Gorące Dysputy

Karczma Pazur Behemota - "O przyszłości Imperium dysputa"

Aktualnie w Osadzie: Ognisko jest zgaszone.
Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Karczma Pazur Behemota > O przyszłości Imperium dysputa
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Ghost

Ghost

9.11.2006
Post ID: 5804

Vandergahast

Odnośnie Osady - zróbmy konkurs, na wybrany na konkretny tydzień temat krociuteńki wierszowany utwór oceniony przez jury i nominowany jako zwycięzca. Ewentualnie dłuższa forma, wtedy 1 na miesiąc. Opowiadanie na temat, albo zawierające określone motywy, albo powiedzmy krótka opowiastka detektywistyczna w stylu fantasy. Anegdotka historyczna, łotewer, byleby zachęcić ludzi do pisania.

Takie coś już istnieje w teorii w Czasie Imperium! w formie artykułów odnośnie HoMM, można by to ostatecznie też podpiąć pod Czas! - jeno Kota nie ma.

MiB

Spór Tristan vs. Ghost proszę sobie prowadzić na privie.

Nie zamierzam żadnego sporu prowadzić, swoje ostatnie słowo powiedziałem.
@Enleth
A ja proszę ciebie o darowanie sobie kolejnych tyrad, bo naprawdę nie zamierzam żadnych dalszych kłótni tutaj prowadzić i nie jestem (wbrew pozorom) bezmózgim kretynem, żeby nie zrozumieć prostej aluzji polegającej na wywaleniu postów z kłótnią.

Sprawa wyjaśniona na prywacie, wypowiedź skreślam dla spokoju ducha, żeby przypadkiem do kolejnych nieporozumień nie doszło.

MiB

MiB

9.11.2006
Post ID: 5806

Vandergahast

I jeszcze raz, nie kłócić się, jakbym miał moda to by tu z 10 postów zostało :]

Ty nie masz, ale mam ja. Posty poleciały. Jeśli ktoś będzie miał obiekcje - poproszę o @ do mnie (via [[ Poczta]]. Spór Tristan vs. Ghost proszę sobie prowadzić na privie. Ten post ulegnie samozniszczeniu za jakiś czas.

Pozdrawiam

Enleth

Arcymag Enleth

9.11.2006
Post ID: 5807

Ghost, Tristan, jeśli chcecie się nadal żreć, bardzo was proszę, róbcie to PRYWATNIE, nie tutaj. Na razie OBAJ reprezentowaliście, mówiąc lekko, powalająco wysoki poziom dyskusji. OBAJ, TAK SAMO.
Nie będę prosił, żebyście przestali się rzucać na siebie, bo to już sprawa was i waszej - tak, was obu - dojrzałości, ale oszczędźcie innym takich widoków. I jeszcze słówko specjalnie dla Ghosta: daruj sobie te arcyzabawne prowokacje i manifestowanie swojej wyższości, bo w niczym od Tristana wyżej nie jesteś, nawet jeśli niżej też nie...

Co do samego tematu - wypowiem się w swoim czasie. Na razie obserwuję. Chciałbym tylko podziękować Hubertusowi za solidny wkład w dyskusję i prosić wszystkich, żeby naprawdę była konstruktywna. Darujcie sobie osobiste animozje i wywlekanie spod dywanu brudów, które i tak nikogo nie uszczęśliwią...

Tristan

Tristan

9.11.2006
Post ID: 5813

Wracając do tematu.
Może dobrym pomysłem byłoby stworzyc swoiste faq dla nowych userów. Ktoś tu napisał że takie faq się już znajduje, ja go nie znalazłem, a jeżeli jest może dobrze byłoby go umieścic w Koredegardzie(nawiasem mówiąc mogłaby miec jakas prostszą nazwę...)
W takim faq mogłoby się znaleźc info o:
-awansach oraz tytułach w IJB(Jaskiniowcy, Weterani, Osadnicy )
-o podstawowych strukturach IJB jak ognisko( w końcu jest to czat, ale zapewne większośc nowych o tym nie wie), osada itp.
-avatarach i sposobie ich wybierania a także możliwości wybrania własnego(chociaż o tym istnieje już temat).
Napewno pomogło by to nowym userom.

Hubertus

by kierować sprawnie dyskusjami, naprowadzać mozę wiecej, tworzyć ciekawe, skłaniające do dyskusji tematy, tu dobry przykład dają np UT i Tristan w dziale H5.

Zgadzam się tu i to bardzo z Hubertusem. To moderatorzy odpowiednich działów po części odpowiadają za zaangażowanie w danym forum. Choc nie zawsze bo na przykład mimo ogromnej pracy Avonu de Odihs w dziale Dark Messiah raczej dział ten świeci pustką jeżeli chodzi o posty.

Mamy taki dział jak Karczma Pazur Behemota, gdzie można porozmawiac na że się tak wyraże bardziej "luźne" tematy. Może warto byłoby stworzyc stolik na tematy bardziej poważne?O ile się nie mylę w starym forum chyba taki stolik istniał, tutaj nie jestem pewny, ostatnio pamięc mnie zawodzi:-)

Sandro

Sandro

9.11.2006
Post ID: 5817

Witam.

Teraz jednak to co się dzieje z Imperium to że tak się wyrażę "tragedia".

Ciężko jest dyskutować o marazmie forum ne dysponując jakimikolwek danymi liczbowymi. Nie wiemy ile Jaskinia dziennie rejestruje odwiedzin, ile postów jest rzeczywiście pisanych w skali dnia/tygodnia/miesiąca, ilu mieszkańców przybywa do nas miesięcznie. Nie wiemy też, czy te wskaźniki wykazują tendecje rosnące czy malejące. Jest oczywiste, że w wyniku padów serwerów utraciliśmy ogromnie dużo, w tym wiele wspomnianych przez Hubertusa human resources, ale bez rzetelnych danych statystycznych nie jesteśmy nawet w stanie powiedzieć, czy ciągle spadamy, czy też odbiliśmy się już od dna i sytuacja powoli sie poprawia. Jak widać po przykładzie tego topiku sytuacja niekoniecznie jest taka tragiczna, jak mogło się wydawać jego inicjatorowi.

Jeśli te dane gdzieś są, apeluję o ich upublicznienie, choćby w postaci tabelki na dole forum, jak było dawniej. Jeśli nie ma, myślę, że warto byłoby się o nie postarać, choćby w charakterze miernika skuteczności reform, która Jaskinia przeszła i wciąż przechodzi.

