisze teraz.
Na samej północy Avlee, a zarazem samej północy Antagarichu znajduje się Artesia. Panuje tam morski klimat, a wybrzeże klifowe. Na południu znajduje się puszcza. Artesia tworzy niemal półwysep (przylądek).
Na południe od niej znajdują się Klify Vaewallskie. Większość krainy pokrywają równiny, na wschodnim wybrzeżu klifów znajduje się jak sama nazwa wskazuje wybrzeże klifowe. Wzdłuż wybrzeży, zarówno wschodniego jak i zachodniego ciągną się lasy. Granice Klifów wyznacza rzeka i jezioro z którego owa rzeka wypływa. Nazwy rzeki jeziora nie są mi znane.
W centralnej części Avlee kontynent się rozrasta na "boki". Znajduje się tu kilka właściwie tak samo ukształtowanych krain: Ziemska grań, Dagrond oraz Eldenhymski las. Wszystkie te krainy są zalesione jedynie w Dagrondzie znajdują się duże obszary łąk. Natomiast w Lesie Eldenhyńskim nad wybrzeżem znajduje się wiele drobnych jezior. Granice tych krain wyznaczają również zbiorniki wodne. Jest to Lśniące jezioro i wypływające z niego rzeki. Na zachód od niego znajduje się kraina jezior - Cienisty gaj.
Za jeiorem leże Deyjia i tu terytorium Avlee się rozszczepia. Na wschodzie leż stary Las Tulareański ze stolicą Pierpont. Na wschodnim wybrzeżu leży wiele wysp, jednak tylko kilka należy do Avlee.
Natomiast na zachodzie leży Górna Shantanna, cała pokryta lasami. Z przylądkiem i miastem na nim Brighton Point.
Najbardziej na południe wysunięta jest Zaginiona Saera. Na jej południu płynie rzeka mająca swe źródła w Deyji. Wyznacza ona granice Avlee.
Na południe od Lasu Tulareańskiego leżą sporne ziemie: Diasamera, Bragden oraz Las Emeraldzki.
Avlee granicy z Deyją, Erath[color=red]ię[/color] oraz Eofolem (kraina Kreegan bez statusu państwa).


Liczba modyfikacji: 3, Ostatnio modyfikowany: 30.01.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Mogłeś zwyczajnie zamieścić odpowiednią mapkę. Są na niej pewne błędy (Phynaxia), ale ogólnie jest poprawna.
I mam nadzieję, że to Ty tłumaczyłeś te nazwy miejsc, bo inaczej tłumacz się nie popisał. :P

Eeofol jest państwem - choć tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana (przez niziołki, Krregan,smoki i tytanów).


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 28.01.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Racja, Avonu co do mapy. Nazwy sam tłumaczyłem na prędcę.
Eofol bodajże nie ma statusu państwa, choć masz racje cała kraina nie należy do Kreegan. Tutaj może być sytuacja jak Nighonie (a przynajmniej przybliżona). Nighon jest co prawda czymś na kształt państwa lecz dzieli się na właściwie niezależne prowincje rządzone przez władców podziemi.


Permalink

Co znajduje się na północ od tych terenów Jadame, na których rozgrywa się akcja MM8? Mapka Jadame bowiem nie pokazuje niczego, co znajduje się na północ od Alvaru. Czy tam znajduje się Karigor? A może to już koniec tego kontynentu?


Permalink

Na północ od Jadame klimat masz coraz zimniejszy, aż w końcu dotrzesz do bieguna. Jak dokładnie wygląda ten kontynent, tego nie wiadomo, ale nie ma żadnych wzmianek o cywilizowanych terenach na północ od Alvaru.

Karigor jest na południowy-wschód od Enroth i jest wyspą.
Jego lokacja w MM Tribute jest niepoprawna - jest niezgodna z informacjami znanymi z MM6 i MM7.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 2.02.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Avonu

Jego lokacja w MM Tribute jest niepoprawna - jest niezgodna z informacjami znanymi z MM6 i MM7.

