Gorące Dysputy

Świątynia Mahadevy - muzyka - "Koncerty jako element kultury"

Aktualnie w Osadzie: Ognisko jest zgaszone.
Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Świątynia Mahadevy - muzyka > Koncerty jako element kultury
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Architectus

Architectus

23. lipca
Post ID: 88368

Na forum jest już miejsce, gdzie możemy szykować się na spotkania podczas wydarzeń muzycznych, a brakuje tematu do rozmów o koncertowych występach artystów oraz związanego z nimi wspierania w uprawie, pielęgnacji, doskonalenia stanu naturalnego wrodzonej humanitarnej dyspozycji i sprawności osobowościowego wnętrza ludzkiego, zwanej również kulturą. To, wraz z tym, że lubię słuchać muzyki, skłoniło mnie do założenia poświęconego im wątku.

Czy podobają Wam się imprezy artystyczne wypełnione programem muzycznym oraz bierzecie w nich udział? A może przeciw uczestnictwu zniechęca Was konieczność ubierania glanów lub garniturów?

Co cenicie w takich występach na żywo: wirtuozerię gry na instrumentach, a może kontakt z artystami?

Jakie rodzaje koncertów lubicie: kameralne, w salach, na stadionach? Wolicie festiwale z wieloma artystami czy występy pojedynczych zespołów lub recitale? Preferujecie koncerty wokalne czy instrumentalne?

Skłaniacie się ku uczestniczeniu na miejscu wydarzenia czy zapoznawaniu się z transmisjami? Lubujecie wersje z wizją czy poprzez radio? Przedkładacie bezpośrednią relację nad nagranie na przykład na płycie kompaktowej lub winylowej?

A może na koncertach podoba Wam się tylko konkretny rodzaj muzyki?

Kolejnym pytaniem jest, czy chodzicie na koncerty, by się dokulturowić, poznać coś nowego, poszerzyć horyzonty?

Czy macie jakieś wspomnienia z odkrywaniem Waszych ulubionych zespołów właśnie podczas pójścia na koncert?

Ostatnie lata mogły zwiększyć liczbę transmitowanych przez Internet występów. Czy uczestniczyliście w jakimś? Co o nich sądzicie? Może wolicie ogladąć takie nagrania z fotela niż chodzić pod scenę?

Lubicie czytać artykuły o koncertach lub relacje z nich, gdy osoba znająca się na słowach może zaprezentować swój pisarski kunszt? Cenicie jakichś autorów takich publikacji?

Występy zdają się być bardziej kruche od nagrań. A czy wspomnienie koncertu w pamięci jest dla Was ważne?

Zastanawia mnie także, jaki ma na nas wpływ uczestniczenie w koncertach? Jak myślicie?

Pamiętam jak przy Ognisku, wiele lat temu Tullusion zdawał relację z wieczornego koncertu, który słyszał przez uchylone okno. To miłe, że pomyślał o Ogniskowiczach i podzielił się z nimi swym przeżyciem. Mimo że nie przepadam za zespołem, jaki wtedy grał, wciąż pamietam o tym pozytywnym przeżyciu. Chwała!

Niektóre koncerty mają ogromne znaczenie historyczne, więc zapytam, jakie są Wasze ulubione występy? Co możecie o nich powiedzieć? Mają one nagrania lub zanotowane listy utworów oraz wypowiedzi artystów, jakimi moglibyście się podzielić?

Nie każdego artystę się już zobaczy na żywo, jak choćby Agallocha, o którym pisałem na forum. Wyśmienitym przykładem pamiątki wspólnych osiągnięć członków tego zespołu jest nagranie ich koncert z 29 marca 2008 roku, który odbył się w belgijskim Vosselaar.

Jedno z moich najlepszych koncertowych przeżyć, o którym napisałem we wcześniej wspomnianym Oknie na Świat, jest mistrzowski występ Alcesta, gdzie doświadczenie dźwięków było jakbym słuchał utworów z odtwarzanych płyt tej kapeli.

Kilka miesięcy temu naszło mnie, aby sprawdzić czy ten, jako jeden z moich ulubionych, wciąż grających zespołów wystapi w Polsce i znaleziska miło mnie zaskoczyły. Otóż, przyjedzie on w tym roku do Polski, z okazji uroczystej celebracji wydania przez zespół trzynaście lat temu drugiego albumu! Tym bardziej jest to ciekawe, gdyż kapela pracuje nad nowym krążkiem. Muzycy odwiedzą Polskę 8 października w Poznaniu oraz 9 października we Wrocławiu.

Przykładem występu Alcesta jest piękny koncert z Kijowa z 13 czerwca 2014 roku. Opublikowana w sieci lista filmików nie zawiera pełnego występu (brakuje wizji na początku szóstego, przed którym nie nagrał się kawałek "Les iris") i jest też w innej kolejności niż ułożenie utworów, więc przesyłam Wam link do nagrania z początkiem koncertu i odtworzeniem na wstępie kawałka "Wings" oraz podaję nazwy uwiecznionych, następujących po nim - nieziemsko dobranych dla wspierania słuchaczy - piosenek: "Opale", "Summer's Glory", "L'eveil des muses", "La ou naissent les couleurs nouvelles", "Voix sereines", "Shelter", "Autre temps", "Percees de lumiere", "Souvenirs d'un autre monde", "Sur l'ocean couleur de fer" i "Delivrance".