Popatrzcie większośc osób, przychodzi na to forum by porozmawiac o HV. Pozostałe fora już ich nie interesują.

nowi użytkownicy zainteresowani są działem HV, ewentualnie HIII, pozostałe działy interesują ich o wiele mniej

Well, tak rzeczywiscie może się wydawać. Ale czemu wdawać się w jałowe spekulacje i w zamkniętym gronie dumać nad przyczynami tego stanu rzeczy? A nie pomyślał nikt, że być może te osoby też mają coś do powiedzenia na ten temat? Czemu ich po prostu nie zapytac?

Czemu ta dyskusja, dotycząca w zasadniczej mierze nowych, toczy się w miejscu, do którego nowi nie mają dostępu? Powinno się ją, uważam, przenieść w miejsce dostępne dla wszystkich, i jeszcze dodatkowo rozleklamować niusem, jak ostatnio dyskusję o nazwie działu H5. Dajmy świeżemu narybkowi szansę wypowiedzenia się na witalne tematy. Oni nigdy się z nami nie zasymilują, jeśli sami nie uczynimy pierwszego kroku.

Przypływ nowych też utrudnia Pretoria, która teraz, z powodu braku ludzi, pracuje bardzo wolno.

(...)Mam nadzieje też, że bedzie dodatkowy nabór do naszych [Pretorian] szeregów. (o czym już wspomniała Ae)

Chciałbym w tym kontekście powiedzieć parę słów na temat sposobu rekrutacji osób do sprawowania różnych funkcji w Jaskini.

Hetman jOjO, w złotym okresie swej regencji (zanim zaczął notorycznie znikać i mieć coraz mniej czasu) , kierował bardzo sprawnym aparatem administracyjnym, human resources zaś w owym okresie były w Jaskini większe niż kiedykolwiek indziej w historii. Dlaczego tak się działo? W sporej mierze dlatego, że jOjO nie czekał aż ludzie sami odpowiedzą na ogłoszenie, że ewentualnie mogą w czymś pomóc. jOjO sam, na forum i w Osadzie, wyłapywał co bystrzejszych i co bardziej energicznych łepków i sam zaggadywał, jak taki delikwent chciałby/mógłby się przysłużyć chwale Jaskini. Raz że łechtowało to próżność danego delikwenta (toż to sam Hetman przemawia do mnie!), dwa, że dodatkowo mobilizowało do działania (zostałem dostrzeżony, doceniony, obdarzony zaufaniem, powierzono mi odpowiedzialne zadanie - biorę się do roboty!). Nie zdziwiłbym się, gdyby większość z nas tutaj odbyła z nim kiedyś podobne rozmowy. I całkiem możliwe, że był to zapał w wielu przypadkach słomiany. W niektórych jednak nie był, poza tym słomiany zapał w nie mniejszym stopniu dotyczy osób, które same zgłaszają się do pomocy. Najważniejsze jednak - choćby i słomiany zapał lepszy jest totalnej bezczynności i marazmu, zawsze jakoś pcha Jaskinię do przodu, i następnej osobie już jest łatwiej kontynuować dzieło.

Nie do końca wiem, w jaki sposób obecna Administracja rekrutuje swoich funkcjonariuszy i wykonawców. Nie dostrzegam jednak wśród nich nikogo o stażu mniejszym niż dwuletni. A świeża krew zawsze była dla organizmu Jaskini ważna, to od niej w ogromnej mierze zależała witalność wortalu. Trzeba wyjść do nowych. Uważam że byłoby bardzo pożyteczne, gdyby ktoś bacznym okiem śledził narybek dyskutujący sobie niewinnie na temat H5, i wyłapywał osoby potencjalnie użyteczne, wykazujące się energią i intelektem. Do takich osób trzeba samemu zaggadać, samemu rozpocząć rozmowę kwalifikacyjną, samemu zaproponować działanie Q Chwale (posadę Pretorianina chociażby), nie czekać aż odpowiedzą na lakoniczne ogłoszenia.

Przede wszystkim - Osada, Osada, Osada.

Należałoby ożywić Osadę

Osada...

no właśnie, to nasza nadzieja.

Podzielam nadzieje ogółu związane z Osadą. Od wakacji nasz zespół, z najistotniejszym wkładem Crazy'ego i Aerilien, sukcesywnie przywraca ją do życia. Jest już nowa mapka (dzięki, Darkeno!), ruszyły Misterne Rękopisy, Ranking Minstreli wkrótce też przybierze ostateczny kształt. W planach jest zbudowanie oddzielnego rankingu dla poetów i działającego na innych niż kiedyś zasadach rankingu krytyków. Gorące Dysputy i fRPG już funkcjonują, choć problemy techniczne (które rozwiązane zostaną wkrótce) uniemożliwiają niektórym wypowiadanie się tam. Co do ogniska - chciałbym, by bezpośrednie odnośniki do niego znalazły się na stronie głównej, na forum, oraz w serwisie Heroes 5, będziemy z Crazym starać się o to. Planujemy reaktywację Smoczej Łuski i zbudowanie Szlifierni Piór, czyli projektowanej od dawna lokacji, gdzie minstrele będą mogli doskonalić swój warsztat. Osada weźmie także w opiekę jaskiniowych grafików i malarzy, otworzona zostanie Galeria powiązana z pewną formą rankingu, oraz będąca odpowiednikiem Szlifierni Akademia Pędzla. To wszystko na razie plany, ale nie spoczniemy, dopóki nie zostaną solidnie zrealizowane. Rozmach prac jest jednak obecnie hamowany przez przykre obowiązki rodem z RealLife'u, dlatego konieczna jest cierpliwość. Tymczasem jednak zachącam gorąco do odwiedzenia tego, co już jest, szczególnie zaś do ponownej lektury naszych wspaniałych opowieści (pojawiąją się jeszcze gdzieniegdzie dziwne kwiatki, ale nad tym też pracujemy). Nic nie stanowi lepszej motywacji do dalszej pracy niż widok ludzi zainteresowanych i rozentuzjazmowanych tym, co się dotychczas zrobiło.

