Gorące Dysputy

Pędzel i grafit - sztuki wizualne - "Fantasy i Science Fiction - sztuka wyobraźni"

Aktualnie w Osadzie: Ognisko jest zgaszone.
Osada 'Pazur Behemota' > Gorące Dysputy > Pędzel i grafit - sztuki wizualne > Fantasy i Science Fiction - sztuka wyobraźni
Wędrowiec: zaloguj, wyszukiwarka
Darkena

Darkena

7.01.2007
Post ID: 7079

Znacie ich, kochacie, ich wytworami wypełniacie przestrzeń wokół siebie:

ARTYŚCI NURTU SCIENCE FICTION I FANTASY

Jest to temat szeroko obejmujący wszystkie gałęzie sztuki, jakimi posługują się ci ludzie: malarstwo, rysunek, grafika (również komputerowa), rzeźba, komiks i wiele, wiele innych. Masz swoich ulubionych artystów fantasy i science fiction? Jakie pojedyncze prace podobają Ci się najbardziej? Może wiesz coś o pełnej wersji czyjegoś avatara, masz fajną tapetę na pulpicie, albo skórkę do Winampa? Albo uczestniczyłeś w jakimś ciekawym wydarzeniu kulturalnym poświęconym tej sztuce? Napisz o tym tutaj.

Będziemy tu dyskutować o wszystkim związanym z tematem, od średniowiecza do współczesności, od artworków do gier aż po filmy animowane i posąg Smoka Wawelskiego! Nie bójcie się wyrazić swojej opinii, podzielcie się ciekawostkami i wiadomościami.

Żeby tak całkiem gołosłowną nie pozostać dorzucę opinię na temat jednego z moich ulubionych malarzy i grafików i to w dodatku polskiego :).

WOJCIECH SIUDMAK

(http://www.siudmak.pl)

Podoba mi się w jego pracach łączenie realizmu z tematyką fantasy. Ma świetne pomysły, które potrafi realizować we wspaniały sposób. Szczególnie podobają mi się rysunki. Są delikatne i ciekawe. Siudmak jest artystą o oryginalnym podejściu do tematu. Jego prace mają niepowtarzalny klimat i charakter. Napewno nie można o nim powiedzieć, że jest typowym malarzem fantasy. Tworzy swój własny, dziwny i odmienny świat, łączący geometrykę z ludzkim ciałem, lub jego jakby potrzaskanymi fragmentami. Podoba mi się jego styl :).

__
A tak z innej beczki to tu jest jeden z moich ulubionych obrazków. Autorem jest Luis Royo.

Infero

Infero

8.01.2007
Post ID: 7111

Oj Dark trafiłaś !

U mnie głównie na tapetach fantasy, a szczególnie lubię :
http://www.fantasygallery.net/ryman/art_8.html - tą i wiele innych Rymana,
http://www.fantasygallery.net/pitre/ -Pitre – po prostu są cudne,
a to dlatego, że to właśnie jestem ja ;) http://www.fantasygallery.net/acevedo/art_3.html - tak powinna wygladać demonica z piekła rodem.
Jakże mogłabym zapomnieć o moim ulubionym grubasku : http://www.fantasygallery.net/hrynkiewicz/art_3.html Rafała Hrynkiewicza.
Jest ich oczywiście wiele więcej, w każdym dostrzegam coś innego, nie ma reguły. Czasami jest to po prostu piękny świetlisty świat, pełen poezji innym razem mroczna otchłań beż dna i nadziei. Fantasy jest odzwierciedleniem czyich/ naszych marzeń i za to je lubie.

Vandergahast

Żywiołak Piwa Vandergahast

20.01.2007
Post ID: 7417

Swego czasu przeglądałem trochę dzieł artystów fantasy, choć raczej nie pod kątem twórczości konkretnego artysty, a jakiegoś temtu. I tak na przykład - smoki:
http://www.isidore-of-seville.com/dragons/

Ogromna ilość obrazków smoków i to jeszcze pogrupowanych na różne kategorie. Warto, bo fajne.

Dorzucę rankiem, bo nie mogę teraz znaleźć linków, ale z twórczością większości zapoznałem się zaglądając do galerii na Wizards i szukając galerii dzieł poszczególnych twórców tego co mi się najbarziej podobało.

Aerilien

Iluminatorka Aerilien

4.03.2007
Post ID: 9795

Coż, temat dla mnie, bo trochę w tym siedzę... Więc może dodam parę pozycji od siebie...

Linda Bergkvist - znakomita artystka (i ponoć też pisarka) fantasy, określająca swój styl jako "dark fairytales". Podziwiam ją za niesamowicie dopracowane detale w każdej pracy, niezależnie od tego, czy przedstawia ona wróżkę, czy tonący statek. U nas znana jest głównie z tego obrazka, wałkowanego na wszelkie sposoby jako szablon do blogów. :)

Parę przykładowych dzieł, jakby ktoś był zainteresowany:
http://www.furiae.com/gallery/spoiled.jpg
http://www.furiae.com/gallery/hajieelkhe-renewed.jpg

Christophe Vacher - były animator Disneya, teraz zajmuje się głównie malowaniem pejzaży i fruwających skał. Może ze mną jest coś nie tak, ale uwielbiam te obrazki - mają niesamowity klimat. Vacher próbuje przedstawić swoje skały tak, jakby to były żywe stworzenia... I, nie da się ukryć, udaje mu się....

