Gorące Dysputy

Kronika - "Appendix, Antiqua documenta"

Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Kronika > Appendix, Antiqua documenta
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Sanctum

Sanctum

24.02.2009
Post ID: 41428

Mag zerwał się ze swojego miejsca pod Drzewem Nowin i szybko pobiegł w stronę Imperium. Przypadkowi gapie mówili, że nigdy nie przypuszczaliby, że w zgrzybiałym starcu drzemie taka siła. Zastanawiali się jednak co spowodowało to niespodziewane ożywienie, w powolnym i cichym na codzień magu. Grupka pobiegła za Sanctumem. Dopadli go dopiero przed bramami Imperium. Mag, wkroczywszy do miasta, szedł już swym zwykłym, powolnym krokiem. Weszli za nim do zrujnowanej dzielnicy, zamkniętej już od paru dobrych lat. "Czego szuka tam ten spróchniały mag?"- zastanawiali się przypadkowi uczestnicy jego wycieczki. Mag zatrzymał się nad siedzibą dawnej Heroldii Imperialnej i począł wchodzić do jej podziemnej, archiwalnej części. Z wielkich żelaznych półek w Archiwum wyjmował stare woluminy, przy pomocy zaklęcia replikacji wykonywał coś w rodzaju kopii poszczególnych dokumentów i wkładał je do kroniki...

W tej części kroniki uprasza się o wkładanie dawnych Dekretów Mości Imperatora i Hetmana, które choć odeszły w zapomnienie, wciąż moc obowiązujcą mają.

Sanctum

Sanctum

28.02.2009
Post ID: 41562

Sanctum wyjął z Archiwum Imperialnego kilka ciekawych pergaminów dotyczących Imperialnego Kalendarza. Pierwszy został wydany przez Cesarską Ekstraordynaryjną Komisję Kodyfikacyjną, będącą częścią Cesarskiego Urządu Miar i Wag jako projekt "Konstytucji JW. Imperatora ku opisaniu i oznaczeniu miar i wag". Jej pierwsza część jest poświęcona czasowi:

Kanclerz Grenadier

Zgodnie z prawem zwyczajowym lud, a także szlachta i rycerstwo, tudzież stany wolne Imperium, do tej pory nie odczuwały potrzeby wyznaczania lat, jeno posługiwano się miarą czterech pór roku, pamiętając o niezwykłych wydarzeniach, jak głód, mór, susza et caetera. Jednak JW. Imperator w swojej mądrości zarządził był, iż wytyczanie czasu dokładnym i porządnym być powinno, dlatego prace powołanej przez JW. Imperatora Komisyji ku oznaczeniu miary czasu zmierzały. Miary dwie w tej materii występują zasadnicze. Miara podług świąt i miara świecką instancją wyznaczona. Ta pierwsza podług wspomnianego prawa zwyczajowego obowiązuje i dla JW. Imperatora znaczenie ma o tyle, o ile święta i upamiętniane wydarzenia JW. dotyczą. Komisja zaleca, by rachuby czasu w Imperium JW. rozróżniały rok na 12 księżyców dzielony, a te z kolei podług astronomicznej miary w czterech porach roku zawierać się powinny, każda po cztery księżyce. Każdy z księżyców z 30 lub 31 dni składać się powinien. Pory dnia postanowiono zachować podług prawa zwyczajowego, gdyż dla administracyji JW. nie mają one większego znaczenia. Przeto w urzędach JW. dzień dzielić na 24 godziny wypada, te z kolei na 60 minut. Natomiast podług wspomnianego prawa dzień składa się z pór: wschodu, południa i zachodu słońca oraz określeń bardziej szczegółowych: dnieje, szarzeje, odwieczerz, ćma, pianie kurów, gwiazdy. Zaleca się jednak ze względu na niewielką precyzyjność, by w korespondencji i dokumentach urzędowych jeno oficjalnej terminologii dotrzymywać.

Apendix czasu dotyczący.
Niniejszym rachubę podług wzoru cisiojanus zarzucić wypada, jednak dopuszczalna jest ona w przejściowym okresie wprowadzania wzoru imperialnego. Określenie dni w księżycu osobnej komisji astronomicznej pozostawione zostaje.

Projekt został wystawiony przez Kanclerza Grenadiera, 24 maja 2004 roku. Już 4 czerwca 2004 pojawił się jednak nowy dokument o randze dekretu: "Dekret o kalendarzu Imperium", w którym Hetman jOjO napisał:

Hetman jOjO

Mocą uprawnień nadanych mi przez Imperatora Behemotha ustanawiam nazewnictwo księżyców w kalendarzu Imperium.