Aryene

Aryene

9.11.2006
Post ID: 5818

Cóż, wiem, że odkryczego nic nie powiem, bo tak naprawdę zgadzam się z częścią poglądów wszystkich Was. Nietrudno, naprawdę nietrudno zauważyć ogólną i postępującą stgancję, ciszę, spory, obozy. Mówicie "Osada jedynym ratunkiem. Osada nadzieją." Zapewne macie rację. Niestety, mi nie było dane jej poznać, choć mam gdzieś w głębi nadzieję, że nie straciłam tej okazji już na zawsze. Chcę jednak zaznaczyć, że forum, Imperium, miało bardzo istotny wpływ i znaczenie dla życia IJB, mieszkańcy, którzy nie mogą poszczycić się obecnością w Jaskini dłuższą niż 1,5 roku znają je jako centrum życia i przypuszczam, że jest dla nich ważniejsze niż wszystko to, za czym tęsknią weterani, a oni nigdy nie poznali. Dlatego mówię - nie rzucajcie całkiem forum na pożarcie skupiając się tylko na Osadzie. DLa wielu to ono jest tutaj domem. W gruzach i zgliszczach, ale jednak.

Czemu forum ucichło, czemu nic się nie dzieje? Ktoś już to napisał, wybaczcie, że nie cytuję, ale nie mam siły - wiele z tego co było do powiedzenia zostało pochłonięte wraz z upadkiem. Praktycznie nikomu nie chce się powtarzać wszystkiego jeszcze raz, i nie ma się czemu dziwić, naprawdę. Wiele ciekawych dyskusji mogłoby doczekać się swojej kontynuacji - teraz jednak przepadły. Właśnie - przepadły. Czas przeszły. Stało się i nie możemy uklęknąć i rozpaczać nad tym co wymsknęło nam się z rąk. W teorii liczyć moglibyśmy na nowych użytkowników, którzy sami przyjdą tu ze świeżymi pomysłami i pozakładają tematy, rozpoczną na nowo dyskusje - i kto wie, czy nie odżyłyby stare tematy.

Nowych użytkowników z zapałem do takich działań jednak brak. Dlaczego? Kolejne dlaczego? Nie wiem. Co mi się nasuwa, gdy o tym pomyślę - gdy przychodzi się na nowe forum zdecydowanie łatwiej toczyć już rozpoczete dyskusje, zwłaszcza na tematy ambitniejsze i wykraczające poza główną tematykę forum. Może to obawa przed atakiem ze strony 'starych', może brak inwencji, może brak przywiązania, które kazałoby im zakładać dyskusje tu, a nie gdzie indziej? Podsumowując, IMHO brak tu jest podstaw dyskusyjnych, by przyciągnąć nowych i pomóc im się zasymilować.

Z tego co kojarzę Osada zawsze była miejscem, gdzie klimatu pilnowano mocniej niż na forum. Wypowiedzi stylizowane, ozdobione opisem działań postaci. Nie ukrywajmy - tu trudne. Nie dla starych wyjadaczy, którym weszło to w taki nawyk, że używają owych ozdobników przy zwykłych pogawędkach na GG. Chodzi mi o osoby nowe, którze wrzucone z czeluści internetowych swobód trafiają do takiego miejsca. Dlatego ważne jest forum. Jego klimat i klultura, jednak wiele mniej wymagająca niż osadowe.

Marudzę i stękam i wytykam błędy. A rzecz przecież w wysnuciu jakichś propozycji zmian na lepsze. Nie wiem wciąż dokładnie jak wygląda to od strony technicznej, ale jak MiB powiedział bodajże - zbyt późno by przenieść dane ze starego forum. Szkoda. Ale co z archiwum? Nie można by go jakoś podczepić, jako miejsce, do którego można zajrzeć i potem odwołać się do dyskusji tutaj? Pytanie stawiam zarówno od strony technicznej jak i merytorycznej, bo może nie ma to sensu. Ja jednak wychodzę z założenia, że jeśli ci zależy - chcesz jak najlepiej. A jak chcesz jak najlepiej to znajdziesz i czas i zapał, i poświęcisz go z radością ku dobru ogólnemu. Jeśli ludzie polubią to miejsce, poczują się w nim dobrze, znajdą swój kąt, znajomych, dyskusje na ich poziomie, zdecydowanie chętniej będą brali różne, choćby drobne prace i funkcje.

Uff... To chyba na tyle tego bełkotu. Wybaczcie jakieś błędy, ale zasypiam na siedząco. 5 dni w tygodniu.

Aerilien

Iluminatorka Aerilien

9.11.2006
Post ID: 5819

Co do forum - z tego co wiem, wciąż jest możliwość przeniesienia starych tematów, razem albo pojedyńczo.
Myślę, że najsensowniej byłoby poszukać w archiwum, które parę osób ma, ciekawych i wartościowych dyskusji, a potem przerzucić je na obecne forum. Tylko czy ktokolwiek miałby czas i chęci, żeby coś takiego zrobić?
Ewentualnie... może ktoś pamięta jakieś tematy, które chciałby z powrotem zobaczyć?

Guinea

Guinea

9.11.2006
Post ID: 5823

Korzystając z tego, że taki fajny temat tu powstał, pozwolę sobie zamieścić tu parę moich przemyśleń na temat Osady i jej ewentualnej repopulacji. Na początek może kilka faktów historycznych:

Osada powstała dawno, dawno temu, w wyniku ewolucji lokacji zwanej niegdyś Tawerną. Tawerna powstała, ponieważ kilka osób na starym forum (Info dla młodszych stażem: nie mam na myśli poprzedniego forum, czyli tego, którym zajmował się ixcesal. Mam na myśli eZboard, który był jeszcze dawniej.) zaczęło pisać opowiadania, a WWalker stwierdził, że przyda się na to osobne miejsce. Mniej więcej w czasie, kiedy Tawerna została upgradeowana na Osadę, stare forum zaczęło się stawać coraz bardziej nieprzyjazne użytkownikom, zresztą nigdy nie było zbyt przyjazne - formularz zakładania konta po angielsku, podobno wiele osób z niewiadomych przyczyn w ogóle nie mogło się tam zarejestrować. Osada natomiast oferowała łatwe i szybkie zakładanie konta, a stoliki były jedynym miejscem w Jaskini, gdzie można było podyskutować o serii HoMM. Ponadto w Jaskini było wtedy mniej podserwisów - o ile pamiętam to tylko informacyjne, Arena i Osada. Czyli zwiedzający relatywnie szybko mógł trafić do Osady, a jeśli miał ochotę na jakąś wymianę poglądów to właśnie tam powracał. A skoro już tam był, to zapewne przejrzał i inne miejsca, może coś przeczytał z ciekawości, a jak przeczytał to może i zachciało się mu skomentować, albo po prostu robił cokolwiek ordynarnie chcąc się wykazać w tych paskudnych rankingach. Ponadto należy zaznaczyć, że od samego początku Osada była "żywa" z okazji migracji ze starego forum, a pierwszy przypływ przyniósł sporo osób, które trzymały klimat i wniosły coś od siebie w życie serwisu.

