Gorące Dysputy

Tropiciele rzeczywistości - polityka i społeczeństwo - "Skok na SKOK"

Aktualnie w Osadzie: Ognisko jest zgaszone.
Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Tropiciele rzeczywistości - polityka i społeczeństwo > Skok na SKOK
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Hubertus

Hubertus

22.11.2006
Post ID: 6141

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe... dziwny twór na pograniczu bankowości i działalności kredytowej.
Są pewne przesłanki by twierdzić, że kryje się za nimi niezła afera z PiSem i LPRem w tle, czołowi działacze obu tych parti, a także córka Miłościwie nam Panującego Prezydenta, piastują wysokie stanowiska w zarządzie spółek SKOK.
Pikanterii sprawie dodają nieuregulowane prawnie zasady działania SKOKów, które obecnie wykroczyły swymi kompetencjami poza założoną formę ich twórców (Stefczyk się w grobie przewraca), a także dość dziwaczna struktura zarządzania nimi dająca niezłe pole do ewentualnych nadużyć. Do tego, na rzecz tych firm działa potężne sejmowe lobby forsujące odpowiedne ustawy.

Jak myślicie, wybuchnie z tego afera finansowa gorsza niż wszystkie dotychczas?
Czy dla ideii nieskazitelnej IV RP będzie to SKOK w przepaść?

Zapraszam do dyskusji!

Grenadier

Kanclerz Grenadier

7.01.2007
Post ID: 7074

Czy wybuchnie to trzeba by jakaś Obsydianową zapytać ;)

Ale fakt, to jakaś dziwna instytucja. Poszedłem tam kiedyś zapytać o kredyt - i szybko wyszedłem :) Bardzo mi zapachniało "Bezpieczna kasą" Grobelnego :)

Hubertus

Hubertus

7.01.2007
Post ID: 7081

Ich oferta jest bardzo droga, wcale nie konkurencyjna, a do tego jak słusznie zauważyłeś coś tam dziwnie pachnie. Ogólnie obawiam się że póki co nic się nie sypnie, bo tam za dużo interesu ma władza, ale po zmianie warty kto wie co to z tego będzie ;) Zauwazmy ze np Polityka opisała w tej sprawie wiele spekulacji a zarząd SKOK nie odpowiedział na nie ani słowem, znaczy ze cos tam jest nie tak, bo inaczej podaliby ich do sądu.

Hubertus

Hubertus

23.03.2015
Post ID: 79742

Khem, khem khem :P no i wybuchło, czy tym razem piewcy praworzadnosci pójdą ze swoimi przekrętami na dno czy znowu im się uda wywinąć? :)

Nicolai

Nicolai

23.03.2015
Post ID: 79744

Nie do końca rozumiem jakie masz tutaj zarzuty wobec "piewców praworządności"? Duda oddał niekonstytucyjną ustawę do TK, więc mu raczej nie można mu czegoś zarzucić. A co do Biereckiego to on nigdy w PiSie de iure nie był, startował do Senatu jako niezrzeszony. Był wprawdzie w klubie parlamentarnym (coś jak Wipler przed rokiem, nie jest to tożsame z byciem członkiem partii), ale został zawieszony... dwa tygodnie temu, czyli zanim afera rozgorzała w mediach.
Ogólnie to w sprawie tej afery to piekielnie brakuje nam jakiegoś obiektywnego artykułu, bo jedne media ciągną w jedną stronę, drugie w drugą, a Ty bądź mądry.

Hubertus

Hubertus

23.03.2015
Post ID: 79746

To prawda, sprawa jednoznaczna nie jest, tym nie mniej to że działania likwidacyjne tej fundacji oraz zachowanie PiSu sabotujace objęcie SKOKów kontrolą jest zastanawiające. Zastanawiający jest także krzyk w sprawie grubymi nićmi szytymi powązaniami Bredzisława z tym SKOK Wołomin.

Bierecki może i formalnie w PiS nie był ale jest z ta partią jednoznacznie powiązany, szczególnie finansowo, bo SKOKi i firmy z nimi związane mocno i jednoznacznie wspierały tylko tą stronę sceny politycznej.
A Duda złozył absurdalną ilość zastrzeżen do TK, dopiero potem Bredzisław je urealnił. co też jest zastanawiajace, bo mogło świadczyć o próbie kupienia czasu akurat by zdążyć wynieść kasę.

Tarnoob

Tarnoob

24.03.2015
Post ID: 79748

Ale.... O co chodzi? o_O

Naprawdę chyba kilkadziesiąt proc. społeczeństwa – w tym ja – jest kompletnie zdezorientowana. Czasami się widywało reklamy „SKOK-ów Stefczyka”, a jakiś typowy Seba czy inny dres bawił się w podstawówce w skakanie przez kilka stopni, nazywając to „skokiem Stefczyka”. Teraz nagle wybuchła afera – i nie rozumiem z niej nic oprócz jakichś przemieszanych haseł: SKOK Wołomin, defraudacja, areszt, senator Bierecki, zdjęcia Bronisława z aresztowanymi, nie wiadomo skąd WSI (lawl wut? co to ma do rzeczy?) i wreszcie informacje – od byłego członka WSI – o powiązaniach z Lechem Kaczyńskim…

Wytłumaczy to po kolei ktoś, kto śledzi te wydarzenia od dawna, bo bieżące media jakoś trudno pojąć, a na Wiki czy stronach samych SKOK-ów trochę głupio polegać?