1. Styczeń- Księżyc Nowej Nadziei (NN)
2. Luty- Księżyc Wielkiego Zimna (WZ)
3. Marzec- Księżyc Pierwszych Kwiatów (PK)
4. Kwiecień- Księżyc Rozkwitu Wiosny (RW)
5. Maj- Księżyc Radości Elfów (RE)
6. Czerwiec- Księżyc Wysokiego Słońca (WS)
7. Lipiec- Księżyc Złotych Pól (ZP)
8. Sierpień- Księżyc Behemotha zwany Behemlunem (Bl)
9. Wrzesień- Księżyc Dobrego Początku (DP)
10. Październik- Księżyc Grzybowego Lasu (GL)
11. Listopad- Księżyc Wiecznych Pożegnań (WP)
12. Grudzień- Księżyc Głębokiego Śniegu (GŚ)

Takie nazwy będą teraz używane w oficjalnej korespondencji imperialnej.

Należy także wspomnieć, że w jaskini obowiązuje własny system liczenia lat. JW. Behemot liczy je od pierwszego projektu Jaskini, czyli od 1997 roku. Innymi słowy dla przykładu dzień 1 marca 2009 zostałby w oficjalnej korespondencji jaskiniowej zapisany jako: 1 dzień Księżyca Pierwszych Kwiatów XII A.C.C.

Samuel

Samuel

3.03.2009
Post ID: 41684

Regent jOjO

Dekret o Dniu Flagi Imperium
dan 1. dnia, dwunastego księżyca 5 A.C.C.

Mocą uprawnień nadanych mi przez Imperatora Behemotha
postanawiam:

Uznać 10. dzień jedenastego księżyca Dniem Flagi Imperium, wtedy to na Polowej Zbiórce Kwatery Głównej po raz pierwszy ujrzeliśmy Flagę Imperium

szczegółowe zasady świętowania - określi stosowne zarządzenie

Regent jOjO

Dekret o Chorążym Imperium
dan 1. dnia, dwunastego księżyca 5 A.C.C.

Mocą uprawnień nadanych mi przez Imperatora Behemotha
postanawiam:

Nadać Inghamowi tytuł Pierwszego Chorążego Imperium, za sporządzenie i pierwsze rozwinięcie Flagi Imperium, 10. dnia jedenastego księżyca na Polowej Zbiórce Kwatery Głównej

Tabris

Tabris

6.03.2009
Post ID: 41815

Oto jest mój ukochany dekret, dan przez Hetmana jOjO dnia 20 Księżyca Pierwszych Kwiatów roku VI.:

Hetman jOjO

O powołaniu Straży Jaskini Behemota
* Mocą uprawnień danych mi przez Najjaśniejszego Imperatora, powołuję Straż Jaskini Behemota.
Jest to specjalna formacja zawiadująca wydawaniem kluczy oraz wprowadzaniem nowych osadników w życie Imperium.
* Dowódcą Straży zostaje mianowany Misza.
* Pod Jego rozkazami służyć będą następujący Pretorianie:
-Ann
-Ra-V
-Sandro
-świerszcz
* Pretorianie swą służbę rozpoczynają 24. marca (poniedziałek) godz. 18:00.
* Do tego czasu nie będą już wydawane klucze wg dotychczasowych zasad.
* Nowe zasady nie będą surowsze, ale pozwolą na lepsze poznanie nowych osadników, a także łagodniejsze ich wprowadzenie w nasze zwyczaje.
* Osoby, które już złożyły wnioski o klucze (lub zrobią to przed objęciem służby przez Pretorian) proszę o cierpliwość.

Q chwale Jaskini

Sanctum

Sanctum

19.03.2009
Post ID: 42257

Oczywiście na przestrzeni lat, sytuacja w Pretorii nieco się zmieniła. Niektórzy zostali, niektórzy stali się "weteranami wśród weteranów", jak to określiła Sulia w newsie z 8 sierpnia 2008 roku.

Sulia

Przede wszystkim chciałabym podziękować Hardackowi, Hubertusowi, McGregorowi oraz Tarbandowi za ich dotychczasową pracę w Straży. Oczekuje na was specjalne weteraństwo w weteraństwie.

Wtedy też pojawił się nowy Pretorianin Nuk.

Grenadier

Kanclerz Grenadier

19.03.2009
Post ID: 42264

Dodam jeno, że Flaga Imperium po raz pierwszy rozwinięta została na Polowej Zbiórce Kwatery Głównej w nocy z 10 na 11 księżyca jedenastego 5 ACC w Krypcie Miszy. Ale o której godzinie - tego nikt z obecnych chyba nie pamięta ;)

A oto heraldyczny opis flagi:

Chorągiew Wielka Imperium Jego Wysokości Imperatora

Dzielona krzyżem na pola cztery. Labarum srebrne. Pola na przemian czerwone i czarne. Pole pierwsze i czwarte czarne, pole drugie i trzecie czerwone. Sztandar zakończony z lewej strony krokwią.