Jakiś czas później powstało nieco-nowsze-forum. Oferowało bardziej rozbudowany mechanizm do wymiany poglądów - można było tworzyć tematy, ankiety, itp. No i nazywało się forum. Jak ktoś chce dyskutować, to klika tam, gdzie jest napis "forum". Stoliki w Osadzie padły śmiercią naturalną, napływ ludzi się skończył (aczkolwiek tu też była sprawa nieczynnego mechanizmu tworzenia kont), zapał starych bywalców się wyczerpał, i Osada zmarła.

A teraz... modrzew :P. Znaczy się, porównanie stanu obecnego ze stanem z przeszłości. Jest forum, link do którego również nazywa się "forum". Czyli jak ktoś chce podyskutować, to idzie tam. Osada jest jedynie jednym małym okienkiem spośród 16... i nie nazywa się "forum" :P. Okazjonalne newsy może zwabią okazjonalne osoby, ale nic więcej. No i w środku chwilowo jest jak jest, czyli niewiele jest. Moim zdaniem wątpliwy jest nagły wzrost zainteresowania Osadą ze strony bywalców forum, gdyż oni chcą rozmawiać o HoMM. Nie sądzę, aby nagle zechcieli się uartystycznić by zdobyć magiczny tytuł Mówcy czy kogośtam. Aczkolwiek, z drugiej strony, wśród hordy fanów HoMM może być kilku artystopodobnych, którym się nie udało jeszcze trafić do Osady. Bo jej nie widać.

Co na to poradzić? Jest kilka wyjść. Na początek bym sugerował, aby przestać traktować ją jako jeden z szesnastu podserwisów strony o HoMM. Przy takim statusie to nie ma szans na powodzenie. A więc, po pierwsze, DUŻY link na głównej. Nie taki malutki jak pozostałe, musi być go widać od razu. Jakby się udało jakoś wkomponować w opis, co to takiego ta Osada (nie po najechaniu myszką, tylko od razu), to by było świetnie. Po drugie, bezpośredni link z forum, też DUŻY i widoczny. Dzięki temu nikt, kto ewentualnie mógłby być zainteresowany, nie będzie w stanie jej przegapić.

A teraz czas na coś z zupełnie innej beczki: pomysły bardziej radykalne.
Numer jeden: modrzew.
Numer dwa: potraktować Osadę jako osobny podmiot - wortal literacko-artystyczno-jakiśtam, który z Jaskinią wspólny miałby jedynie serwer. I reklamować Osadę jako takie coś, nic nie wspominając o heroesach itp.
Numer trzy: uczynić forum podrzędnym wobec Osady, tzn: link do forum znika z głównej, pojawia się jako nowa lokacja w Osadzie. Oprawę graficzną Osady widać cały czas, żeby nie było wątpliwości, że to właśnie w Osadzie dany osobnik się znajduje, i że to Osada jest najważniejszą częścią Jaskini. Oczywiście w takim wypadku potrzebna jest wyraźna wskazówka na głównej, że do forum to przez Osadę trzeba.
Numer cztery: dąb czerwonolistny.
Numer pięć: sztuczny ruch. Jak już Osada będzie widoczna jak należy, a zanim jeszcze zaczną się pojawiać jakieś nowe wytwory mieszkańców, należałoby stworzyć pozory żywotności serwisu ze względu na nowoprzybyłych. Czy na przykład galeria... Dorzucać te rysunki naszych graficzek, ale nie wszystkie na raz, tylko po trochę, za każdym razem reklamując jako nowe. Można również perfidnie usunąć parę opowiadań, a potem dodać je jako nowe. Jeszcze bardziej perfidnie, wziąć trochę starych postów ze starej bazy, i dorzucić z nową datą. Może z tym ostatnim trochę przesadziłem, no ale wiadomo chyba o co mi chodzi - żywy serwis jest o wiele bardziej zachęcający niż nieżywy.

No i oczywiście, zanim podjęte zostaną jakiekolwiek działania, wysoce wskazane jest, by Crazy skończył robić mechanizm dodawania nowych dzieł :P.

Skoro już tyle nabazgrałem, to może jeszcze o forum... Jeśli Osada wstanie, to wszelkie karczmy itp można tam spokojnie wyeksportować, a zostawić tam tylko część o HoMM, jakieś kresy, i tym podobne sprawy. W sumie można to zrobić i teraz, ale to nie ma sensu, bo skoro w karczmie na forum pusto, to i w karczmie w Osadzie też będzie pusto. A fora o HoMM same o siebie zadbają (no dobra, może niekoniecznie, ale szczerze mówiąc to niezbyt mnie one obchodzą).

I na koniec: jeśli komuś się to chciało przeczytać do końca, to gratuluję wytrwałości. Wszelkie wyrażone przeze mnie opinie mogą być błędne. Za skutki skorzystania z moich sugestii nie odpowiadam. Za skutki nieskorzystania z nich również. Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre sugestie (zwłaszcza te radyklane), choć mogą być dobre z punktu widzenia Osady, są zdecydowanie kiepskie z punktu widzenia całości Jaskini. No cóż. Albatros w wafelku na drogę.

MiB

MiB

10.11.2006
Post ID: 5828

Witam!

Jest tego trochę, więc wybaczcie jeśli coś pominę. Jedziemy :)

Tristan:
- dawniej było FAQ i nazywało się Przewodnik. Nad przewodnikiem pieczę objęła Hexe, a pomaga jej Aerilien

- zgadzam się, że to moderatorzy powinni zadbać o swoje działy. Problem polega jednak na tym, że część z moderatorów olewa sobie sprawę (patrz: Kresy), a część mimo wysiłków nie jest w stanie zachęcić użytkowników do wypowiadania się (przytoczony przykład DMoMM)

Sandro:
- statystyki oglądalności są generowane przez serwer (całkiem dokładne ;) ). Postaram się coś z nich wyciągnąć

- informacja o tym, fto jest aktualnie na forum jest opcją, przed którą się wzbraniam ile mogę - to mocno może wpłynąć na szybkość działania forum. Informację o ilości postów mogę dorzucić.