Euronymus

Euronymus

26.03.2015
Post ID: 79761

Trzeba zauważyć, że poprzedni nasz prezydent Lech Kaczyński rok przed skierowaniem ustawy o SKOKach do Trybunału Konstytucyjnego, oddał pod laskę marszałkowską swój autorski projekt przekazania SKOKów pod kontrolę KNF - oczywiście został odrzucony w całości. Natomiast nowy projekt, ten autorstwa PO został przekazany do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent ma stać na straży konstytucji, więc jeśli były jakiekolwiek wątpliwości co do zgodności z ustawą zasadniczą, to obowiązkiem Prezydenta było przekazanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Co do senatora "umoczonego" w tej sprawie, to uważam, że PIS ma wzorowe podejście do tego typu spraw - zawieszamy lub jeśli dowody są niezaprzeczalne to wyrzucamy. Niestety PO pod tym względem jest daleko z tyłu.

Tarnoob

Tarnoob

30.03.2015
Post ID: 79819

Zrobiłem sobie ostatnio mały „risercz” po mediach (tygodniki opinii, portale, TV) i nawet polskiej Wiki – nie żeby ją traktować jako wyrocznię, tylko mieć opinię na temat jej jakości.

Wygląda to na małą „wojnę” SKOK-ów i PiS-u z jednej strony, a KNF-u i Platformy z drugiej.

Obecnie Platforma i KNF celuje w PiS – publikując informację o masowych nadużyciach w SKOK-ach (jak małe rezerwy), zwłaszcza w SKOK Wołomin (aresztowano zarząd za podejrzane wyłudzenia) oraz przy likwidowaniu powiązanej z nimi Fundacji. Lecha Kaczyńskiego podejrzewa chyba o celowe opóźnianie nadzoru nad SKOK-ami przez KNF, tak żeby „dać czas” SKOK-owej „mafii”.

PiS nie pozostaje dłużny i obwinia Platformę. Podkreśla – tak jak wyżej Euronymus – że prezydent Kaczyński proponował własny projekt ustawy o SKOK-ach, bo ten Platformy był mizerny. Ponadto kiedy Platforma miała już i Sejm, i Prezydenta, zdaniem PiS-u przepychała złe i za często zmieniane ustawy, a sam KNF miał SKOK-om zaszkodzić (tylko jak?). Wreszcie – co jest chyba najbardziej jaskrawym ciosem - PiS podejrzewa, że aresztowani ze SKOK-u Wołomin byli mafią byłych członków WSI, z którymi miał mieć do czynienia prezydent Komorowski, tak jak z całą niejasną sprawą WSI (o czym pisał chyba Macierewicz)…

Ostatni artykuł, jaki czytałem na ten temat, był z „Gościa Niedzielnego” i był wyraźnie po stronie PiS-u. Trudno powiedzieć, czy to pisiorska stronniczość, czy obiektywizm. Prawda nie musi leżeć po środku, a fałszywy balans w mediach to jest zagrożenie dla ludzkości (zwł. w sprawach medycyny, klimatu i nie tylko).

Ktoś może mnie poprawić i mi to wytłumaczyć, bo dalej wszystko kojarzę „jak przez mgłę”? Ktoś wie coś więcej o:
– samym liście KNF, który uruchomił tę burzę
– kolejnych ustawach o SKOK-ach
– reakcjach poszczególnych mediów i polityków
– wreszcie: od kiedy się zaczęły buczenia o powiązaniach Komorowskiego z WSI i na czym by one miały polegać?

————————————————————————————————————————
Jestem dumny, bo zacząłem chociaż odrobinę rozumieć jakąkolwiek aferę z polityki i mediów. Jeszcze dużo nauki przede mną:
– afera podsłuchowa
– Amber Gold
– afera hazardowa (sporo przetasowań wtedy było)
– afera z CBA i jednym z ministerstw za PiS-u
– afera z Samoobroną, Lepperem i Łyżwińskim za PiS-u
– afery za SLD, zwł. Rywina i jego komisja śledcza
– jakieś wcześniejsze afery, których nazw nawet nie pamiętam (jeszcze za AWS, PSL i wcześniej).

Nicolai

Nicolai

31.03.2015
Post ID: 79825

Ogólnie retoryka PO skupia się na tym, że PiS oddając ustawę do TK zablokowało nadzór nad SKOKami. Może ten zarzut miałby jakiś sens jeśli nie:
- ustawa PO była bublem prawnym, więc nie można mieć pretensji, że zgłosili ją do TK,
- PiS przygotował taką samą ustawę... rok wcześniej, ale ją PO zablokowało.
Jutro zrobię dla Was mały research w tej kwestii, ale teraz idę spać ;)

Tarnoob

Tarnoob

31.03.2015
Post ID: 79826

Zachęcam Cię tylko do dalszego researchu. ;-)