Imperium

Behemoth`s Lair

www to prasa

Permalink

Sąd Najwyższy orzekł kilka dni temu, że www to prasa (jeżeli strona jest aktualizowana częściej niż raz w roku) i należy ją zarejestrować w Sądzie Rejonowym właściwym dla siedziby wydawcy. Pomijam już fakt, że kogoś pop... zdrowo, ale to prawdopodobnie stwarza pewne problemy. Piszę prawdopodobnie, ponieważ pełna interpretacja orzeczenia będzie po 10 września i wtedy trzeba będzie się w to wczytać.
Rejestracja kosztuje 40 pln, a sąd ma 30 dni na zarejestrowanie. Jeśli tego nie zrobi - można www prowadzić bez rejestracji, ale wniosek trzeba złożyć.


Permalink

Ta, słyszałem o tym... paranojo-parodia...

Z rejestracją bym jeszcze troszkę poczekał - jest inicjatywa zmiany prawa prasowego,
coby tago typu absudy nie zakłócały spokoju internautów w przyszłości.

Insza inszość - to jest raczej broń przeciw stronom, które sprzeciwiają się cenzurowaniu/usunięciu materiałów chronionych prawnie. U nas raczej nie będzie z tym problemu.

Pozdrawiam


Permalink

Po pierwsze, orzeczenie Sądu Najwyższego nie ma jeszcze aż takiego znaczenia - to jest interpretacja ustawy, nie jej oficjalna wykładnia. Sądy rejonowe mogą tę interpretację przyjąć rozpatrując jakąś sprawę, mogą tego nie zrobić, a w żadnym wypadku nie ma ona i nie może mieć charakteru formalnego nakazu.

Po drugie, odpowiednia ustawa prawdopodobnie zostanie zmieniona (jak już ci wszyscy kretyni się nawzajem pozamykają i powywożą, a na ich miejsce przyjdzie ktoś myślący), więc tym bardziej nie ma się czym przejmować.

Polecam artykuł na VaGla.pl, w ogóle kapitalne źródło informacji prawnej w kwestiach dotyczących internetu, praw autorskich itp.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 31.08.2007, Ostatnio modyfikował: Enleth

Permalink

Dlatego na razie sygnalizuję problem. Znając wąskie tory myślowe "władzy" wolę dmuchać na zimne. Sygnalizuję, byśmy mieli to na uwadze - bo prawdopodobnie to Stowarzyszenie musiało by składać te papiery.

Ja obawiam się tylko jednego - czy w ślad za koniecznością rejestracji nie pójdą zakusy podatkowe jak zabraknie kasy na górników, hutników i innych wyciągających łapę po cudze... W końcu www też jest jakąś wartością i tak dalej.


Permalink

Ale wiecie jaka jest pozytywna strona tego? Dostaniemy legitymacje dziennikarskie i wgląd do IPN-u :]


Permalink

Lemitygacje możemy sobie wystawić w każdej chwili i bez tego...


Permalink

Z dzisiejszej prasówki - artykuł w DI. Czyli jednak nie musimy rejestrować JB jako czasopisma...


Permalink

Wyjaśnimy tylko jeszcze sprawę "Czasu Imperium". Zajrzę do paragrafów. Chociaż na razie się nie ukazuje.


Permalink

Może nie do końca w temacie, ale wyrok sądu w sprawie serwisu GazetaBytowska.pl o powinien nas zainteresować.

Pozdrawiam