- temat zaraz przeniosą do Karczmy (ze wszystkimi postami) i rozreklamuję newsem

- sprawa "łapania nowych": ja doskonale znam metody działania jOjO, jego determinację i talent w wyłapywaniu nowych - wszak jeste jednym z jego nabytków ;). Niestety, pomijając fakt, że ja takich talentów nie posiadam, to do tego trzeba dużo wolnego czasu i systematycznego przeglądania całego forum. Ja zaś interesuję się ledwo kilkoma zakątkami Imperium, a cały naprawdę wolny (po odjęciu czasu poświęconego na naukę, spotkania ze znajomymi, książki, etc) czas poświęcam na kodowanie JB (no dobra: ostatnio tego praktycznie wcale nie uskuteczniałem, gdyż nie mam w domu netu... ale dziś się to zmieni ;) ).

- Ognisko na głównej JB i w Imperium - TAK (już nad tym myślę), w H5 - NIE (po szczegóły zaparszam prywatnie na @).

Aerilien (i wszyscy pytający o posty ze starego forum):
- przeniesienie ciągle jest możliwe (co prawda wiąże się to z dużą ilością pracy, ale możliwe jest)

- kto miałby odsiewać - wszyscy :) Można uruchomić archiwum wraz z opcją w stylu "chcę reaktywować temat", która zgłasza administratorom potrzebę przeniesienia tematu do aktywnej części forum. Jest to jednak kwestia bliżej nieokreślonej przyszłości (miesiąc? może dłużej - wolałbym wpierw zająć się innymi sprawami natury teknicznej)

Guinea:
- pomijając "dąb czerwonolistny", to Twoje pomysły do mnie przemawiają. Stare forum miało się pozbyć Tawerny i innych tematów, na rzecz Stolicy. Jednak na razie Stolicy nie mamy (tzn. projekt zarósł chwastami), jest za to Osada :)

- jestem jednak sceptycznie nastawiony do pomysłu wejścia na forum przez Osadę. Uważam, że wejście na forum winno być umieszczone na stronie głównej

....

Teraz moje pomysły (podkerślam moje - nie administracji jako całości, choć część z nich jest im znana):

- Guinea pisząc o wyeksponowaniu Osady trącił trochę temat wyglądu strony głównej. Wyeksponowanie Osady wiązałoby się z jej przebudową. Do tego teraz Sandro zaproponował umieszczenie na stronie głównej informacji o osobach przebywających na Ognisku. Od jakiegoś już czasu noszę się z zamiarem ogłoszenia konkursu na sporządzenie nowego designu tej części Jaskini. Ja swego czasu skleciłem przykładowy design strony gównej. Jest to projekt niedokońćzony, tworzony przeze mnie, z moimi kiepskimi... nie, ja nie mam zdolności graficznych, nawet kiepskich ;). Przebudową głównej stwarzamy pozory ruchu - "coś się zmiania" (bo jakby nie spojrzeć, ten design ma już jakieś 4 lata, jak nie więcej).

- ze stroną główną wiąże się jeszcze jedna kwestia - logo. Jaskinia Behemota nie ma loga. Ma banner.

- skoro już przy zmianie designu jesteśmy - również forum wymaga zmiany wyglądu, nie ma co tego ukrywać. Początkowo ten layout był akceptowalny, lecz teraz faktycznie przypomina co najmniej pomyje ;) [tak, ten design to też ja :P]

- proponuję również stworzenie rankingu obserwatorów. Tak, kolejny ranking, ale jak było to powiedziane, to właśnie rankingi dały Osadzie takiego kopa. IMHO jest to zło konieczne. Wspomniany ranking dotyczyłby newsmanów. Newsy mogliby dodawać wszyscy mieszkańcy (+ autoryzacja ze strony jakichś opiekunów rankingu). Każdy news mógłby być oceniany i komentowany - tak jak dzieła w Osadzie. Po pierwsze odstajemy nowiny, których niejednokrotnie sami nie jesteśmy w stanie wyłapać. Po drugie dostajemy sztuczny ruch w postaci komentarzy i cen. Po trzecie - strona główna zaczyna żyć.

Na chwilę obecną to tyle.

Pozdrawiam

Tristan

Tristan

10.11.2006
Post ID: 5833

MiB

Od jakiegoś już czasu noszę się z zamiarem ogłoszenia konkursu na sporządzenie nowego designu tej części Jaskini.

Narazie odniosę sie tylko do tego. Pomysł bardzo ciekawy, nowe tchnienie na stronie głównej napewno by się przydało, ale trzeba również pamiętac że strona główna to po części nasza tradycja. Forum się zmieniało, ale strona główna dalej pozostała i odkąd zajrzałem tu po raz pierwszy to była w praktycznie niezmienionej formie. Owszem można by na przykład dodac więcej animacji do co niektórych buttonów, niektóre(np. ten z HV) zmienic. Ale samej koncepcji ( czyli banneru i wokół niego animowane, ładnie zrobione przyciski ) ja osobiście bym nie zmieniał. Strona główna jest naszym znakiem rozpoznawczym, jako ciekawostkę nadmienię że w komentarzach na Celestial Heaven dot. naszego serwisu parę osób napisało właśnie że mamy bardzo ciekawie zrobione "menu".
Dlatego proszę ewolucja, doszlifowanie tak, ale broń Boże tylko nie rewolucja i kompletnie inna strona główna:-)

MiB

MiB

10.11.2006
Post ID: 5836

Proszę nie komentować szczegółów propozycji, gdyż na to będzie jeszcze czas - na razie zastanówmy się ogólnie nad sposobami poprawy obecnej sytuacji.

I aby nie nabijać sobie później postów ;) publikuję skróconą informację statystyczną:

Statystyki zapisywane są od czerwca tego roku, wynika z nich m.in.:

- pomijając czerwiec i lipiec (pierwsze miesiące normalnego działania wortalu), średnia ilość unikalnych odwiedzin w miesiącu utrzymuje się na tym samym poziomie ~55 tys.odwiedzin miesięcznie
- dobowa średnia odwiedzin to ~1.8 tys. użytkowników
- według danych posiadanych przez Enletha, ~1.5 roku temu średnia dobowa ilość wizyt wynisiła 10 tys. odwiedzin
- najczęściej odwiedzanymi stronami w zeszłym miesiącu były (w kolejności ilości wejść):
1. Strona Główna
2. Heroes V
3. Heroes IV
4. Krypta Map (mapy dla Heroes III)
5. Imperium
6. Heroes III
- najczęściej opuszczanymi stronami w październiku były (wg. ilość wyjść):
1. Strona Główna
2. Heroes V
3. Heroes IV
4. Krypta Map (mapy dla Heroes III)
5. Imperium
6. Heroes III
6. Akademia

O ile dużą ilość wyjść z serwisów o dużej ilości wejść można zrozumieć, to dziwi spora ilość wyjść z Akademii.