Podczas pierwszej gry w MM6 bodajże we Free Haven rozmawiałem z jakimś gościem na temat Karigoru, albo raczej on się wypowiedział na ten temat. Co prawda potem nie udało mi się go odnaleźć, jednak utkwiło mi w pamięci, że miał on coś na ten temat do powiedzenia, nie pamiętam tylko co :).


Permalink

Miał do powiedzenia, że to wyspa na południowy wchód od Enroth.


Permalink

Zauważyłem[color=red],[/color] że jest problem z Ziemiami Spornymi. I moim zdaniem nikt nie uwzględnił[color=red],[/color] że ostatnie kampanie w H III są różnie odsunięte w czasie od reszty. Także w H III SoD końcówka była jakiś czas po kamp. Unholy Alliance (a nie od razu), podobnie jak kamp. Christiana w H III była znacznie wcześniej niż pozostałe kampanie w H III AB. Także sądzę[color=red],[/color] że kamp. Ziarna Niechęci z H III RoE toczy się znacząco po zniszczeniu Króla Lisza w przedostatniej kamp. Właściwie to sądzę[color=red],[/color] że ta kampania jest już po MM VII także jej zdarzenia powinno się traktować jako odpowiedz mieszkańców [color=red]Welnin[/color] na zamieszanie w Harmondale opisane w fabule MM VII (oczywiście już nie wnikam[color=red],[/color] że prawdziwy powód tego problemu to zmiany fabule gier jak to już było wcześniej wspomniane).


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 6.02.2009, Ostatnio modyfikował: Sulia

Permalink

Vendral

Za uwarzyłem że jest problem z Ziemiami Spornymi. I moim zdaniem nikt nie uwzględnił że ostatnie kampanie w H III są różnie odsunięte w czasie od reszty. Także w H III SoD końcówka była jakiś czas po kamp. Unholy Alliance (a nie od razu), podobnie jak kamp. Christiana w H III była znacznie wcześniej niż pozostałe kampanie w H III AB. Także sądzę że kamp. Ziarna Niechęci z H III RoE toczy się znacząco po zniszczeniu Króla Lisza w przedostatniej kamp. Właściwie to sądzę że ta kampania jest już po MM VII także jej zdarzenia powinno się traktować jako odpowiedz mieszkańców Wlenin na zamieszanie w Harmondale opisane w fabule MM VII (oczywiście już nie wnikam że prawdziwy powód tego problemu to zmiany fabule gier jak to już było wcześniej wspomniane).

W Ziarnach wyraźnie powiedziane jest, iż po skończonej wojnie z nekromantami Erathia i Avlee rzucą się sobie ponownie do gardeł. Raczej łatwo sobie wytłumaczyć, iż nie dzieje się to specjalnie długo po reszcie RoE. Poza tym po MMVII zaczęło się AB i wojna z Kreeganami, więc Avlee i Erathi raczej wtedy nie byłby w głowie ponowny spór (a jest tekst, iż Avlee jest podburzone wiedząc o działaniach buntowników).


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 5.02.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Nie twierdzę[color=red],[/color] że aż tak oddalone. A odnośnie tego tekstu z nekromantami, Erathią, Avlee i ich walkami, to trochę mi to przypomina rywalizację miedzy tymi państwami o Harmondale (fort). Inną jeszcze kwestią są sugestie w H III AB wskazujące na to[color=red],[/color] że ziemie sporne były już niepodległym państwem w czasach wojny z Kreeganami i dlatego Avlee w stosunku do tej wojny zajęła neutralną pozycję, choć powinna Erathii pomóc w tej sprawie (to jest wspomniane w początkowym udziale Gelu w kamp. AB).
Zresztą z jasnych powodów z Ziemiami Spornymi można snuć rożne przypuszczenia (jak z fabułą HC).