Prawi, niezłomni – tacy są wszyscy, którzy pod Chorągwią Wielką Imperium służby są godni pełnić. Te zasady wynikają z położenia nań imperatorskiej czerni. Jednakże z czerwieni wynikają inne prawa i obowiązki. Czerwień to symbol ognia, waleczności i odwagi, bo tymi cnotami we wszelkich przypadkach pieczętują się zaciągający się na imperatorską służbę. Przymioty te spaja srebrny krzyż – zwieńczenie rycerskich cnót, gdyż w materiale swym wyznacza uczciwość, czystość i wierność Imperatorowi, a w formie niezłomność. Szewron, jako druga w kolejności figura zaszczytna Chorągwi Wielkiej Imperium, to symbol ostrogi czyli rycerskiego stanu.

Sanctum

Sanctum

25.04.2009
Post ID: 43546

Przechadzając się po Imperium, Kronikarz dotarł także do pilnie strzeżonego budynku, pod dużo mówiącą nazwą- Kawerna Jaskiniowców. Tam mocno już kuśtykający Arcymag natknął się na dosyć ciekawy dokument. Co prawda dotknął go ząb czasu i stąd wymagał małej renowacji, której podjęła się zresztą pewna znana mu Oberżystka, ale jako że dokument w Kawernie mogli oglądać tylko nieliczni, stąd Sanctum ukradkiem wyjął go z Archiwum, wczepił do Kroniki i szybkim krokiem opuścił gmach. Po wyjściu na świeże powietrze otworzył księgę i z uśmiechem oglądał nową stronnicę:

Sandro

Kodeks Jaskini Behemota
1. Wszelkie czyny zabronione, jak i potępiane w prawdziwym życiu, a popełnione między mieszkańcami, będą ścigane również w Jaskini, zwłaszcza, gdy miały miejsce na zlotach bądź konwentach.

2. Zakazane jest rozpowszechnianie treści łamiących prawo oraz niezgodnych z zasadami życia społecznego i dobrymi obyczajami.

3. Przekleństwa, świadome obrażanie czy też wyrażanie lekceważenia wobec drugiej osoby są bezwzględnie karane.

4. Propagowanie, a tym bardziej podejmowanie jakichkolwiek działań polegających na łamaniu praw autorskich poprzez nielegalne kopiowanie, jest zabronione.

5. Za przestępstwo uznaje się plagiat wszelkich tekstów, rysunków, grafik, map, oraz innych dóbr należących do mieszkańców Jaskini.

6. Szarganie imienia Jaskini poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat jej mieszkańców jest niedopuszczalne.

7. Oszukiwanie w turniejach organizowanych przez Jaskinię Behemota jest surowo karane.

8. Narusza kodeks kto posiada więcej niż jedno konto w Jaskini.

9. Zabroniony jest spam wobec mieszkańców Imperium, przy czym przez spam pojmuje się każdą niechcianą wiadomość reklamującą strony, produkty bądź usługi, oraz każdą wiadomość wysyłaną masowo, chyba, że dotyczy ważnych spraw Jaskini.

10. Brak reakcji na upomnienia Moderatorów (oraz Administracji?) skutkuje pociągnięciem do odpowiedzialności.

11. Na straży praw Jaskini Behemota stać będzie niezależny Trybunał, którego decyzje są niepodważalne.

Sanctum

Sanctum

14.09.2009
Post ID: 48404

Przeglądając przepastne archiwa zapomnianego Imperium, Kronikarz natknął się pismo tej treści:

Hetman jOjO

Dekret o Święcie Osady
dan 12. dnia, dziewiątego księżyca VI A.C.C.

Mocą uprawnień nadanych mi przez Imperatora Behemotha
postanawiam:

Uznać 13. dzień dziewiątego księżyca Dniem Święta Osady,
wtedy to po raz pierwszy ukazał się osadowy nius.

Osadę zbudował wspaniały Bard WWalker. To Jego zaangażowanie dało wielu osobom możliwość poznania Jaskini i stania się Jaskiniowcem.
W tym świątecznym dniu, szczególnie dziękujemy Bardowi WWalkerowi za Jego wiekopomne dzieło.

szczegółowe zasady świętowania - określi stosowne zarządzenie Grododzierżcy

Swoją drogą ciekawe, czy kiedykolwiek wyszło zarządzenie Grododzierżcy w tej sprawie?