Wnioski zostawiam Wam ;)

Pozdrawiam

Maxymilian

Maxymilian

10.11.2006
Post ID: 5840

Witam!
Mimo, że nie dołaczylem do jaksini pare miesięcy temu nie brałem czynnego udziału w wielu dyskusjach, sporach itd. Jednak po przeczytaniu tematu na którym radzicie od paru dni "Przyszłość Jaskinii" coś jakby mnie tchnęło do napisania tego postu.
Myśle, że nie zawsze ważne sa liczby odwiedzin, wyświetleń stron itd. ważne jest aby każdy kto tu wejdze powiedział sobie w duchu "Znalazłem to co chciałem, ta strona jest naprawde dobra". Aby takich przypadków by bylo wiele jest nam potrzebna reklama(duża liczba linkow itp.) Musimy takze zwrócić uwage na starszych fanów Heroes tzw. stworzyc lige Hereos III , IV ,V.Wiem, wiem jest słynna liga Legendy Heroes ale jeśli bedziemy miec wlasna lige pod honorowym patronatem Jaskini Behemota to zwyciestwo w takim turnieju bedzie wielkim osiągnieciem dla każdego fana Heroesa.I idąc moim tokiem myślenia mamy juz dwie sprawy zalatwione: reklame i lige(ktora jest wg. mnie potrzebna).wiem ze kiedys takowa liga istniala ale po awarii sprzetu nie działa wiec trzeba ja wskrzesić;-)
Powiecie co dalej? Otóż trzeba jeśli chcemy aby JB stala sie bardzo popularna(bardziej niz nawet dwa lata temu) tez trzeba zadabac o jakies konkusy i takie tam.Do tego jest potrzebne wskrzeszenia Hereoslandu krory przyciagał pare tysięcy oczy co dziennie! Jak zauważyliście pisze tylko o Hereosa nic o "Crusader'ach" czy "Might and Magic" ale to dlatego ze Jaksinia pierwotnie jest poświęcona sadze gier Heroes, i inne pochodne sa tylko dodatkani(choć nie twierdze ze sa nie potrzebne).
Podsumowując pragne wam powiedzieć, że Jaskinia jest mimo wszystko popularna i kazde nawet namniejsze "reformy" musza byc konsultowane by nie znechecić do reszty grachy do naszego serwisu.
Pozdrawiem i dziękuje za głos w tej dyskusji

Thant

Thant

10.11.2006
Post ID: 5858

Jako osoba która konsekwentnie stanowi militarne skrzydło JB od dobrych paru lat :) Zgadzam się z Maxymilianem!
Co z akademią czy można odzyskać dane z starych turniejów które były rozgrywane?
A także wskrzesić turniej h1, h2 ew. ST? Pa w h4
Jeżeli jest taka możliwość, a brak rąk do pracy chętnie pomogę ( jeżeli nie przekroczy to moich umiejętności )

Bubeusz

Bubeusz

13.11.2006
Post ID: 5905

(spłodziłem wielce elokwentną wypowiedź, którą mi diabli wzięli i się niezmiernie wk... zdenerwowałem, więc teraz tak szybciutko w skrócie będzie)

Moim zdaniem wina nie leży w ankietach, kolorkach, bajerkach, czy wyglądzie strony głównej. Chodzi o klimat, który się zepsuł i nikt tego tak dobrze nie wyczuwa, jak nowi. Nam zresztą też to miejsce wydaje się jakieś obce, bez tego polotu, bez tego ciepła, przyjazności. Zniszczyliśmy go jeszcze przed awarią, tymi kłótniami, tymi tematami o końcach świata, tymi i innymi cudactwami.

Teraz forum wstało, jest śliczne i pięknie działa, prawie wszystko zostało odbudowane, ale jednak atmosfery nie da się zamknąć w kodzie. Już od dłuższego czasu Jaskinia zaczęła się dzielić na elitę i nic nie znaczących nowych. Każdy dookoła oczywiście trąbił, że jest pięknie, cudnie, wszyscy się kochają, peace and love, nowi są naj najbardziej na tych samych prawach co reszta.
Ale w głębi serca każdy widział, co się działo. Zgrane grupy elity, weterani, wszyscy znający się jak łyse konie, po zlotach, konwentach, mieli tu swoje włości, oni tu urzędowali od wieków, są właścicielami, dream team i w ogóle. Nowy czuł się naprawdę obco, jakby przychodził w gości, bał się, ze w czymś przeszkodzi, że nadużyje gościnności, że go wykpią czy cośkolwiek. Wiedział, że pcha się sam jeden w zgraną grupę, a wszyscy wiedzą jak to trudno jest się wbić i zdobyć szacunek wśród starych wyjadaczy. Stąd tak mało nowych, bo my, zamiast im pomagać, zamiast ich zapraszać głębiej, klepać po ramionach, cieszyć się, że przychodzą, to my przechodzimy koło nich obojętnie, myśląc sobie: "O, nowy... A, zostawię go w spokoju, bo ta przyjazna atmosfera i w ogóle, ale gdybym mógł, to bym go zaraz opieprzył za byle głupstwo".

Oczywiście przesadzam, ale jednak ta nasza chwalebna elitarność zmieniała się powoli w snobizm.
Trzeba wrócić do tego, trzeba przelecieć z bananem na ustach stare tematy, pododawać nowe, trzeba wrzucić trochę luzu, sprawić, żeby nowi poczuli się swobodniej. Pokazać im, że zależy nam na nich, że są tu mile widziani, że cieszymy się z ich przyjścia.
A nie, że narybek, nowi, siła robocza, ci od słuchania i wykonywania, ci, co mają pytać o pracę.

