Imperium

Behemoth`s Lair

HoMM IV - Problemy natury technicznej

Permalink

Witam Wszystkich
Mam pytanie związane z heroes 4 of might and magic Złota Edycja. Otóż jak zainstalowałem go sobie na laptopa windows 8 i pograłem z 5-10 min i nagle mi zawiesił całego laptopa,że tylko pomógł uruchomienie ponowne lub reset, to uruchomiłem go ponownie. To spróbowałem z Equlibris,ale też mi zawiesił całego laptopa. Może macie jakieś pomysły, jak to naprawić,żeby nie zawieszał mi całego laptopa,a próbowałem po odpaleniu administratora i z rozdzielczością to nie pomogło.

Permalink

Prawdopodobne rozwiązanie podałem tuż nad twoim postem.


Permalink

Ode mnie nie pytanie ile opis zmagań z uruchomieniem, jakby ktoś miał podobne.
Więc miałem zawsze 2 wersje H4 - angielską i polską ze Złotej Edycji (od H1 do H4 Gathering Storm, bez WOW, taka z dużego pudła, nie książeczka - nazywało się to "Saga Heroes" i było ze specjalnym opakowaniem na płyty żółte z twardego kartonu i w środku koszulki).
Mam domyślnie Windows 7 bo się przyzwyczaiłem, jest wygodny, działa nie potrzebuję bajerów z W10 itd.

Mimo świeżej instalacji wersja Polska się nie uruchamia. Instalacja idzie bez problemu, splash screeny działają, ale proces w task managerze się nie pojawia albo pojawia się heroes4.exe ale nic sie nie dzieje - nie ma okna, nie ma żadnych błędów, jakby zawieszony proces albo wcale.

Myślałem, że to problem DirectX bo H4 wymaga 8.11 Na płycie przed instalacją jest możliwość instalacji automatycznie lub manualnie z folderu klikając setup itd. Pokazuje sie licencja okej potem error, że plik dsetup.dll jest nie wykryty (mimo że jest na płycie samej). Skopiowanie tego pliku do Windows/System32 i SysWOW64 niestety nie pomogło.
Próbowałem też regsvr32 żeby zarejestrować to mówi standardowo, że: upewnij sie czy jest prawidłowym plikiem dll. -Jest napewno bo jest od orginalnej płyty od CDProjekt nie dll z internetu.

Zainstalowałem wersję angielską i o dziwo działa (więc moze ten cały directx wcalenie był dobrym tropem). Przy instalce wersji angielskiej nawet był komunikat że już mam direcxt mimo że wyższej wersji bo chyba 12 a nie 8.11

Więc w końcu nie wiem co z tą polską wersją. Patrzyłem w readme że jest różny numer- np. ver PL ma napisane 1.1 a angielska 1.0 więc może jest tam coś ukryte co powoduje problem właśnie z tą wersją i nie chodzi o directx.

Run as admin/głębia kolorów/ itp. kompatybilność próbowałem. nic to nie zmienia.
Wersji angielskiej nic z tego nie przeszkadza - nie mam nic poklikane, wszystko domyślnie w ustawieniach pliku i jakoś działa bez problemu.

Myślałem sobie zainstaluje TGS (readme wersja 2.2GS) może coś się nadpisze i się naprawi. Nic z tego. Nawet nie uruchamia się proces.

Więc nie wiem co jest nie tak z tą Złotą Edycją, którą z wypiekami na twarzy kupiłem. Wersja angielska jest okej na Win7. Dobre i to. Mile widziane wasze porady. Czy ktoś ma polską wersję H4 działającą na Win7?


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 1.12.2022, Ostatnio modyfikował: Saruman

Permalink

Z tego co czytam po forach internetowych - 99% problemów z uruchamianiem jakichkolwiek części Herosów na współczesnych systemach operacyjnych rozwiązuje doinstalowanie odpowiedniego wrappera.


Permalink

Avatar

Z tego co czytam po forach internetowych - 99% problemów z uruchamianiem jakichkolwiek części Herosów na współczesnych systemach operacyjnych rozwiązuje doinstalowanie odpowiedniego wrappera.

Dzięki za linka. Trochę szkoda że zip nie ma żadnego readme. W każdym razie ponoć wypakować do głównego katalogu z H4 co wykonałem. Niestety to samo. Nic sie nie dzieje na ekranie (żaden komunikat, okno nic). W Task manager widzę "heroes4.exe *32". Rozkminiam dalej monitorem zasobów "resource monitor" - stan "uruchomiony" jak się wydaje nie jest zawieszony. Tu PPM i "analiza łańcucha oczekiwania" w nowym okienku pojawia się że "Proces heroes4.exe czeka na inny proces rundll32.exe". Widzę na tej samej liście, że ten proces już jest w toku (bo to główny element Win proces hosta systemu). stan: uruchomiony, wątki 11 i jest napisane: "co najmniej jeden wątek procesu rundll32.exe jest w stanie oczekiwania".