Sanctum

Sanctum

26.03.2011
Post ID: 61079

Hetman jOjO

Dekret o Kodexie Moderatorskim

dan 8. dnia, Wysokiego Słońca VIII A.C.C.

W trosce o zachowanie i umocnienie zwyczajów naszych ogłaszam niniejszy Codex jako regulujący zasady dysputowania w Imperium.
Na wstępie pragnę gorąco podziękować Kanclerzowi Grenadierowi oraz kilku innym zacnym Jaskiniowcom za intensywne wysiłki, by ów Codex był jak najlepszy.

Codex Moderatores Forum Imperium

Vol. I
Moderatorzy - prawa i obowiązki

§ 1.
Moderatorzy to osoby stojące na straży praw Jaskiniowych i pełniące na jej rzecz specyficzną służbę, gdyż są niczym drogowskazy dla zbłąkanych wędrowców wskazujące zawsze pewny i właściwy kierunek, stąd też wymagania wobec nich są wyższe niż wobec zwykłych mieszkańców. Jaskinia ma bowiem swój jedyny i niepowtarzalny klimat i od moderatorów zależy, czy nie zostanie on zhańbiony.
A czym jest klimat Jaskini - to nie tylko szacunek dla tego miejsca, ale to także związany z tym specyficzny sposób wyrażania swoich przekonań. Charakteryzujący się wysoką kulturą wypowiedzi i dążeniem do niej, szacunkiem dla innych uczestników dyskusji i dla zasad języka polskiego. To także poczucie pewnej więzi ze społecznością. Świadomość tego
ze nie jesteśmy sami, ze pomimo dzielących nas różnic w imię Chwały Jaskini jesteśmy w stanie podjąć wspólne inicjatywy. Stwarzamy sobie wirtualny świat idealny. Dzięki moderatorom możemy unikać złych i negatywnych rzeczy które
ze świata realnego czasami przenosimy do Jaskini i od moderatorów zależy, czy trafią one do naszego świata.

§ 2.
Moderatorzy powinni mieć wizję tematu, który prowadzą i ją realizować. Obowiązkiem moderatora jest aktywnie uczestniczyć w dyskusji na moderowanych forach.

§ 3.
Funkcja moderatora to zaszczyt, służba i ciężka praca. Moderowanie nie jest jednak dane raz na zawsze i w szczególnych przypadkach można je utracić. Nieprzestrzeganie zasad ogólnych z § 1. i zasad szczegółowych niniejszego regulaminu może się wiązać z utratą moderowania. Utrata prawa może też być spowodowana przestępstwem wyższego rzędu przeciwko prawu imperialnemu.

§ 4.
Moderator musi pamiętać, że użytkownicy także mają swoje prawa i także mogą zgłaszać swoje uwagi co do sposobu prowadzenia forum przez moderatora nie tylko do niego samego, ale także do wyższych instancji. Utrata prawa do
moderowania może być różnego rodzaju:
- w wyniku wyroku Trybunału w postępowaniu nie dotyczącym moderowania, który orzeka utratę wszelkich praw, w tym także moderowania;
- utrata całkowitego prawa do moderowania wszystkich wątków;
- utrata częściowa prawa do moderowania konkretnego wątku;
- utrata prawa czasowa lub permanentna moderowania danego wątku;

§ 5.
Wniosek o pozbawienie prawa do moderowania będzie rozpatrywany przez Trybunał tylko w wypadku szczególnego naruszenia poprzez moderowanie praw Jaskini, wykraczające poza niniejszy regulamin. Natomiast zwykła droga jest następująca:
Pierwszą instancją, zgodnie z hierarchią, są szefowie grup forumowych i oni powinni rozpatrywać takowe wnioski.
Następną instancją jest Starszy nad Moderatorami i jego postanowienia są ostateczne.
Do zgłoszenia wniosku przez użytkowników forum potrzebne są podpisy trzech użytkowników wraz z opatrzonym przykładami uzasadnieniem. Natomiast zwykła droga wyjaśniania sporów to korespondencja prywatna.

§ 6.
Moderatorzy są zobowiązani do załatwiania spraw spornych poufnie. Do tego celu służy Forum Skarg i Zażaleń, na którym odbywa się rejestrowana dla wyższych władz korespondencja między moderatorem a pouczanymi przez niego użytkownikami, które jest niedostępne dla osób postronnych. Do rozpatrywania skarg na użytkowników służy natomiast droga majlowa i jeżeli nie uda się w ten sposób ich załatwić, wtedy następnym krokiem jest korespondencja rejestrowana na powyższym forum.
§ 6.1
Jeżeli użytkownik będący stroną w sporze nie odpowie na majl lub korespondencję rejestrowana w ciągu 7 dni sprawę uważa się za załatwiona po myśli strony przeciwnej.