Strasznie brakuje mi właśnie takich tematów, gdzie można pisać na luzie, gdzie nie trzeba przemyślać 3 razy swojej wypowiedzi przed wysłaniem, gdzie jak palniesz głupstwo, to inny zamieni to w żart i dyskusja idzie dalej. Gdzie można pofantazjować, zaciągnąć języka, poznać pierwsze znajomości na neutralnym gruncie. Takie chociażby durnowate opowiastki z byłej Oberży. Właśnie to mnie najbardziej urzekło w Imperium, jak tu przychodziłem. Możliwość kreacji swojej postaci fantasy, możliwość posiedzenia z innymi przy stole i pogawędzenia. Ale także tematy o nominacjach, regulaminy, spisy świąt, inkwizycja, to wszystko dawało poczucie takiej "imperialności", czegoś wyjątkowego, a nie zwykłego tam sobie forum.

A wy, zamiast dążyć do jak połączenia, to chcecie rozdzielać tą Osadę jeszcze bardziej. Wrzucać wszystko, co piękne do Osady, a forum zostaje potem takie ogołocone.
Pamiętam osadę z czasów przed awarią. Była taka wesoła, kolorowa, dostępna, ciekawa.
A teraz to taki mroczny poligon, dostępny tylko elicie, drzwi zaryglowane, dostać się tam równie ciężko, co do jakiejś nie wiem, sekty masońskiej :P A taki nowy zostaje na mdłym forum, wiedząc, że do Osady to i tak nie ma szans, skoro nawet na forum jest ciężko się wybić, no i ambicje fly away.

Oczywiście wiem, że jest inaczej, ale takie to wszystko po prostu robi wrażenie. A to właśnie wrażenie jest najważniejsze, jest pierwszym odczuciem, to ono buduje klimat, stwarza atmosferę, a nie puste statystyki.

Czasem warto spojrzeć na sprawę nie pod kątem obliczeń, doświadczeń i logiki ;) Jak to Mickiewicz ujął: "Wiara i czucie więcej znaczą niż mędrca szkiełko i oko" Być może w tej sprawie też trzeba wziąć na to poprawkę.

Moandor

Strażnik słów Moandor

14.11.2006
Post ID: 5920

Bubeusz

Teraz forum wstało, jest śliczne i pięknie działa, prawie wszystko zostało odbudowane, ale jednak atmosfery nie da się zamknąć w kodzie. Już od dłuższego czasu Jaskinia zaczęła się dzielić na elitę i nic nie znaczących nowych. Każdy dookoła oczywiście trąbił, że jest pięknie, cudnie, wszyscy się kochają, peace and love, nowi są naj najbardziej na tych samych prawach co reszta.

Nie popieram tego poglądu. Nie wiem skąd się bierze ten wyimaginowany podział. Nikt, nawet dopiero co zarejestrowany mieszkaniec forum nie ma zakazu pisania postów. Główną ideą forum jest, aby rozmawiać. Tymczasem liczba nowych wypowiedzi, tematów nie powiększa się. Czasem bywa tak, że w Karczmie przybywa jeden post na 5 dni. Entuzjazm wybrał się na długi urlop, i to zarówno u weteranów IJB, jak i u nowo przybyłych.

Bubeusz

Stąd tak mało nowych, bo my, zamiast im pomagać, zamiast ich zapraszać głębiej, klepać po ramionach, cieszyć się, że przychodzą, to my przechodzimy koło nich obojętnie, myśląc sobie: "O, nowy... A, zostawię go w spokoju, bo ta przyjazna atmosfera i w ogóle, ale gdybym mógł, to bym go zaraz opieprzył za byle głupstwo".

Z całym szacunkiem, ale przedszkole jest po drugiej stronie ulicy. Przeciętny użytkownik Internetu powinien wiedzieć jak działa forum.

Bubeusz

A wy, zamiast dążyć do jak połączenia, to chcecie rozdzielać tą Osadę jeszcze bardziej. Wrzucać wszystko, co piękne do Osady, a forum zostaje potem takie ogołocone.
Pamiętam osadę z czasów przed awarią. Była taka wesoła, kolorowa, dostępna, ciekawa.
A teraz to taki mroczny poligon, dostępny tylko elicie, drzwi zaryglowane, dostać się tam równie ciężko, co do jakiejś nie wiem, sekty masońskiej :P A taki nowy zostaje na mdłym forum, wiedząc, że do Osady to i tak nie ma szans, skoro nawet na forum jest ciężko się wybić, no i ambicje fly away.

Wiem Bub, że celowo rzecz przejaskrawiasz, jednak dodam słowo od siebie. Naszą intencją nie jest odebranie forum swojej rangi. Chcemy przenieść do Osady (właściwie zapoczątkować, bo nie ma czego przenosić) wszystko, co jest związane z literaturą, sztuką i szeroko pojętą kulturą. Osada od tego jest. Nie podejrzewam, że Kasztelan i Grododzierżca wprowadzą tak arcytrudne do pokonania progi przed każdym, kto chce do Osady wstąpić i razem z nami budować jej klimat.

Obecnie jesteśmy w sytuacji optymistycznej. Z nadzieją patrzę w przyszłość. Mamy sprawnie działające forum, od niedawna także Osadę. Są to fundamenty Imperium. Teraz na tych fundamentach musimy budować.
Zachęcam wszystkich do udzielania się w Imperium. Ot chociażby tu:
http://jaskiniabehemota.net/osada/forum/temat/512 < -- Oczekuję bardzo na posty w tym temacie, nowe pomysły, ciekawe propozycje.
Albo tu: http://jaskiniabehemota.net/osada/forum/temat/486 < -- Temat o kondycji współczesnej fantasy. Fantasy było dawniej wiodącym gatunkiem literackim w IJB. A tymczasem chęć podyskutować o nim ma chęć zaledwie 3 osoby. Zachęcam. Każda opinia jest cenna i interesująca.

Z czasem w Osadzie pojawią się nowe tematy, stoliki będą się zapełniały. Miejmy nadzieję, że naszym twórcom nie zabraknie chęci do pisania opowiadań. Ostatnio właśnie jedno przybyło, to dobry znak.

Wrócę jeszcze do problemu nowych na forum. Nie wiem, jak to się ma na dzień dzisiejszy. Nie wiem, ile nowych osób się zarejestrowało w ciągu miesiąca, roku.. Ale pamiętajmy. Najlepszy sposób aby ludzie odwiedzali nasze IJB, żeby chcieli tu być, to dobry przykład. Jeśli nie będziemy zakładać nowych, ciekawych tematów, jeśli nie będziemy się w nich udzielać, to będzie tu zawsze pusto i złowrogo.