Wymyśliłem jeszcze jeden trik testowy. Wynalazłem stary plik kraka do wersji angielskiej, wkopiowałem do folderu z wersją polską. O dziwo uruchamia się z video intro (przy okazji jest dowód na działanie wrappera - wszystko jest w pływającym oknie z różnymi opcjami menu itd.) Dane z resource monitor kiedy zminimalizowałem okno gry:
1 lub 2 procesy, 15 wątków, użycie CPU zmienne, komunikat: "heroes4.exe działa normalnie". To jest zatem stan pożądany aplikacji.
Klikam w polskojęzycznym menu na nowa gra (inne opcje normalnie działają, "opcje", powtórz intro, wyniki, o autorach). Po kliknięciu w "scenariusze" lub "kampanie" następuje appcrash.
Event Viewer : Kod błędu: 0xc0000005 "Access Violation" - nawet mimo uruchomienia jako admin tego exe startowego.
Możliwe, że to temu że ten plik kraka kłóci się z wersją polską. Działo się to samo przed dodaniem "wrappera".
Dziwne prawda? To najdalej jak udało mi się dojść póki co.

PS. Na allegro znalazłem oferty tej samej edycji pudełkowej H1 do H4 TGS bez WOW i sprzedający twierdzi, że na win7 działa (ale może tak tylko mówi, a nie, że faktycznie przetestował). I co teraz?
Jeszcze jeden reinstal? Spróbuje na innych kompach w domu (lapy z Win7) znów nowy instal (bez TGS żeby nie zaciemniał potencjalnie obrazu) i zobacze.


Permalink

Mnie osobiście problemy rozwiązał wrapper, choć nie obyło się bez efektów ubocznych.

Obecnie korzystam z wersji H4resmoda dostępnej na jaskini. Ponoć H4 nie lubi korzystania z wielu rdzeni procesora, co ów mod pozwala łatwo ustawić.


Permalink

Saruman, wprawdzie nie dotyczy konkretnie polskojęzycznej wersji czwórki, ale może warto spróbować i tego?


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 1.12.2022, Ostatnio modyfikował: Alchemik

Permalink

Tak mnie wciągnęło że testuje dalej.
Inny komp z Win 7, poprawna instalacja H4PL podstawa, nie uruchamia się, zainstalowałem H4Res moda i wcześniej łatkę z JB. Nic z tego brak reakcji albo jest proces ale sam znika bez żadnych errorów.

Motyw z regedit przetestowałem na "pierwszym" komputerze, nic nie daje. Ale od razu wiedziałem że to nie pomoże bo to dotyczy sytuacji gdy rundll32 zajmuje całe CPU, a tak nie było w moim przypadku, niemniej dzięki za ciekawą sugestię.

Na ten moment chyba muszę się poddać bo już nic nie przychodzi mi do głowy.
Najdalej zawiódł mnie angielski crack, który pozwala mi oglądnąć polskie intro i polskie menu XD

Myślę, że problem jest w starości wersji. Jest to wersja NWC, a nie "Ubisoftu". Zakładam, że wersje ubisoftowe tych złotych edycji są przetestowane dobrze na Win7 i dzięki temu mają szansę działać. Coś widzę na OLX tanio w sensie złota edycja PL ale samo H4 z 2 dodatkami i jest z logo Ubisoft. Aż mnie kusi kupić dla samego testu. Są też wersje niepudełkowe z gog i np tu wyraźnie napisano w wymaganiach: Directx 9.0c i system:
Windows 7 / 8 / 10 / 11 (przy czym dużo komentarzy o zwiechach na W10).
hmmm


Permalink

Ja nadmienię tylko, że mam H4 GOGowe oraz W 10 i nie mam problemów z zawieszaniem się żadnych. Na W7 też ich nie miałem. Wydaje mi się, że problem jest właśnie w starożytności H4. Dodatkowo mam zainstalowanego Equilibrisa, ale nie sądzę by on wpływał na stabilność gry.


Permalink

Jest też niezerowa szansa, że procesy starzenia CD spowodowały korupcję danych na nośniku i po instalacji można doświadczyć różnych problemów niepowtarzalnych u innych użytkowników.


Permalink

Kupiłem z Goga H4 Complete za 25 złotych po polsku, wszystko śmiga. :-)
Ewidentnie coś z wersją na tej płycie z tej pudełkowej Sagi Heroes.
Dzięki wielkie za wszystkie komentarze i sugestie.
"zamykam tiketa" :P hahaha