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 5.02.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Szkoda ze M&M 6-8 nie da się zrobić tak jak 4-5 w jedno :P


Permalink

Były takie plany i nazywały się World od Xeen II. Plany, jak to zwykle, mają zwyczaj się zmieniać – teraz WoX2 z ma się dziać na Vori. Szczerze mówiąc, to od paru lat nikt palcem nie kiwnął, żeby te plany zrealizować. :-P


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 15.09.2016, Ostatnio modyfikował: Tarnoob

Permalink

Tarnoob Jedwabislav

Były takie plany, a nazywały się one World od Xeen II. Ale plany, jak to zwykle, mają zwyczaj się zmieniać - teraz WoX2 z założenia ma się dziać na Vori. A szczerze powiedziawszy, to od paru lat nikt palcem nie kiwnął, by te plany realizować :-P

Odbiegając od tematu dodam[color=red],[/color] iż prace nad WoX2 są uśpione i nie wiadomo kiedy lub czy zostaną obudzone.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 5.02.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Jak właściwie powinniśmy nazywać mieszkańców Tatalii? Odnalazłem bowiem w opakowaniu albumu Queena A Kind of Magic moją zagubioną płytę z H3 i stwierdziwszy, że dawno nie grałem rozpocząłem kampanię Wojenne łupy. I właśnie tamże w intro do misji Przygranicze mamy informacje o Tatalończykach. Czy tak należy nazywać mieszkańców tego kraju? Czy to jednostkowy przypadek i gdzie indziej są oni nazywani Tatalijczykami, albo Tatalianami, czy jakkolwiek. Muszę bowiem przyznać, że na pierwszy rzut oka jest to forma nie pasująca do nazwy krainy. Jednak po głębszych oględzinach można stwierdzić, że w zasadzie nie zawsze w ten sposób tworzy się w naszym pięknym języku formy, jak w przypadku Erathian (chyba dobrze napisałem, nie?).


Permalink

Vendral

Właściwie to sądzę[color=red],[/color] że ta kampania jest już po MM VII także jej zdarzenia powinno się traktować jako odpowiedz mieszkańców [color=red]Welnin[/color] na zamieszanie w Harmondale opisane w fabule MM VII (oczywiście już nie wnikam[color=red],[/color] że prawdziwy powód tego problemu to zmiany fabule gier jak to już było wcześniej wspomniane).

Czytałeś pamiętnik Archibalda w instrukcji do MM7? I o zasianiu przez niego ziaren niechęci na Spornych Ziemiach? Powinno Ci to wystarczyć za odpowiedź.

Invictus

Jak właściwie powinniśmy nazywać mieszkańców Tatalii?

Krótka odpowiedź - zależy od tłumacza. ;P

Invictus

jak w przypadku Erathian (chyba dobrze napisałem, nie?).

Nie, przynajmniej wg spolszczenia - są zwani Erathańczykami.


Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 5.02.2009, Ostatnio modyfikował: Avonu

Permalink

Avonu przemawia przez ciebie niekonsekwencja;P Skoro "Tatalian" to porawne to "Eratian" też. Jak Tatalianie i Eratianie, bo te formy są najprostrze od angielskich "Tatalians" czy "erathians" . Myle się?


Permalink

Ale w polskim języku nie zawsze tworzy się nazwy narodowości tak samo. Obywatel Łotwy to Łotysz, a nie Łotwianin. Tak samo może być z mieszkańcem Tatalii.


Permalink

Haav Gyr

Avonu przemawia przez ciebie niekonsekwencja;P Skoro "Tatalian" to porawne to "Eratian" też. Jak Tatalianie i Eratianie, bo te formy są najprostrze od angielskich "Tatalians" czy "erathians" . Myle się?

Mylisz się. Przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź.
Gdzie ja cokolwiek powiedziałem o mieszkańcach Tatalii? Wspomniałem też o mieszkańcach Erathii?
W tym drugim przypadku, podałem wersję ze spolszczonej wersji H3, a czy jest ona poprawna, to Ci nie powiem.
Pamiętam, że rożnie z tymi odmianami było w poszczególnych częściach heroesów, a dodać do tego trzeba jeszcze rożnych tłumaczy.