Bubeusz

Bubeusz

14.11.2006
Post ID: 5931

Moandor

Nie popieram tego poglądu. Nie wiem skąd się bierze ten wyimaginowany podział. Nikt, nawet dopiero co zarejestrowany mieszkaniec forum nie ma zakazu pisania postów. (...) Entuzjazm wybrał się na długi urlop, i to zarówno u weteranów IJB, jak i u nowo przybyłych.

Ależ owszem, masz rację, bo podziału nie ma, są tylko psychiczne bariery, jest "wrażenie" podziału. A entuzjazm się wybrał, bo nie mógł się przez te bariery przebić :)
I dlatego banany na twarze, nie dążyć do kłótni, zapomnieć o rangach i stażach, a entuzjazm sam się pojawi nie wiadomo kiedy. Nasz entuzjazm podchwycą nowi i sprawa załatwiona.

Moandor

Z całym szacunkiem, ale przedszkole jest po drugiej stronie ulicy. Przeciętny użytkownik Internetu powinien wiedzieć jak działa forum.

Ja nie mówię o funkcjonowaniu forum, tylko o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu. Ta wypowiedź była przenośnią :P Chodziło o stwarzanie wrażenia, że są nowi są potrzebni, o tworzenie ich poczucia bezpieczeństwa, miłego domu w Jaskini. Ani słowa o pomaganiu poruszać się na forum ;)

Moandor

Chcemy przenieść do Osady (właściwie zapoczątkować, bo nie ma czego przenosić) wszystko, co jest związane z literaturą, sztuką i szeroko pojętą kulturą. Osada od tego jest.

No jest, owszem. Tylko ja bym osadę widział jednak jako część zitegrowaną z forum, nie aż tak bardzo oddzielną. To jest tylko mój pogląd, zaznaczę ;)
Co np z ludźmi, którzy mają tam jakiś jeden wierszyk, są przeciętniakami? Do osady pchać się na siłę nie będą, bo szans nie mają, a jednak zaprezentować by się chcieli. Poza tym kultura to bardzo szerokie pojęcie. Dla części osób tatuaże na przykład są dziełami sztuki, a dla innych to coś na kształt biżuterii. I co teraz, dyskusje o tatuażach do Osady, czy na forum? :)
No i na koniec, myśląc logicznie: Jeżeli całą kulturę z forum wpakujemy do Osady, to forum będzie niekulturalne xP

Ale to raczej już nie ten temat.

Moandor

Wrócę jeszcze do problemu nowych na forum. (...) Najlepszy sposób aby ludzie odwiedzali nasze IJB, żeby chcieli tu być, to dobry przykład. Jeśli nie będziemy zakładać nowych, ciekawych tematów, jeśli nie będziemy się w nich udzielać, to będzie tu zawsze pusto i złowrogo.

Zgadzam się (zresztą jak tu się nie zgodzić, to oczywiste jak zima po jesieni :) ) Po prostu piszmy, a wypowiedzi posypujmy nutką humoru, nieporozumienia obróćmy w żarty i wszystko zacznie iść jak po maśle.

Moandor

Strażnik słów Moandor

14.11.2006
Post ID: 5953

Bubeusz

No jest, owszem. Tylko ja bym osadę widział jednak jako część zintegrowaną z forum, nie aż tak bardzo oddzielną. To jest tylko mój pogląd, zaznaczę ;)
Co np z ludźmi, którzy mają tam jakiś jeden wierszyk, są przeciętniakami? Do osady pchać się na siłę nie będą, bo szans nie mają, a jednak zaprezentować by się chcieli.

Ja mam zdanie zupełnie przeciwne. Osada powinna być autonomiczna. Forum – Heroes i temu pokrewne, Osada – literatura, opowiadania, sztuka… Chciałbym, aby docelowo tak to wyglądało. Rzeczywistość jest taka, że mieszkańcy IJB dzielą się na dwie frakcje – zbrojną, czyli wojownicy HoMM, oraz ludzi, których zatrzymała tutaj magia fantasy i urok Osady. Reprezentuję to drugie skrzydło. Myślę, że forum powinno być bardziej o Heroesach, zaś Osada o literaturze. Nie powinno się tych dwóch rzeczy mieszać.
Kwestia druga. Osada nie jest miejscem tylko i wyłącznie do publikacji opowiadań, wierszy, etc. Będzie, jak wcześniej powiedziałem, do rozmów, dyskusji, nawet sporów (ale merytorycznych) na tematy różne, związane z szeroko pojętą kulturą. Jest mile widziany każdy, kto ma chęć coś powiedzieć na temat literatury, filmu, sztuki. Taka osoba bez problemu znajdzie drogę do Osady, i mam nadzieje znajdzie w niej swoje miejsce.

Krewal

Krewal

4.12.2006
Post ID: 6424

Mi trochę w dyskusji przeszkadza rodzaj forum. Nie ma tej fajnej opcji-nowe posty...Padło gdzieś, że to powoduje lagi na forum. No to może opcja że nowe posty pokazują mi się tam gdzie ja sobie zaznaczę?

Ciążące jest to że jeśli dyskutujemy o grze h3 np. tak jak to było z Havem ciągnął dyskusje bezsensu mimo nawoływań. To strasznie męczy i zniechęca do forum. Poza tym bardzo podoba mi się osada i gorące dysputy-tam rzeczywiście można się odprężyć i popisać sobie to co do głowy przyjdzie.

Eru

Eru

4.12.2006
Post ID: 6430

Krewal

No to może opcja że nowe posty pokazują mi się tam gdzie ja sobie zaznaczę?

nowe posty działają, choć, fakt, w sposób wybiórczy xD

tak jak to było z Havem ciągnął dyskusje bezsensu mimo nawoływań

- kto pierwszy zaczał w temat, że w lidze to jest tak, i to jest świętość?
- ja tam widziałem że tylko Hav nawołował do powrotu do tematu
- od przerywania zbędnych dyskusji są mody, np Dragnothan, który dopóki był to nic nie zrobił...

MiB

MiB

5.12.2006
Post ID: 6446

@Krewal i Eru: kończę Wasz offtop nim się rozkręci. Wszelką prywatę proszę rozwiązywać na priv lub zgłaszać moderatorom.

@Krewal: jak coś nie działa, to od tego jest odpowiednie forum. Ja może nie jestem najmilszym użytkownikiem tego forum,
ale też nie gryzę i nie biję, za to fora techniczne przeglądam średnio 10 razy dziennie, więc jest duża szansa, że zgłoszenie zauważę.

Pozdrawiam