§ 7.
Zapisy z powyższego forum są archiwizowane po zakończeniu sprawy i dostępne jedynie dla Trybunału, Starszego Nad Moderatorami oraz najwyższych władz - Imperatora, Namiestnika, Kanclerza oraz mogą być udostępniane w razie
potrzeby Ławnikowi Ludowemu.

§ 8.
Moderatorzy mogą zajmować się maksymalnie 3 (a w wyjątkowych przypadkach 5) otwartymi podforami. Podfora zamknięte nie wlicza się do tej liczby.

Vol. II:
WYMAGANIA wobec kandydatów na moderatorów

§ 9.
1. osoba, która sama umie wysławiać się poprawnie;
2. nie kieruje się własnym gustem lub emocjami w czasie zamykania topiców, kasowania postów;
3. posiada umiejętność pracy w grupie (dogadanie się z innymi modami - podzielenie obowiązków usprawnia działanie i zmniejsza niezbędny czas na śledzenie wszystkich tematów);
4. niezbędne cechy to odpowiedzialność i samodzielność (jeżeli nie ma możliwości ustalenia z innymi i podzielenia się obowiązkami), aby nie czekał aż inny moderator poprawi posty czy zamknie tematy;
5. musi być zorientowany w danym temacie aby nie tolerował "durnych" postów i offtopicowania;
6. musi być opanowany, by emocje nie wpływały na jakość zgodnie z dewizą moderatora "Trzy razy pomyśl, potem działaj!";
7. musi się charakteryzować wysoką kulturą osobistą;
8. konieczna jest umiejętność wyważonego tłumaczenia błądzącym w czym tkwi ich błąd i co należy w postach poprawić;
9. nie może być tyranem, musi znośny dla ludu, jednak musi znaleźć złoty środek między wielką władzą, jaka posiada i umiejętnością jej stosowania.
Moderatorzy na swoich forach są samodzielni, jednak muszą pamiętać, że moderowanie jest pracą a nie nagrodą.
10. nie afiszowanie się "władzą" - może być przyczyną niepotrzebnych sporów, a moderator pracuje nie dla władzy - idealny model to moderowanie nienachalne, niemal niezauważalne.

Vol. III:
PRAWA moderatorów

§ 10.
1. dostęp do archiwalnych tematów;
2. kasowanie postów osób, które mimo próśb i upomnień nie raczyły się zastosować do pisania poprawnie (ortografia, wulgaryzmy, chaotyczne wypowiedzi, słowa kolokwialne, spoza klimatu Jaskini etc.);
3. prawo do kierowania spraw spornych do wyższej instancji (z powiadomieniem osoby niesfornej)
4. możliwość awansu;

Vol IV:
OBOWIĄZKI moderatorów

§ 11
1. dbałość o klimat Jaskini,
2. czuwanie nad topicami, by zakładane tematy odpowiadały wątkowi nadrzędnemu i klimatowi Jaskini.
3. kontrolowanie wszelkich dyskusji nie merytorycznych między mieszkańcami, by sprawy osobiste załatwiane były prywatnie. Moderator może wysłać maila słać do stron sporu aby się dogadały.
4. kasowanie postów offtopicowych/obraźliwych, a także spamerstwa;
5. poprawianie postów, wstawianie ort! w miejsca błędów karygodnych; zwracanie uwagi na styl, interpunkcję, wyrażenia, ortografię - jednak droga korespondencji prywatnej;
6. zamykanie nieodpowiednich lub zdublowanych tematów;
7. dbanie o to, aby dyskusja nie wykraczała poza dany, wyznaczony temat;
8. przenoszenie ciekawych postów (czasem i całe dyskusje off topowe), znajdujących się nie w tym miejscu co trzeba, w odpowiednie miejsce z powiadomieniem postujących;
9. obecność przynajmniej co dwa dni przy stoliku, a jeżeli jest to niemożliwe ustalenie zastępstwa, lub przynajmniej powiadomienie opiekuna grupy o dłuższej nieobecności.
10. służenie pomocą, jak ktoś będzie miał pytania choćby dotyczące danego tematu;
11. tłumaczenie nowym użytkownikom zasad panujące na forum, wprowadzanie ich w świat Jaskini;
12. współpraca z innymi modami i nie podważanie ich decyzji publicznie;
13. ograniczenie ilości tematów którymi moderator się zajmuje.