Dla miłośników kamieni:
http://www.vacher.com/site/Galleries/Pers_Work/Images/Normal/The_Guardians.jpg
http://www.vacher.com/site/Galleries/Pers_Work/Images/Normal/Norova.jpg
http://www.vacher.com/site/Galleries/Pers_Work/Images/Normal/Untouched_Grdens.jpg - a to skały z dodatkiem. ;)

No, na razie tyle. Ale z pewnością dopiszę w tym temacie jeszcze coś od siebie...

Kordan

Kordan

17.06.2007
Post ID: 16500

Ja tam wolę polskich rysowników fantasty, polecam obejrzeć prace Dominika Brońka, jego rysunki są niesamowite. Tak na marginesie, to sam chętnie tworzę rysunki związane z fantastyką, ale z tego co widziałem w galerii, to jeszcze trochę mi brakuje by być tak dobrym jak wy

Grenadier

Kanclerz Grenadier

21.09.2007
Post ID: 19508

Gdy zaczynała się moja fascynacja fantastyką wielkie wrażenie (które nie mija zresztą) zrobiły na mnie grafiki brytyjskiego rysownika Chrisa Fossa (imiennik, heheheh). Zatkało mnie wtedy, że można tak pięknie i z wyobraźnią rysować. Przyznaję - nie jest to rysownik, który podoba się wszystkim, bo to "technokrata", ale jego statki kosmiczne itp. - dla mnie po prostu miodzio...

Avonu

Avonu

10.02.2008
Post ID: 23365

podzielcie się ciekawostkami i wiadomościamiTo chyba się tutaj kwalifikuje - natrafiłem na to przypadkiem, ale te są zbyt piękne, by o nich nie wspomnieć. Może ktoś będzie wiedział coś więcej o ich autorce, poza skromną wzmianką na jej stronie?

Galeria 1
Galeria 2

i praca, dzięki której znalazłem MeadowHaven:
Royalty - Diana
Infero

Infero

9.08.2008
Post ID: 32462

Odwiedzając Sanok nie zapomnijcie obejrzeć wystawę jego mieszkańca!

Pod koniec lipca byłam na wakacjach w Bieszczadach. Strasznie lało przez kilka dni i wraz ze znajomymi postanowiliśmy odwiedzić Muzeum Historyczne w Sanoku. Zamek Królowej Bony zaskoczył mnie swoją zawartością. Oprócz obszernej wystawy wspaniałych ikon obejrzeliśmy tam wystawę prac Zdzisława Beksińskiego. Wcześniej kojarzyłam kilka prac tego autora, ale oglądając je na monitorze traci się ogromnie wiele. Prace zachwycają, oszałamiają wyobraźnią autora. Trudno mi było wyjść z tej galerii. Bywają piękne, bywają też straszne i okrutne, ale zawsze niesamowicie przykuwające uwagę widza.
W zamku można obejrzeć prace ze wszystkich okresów twórczości Beksińskiego ( nie tylko z okresu fantastycznego). Wystawa jest stała tzn., jeśli ktoś zajrzy tam za rok, lub dwa śmiało może liczyć na obejrzenie prac.

Pod tym linkiem znajdziecie próbkę tego, potrzeba zobaczyć odwiedzając Sanok.
http://best383.com/index.php?a=001

Darkena

Darkena

10.08.2008
Post ID: 32474

Na dodatek wystawę można zwiedzić kilka razy i za każdym kolejnym natrafić na coś innego. Obrazy z wystawy w sali Beksińskiego nie są jedynymi, jakie tam są. Muzeum posiada spore zbiory tego malarza, które są co jakiś czas wymieniane z już wiszącymi.

Infero

Infero

10.08.2008
Post ID: 32475

Tak to prawda Dark.Przy mnie wymieniali kilka prac z lat młodzieńczych. Zapytałam - wymieniają co jakiś czas, ale niektóre prace wiszą stale, między innymi jego ostatni obraz wykończony tuż przed śmiercią.
Tu znajdziecie jeszcze coś więcej o wystawie, no i oczywiście ostatnia pracę autora.
http://latawce.netstrefa.pl/beksinski.htm

Architectus

Architectus

17.04.2012
Post ID: 68766

Annah Hutchings

Z wykonanych prac moją uwagę bardzo przykuwa jej dzieło zwane przeze mnie Źródłem Łez. Dobór kolorów wpasowuje się w odcień tła. Elementy ubioru oraz skrzydła wskazuję skrycie, że na pierwszy rzut oka łatwo można ulec złudzeniu, które zasłania rzeczywisty sens pokazanej sceny. W galerii z odnośnika możecie obejrzeć jej nowsze prace. Sam przekierowuję Was do miejsca, gdzie odnalazłem jej twórczość. Mamy tam jej starsze dzieła, zawierające więcej motywów z fantastyki naukowej. Tamta strona internetowa w najbliższej przyszłości przepadnie w otchłani Internetu. Do tego czasu poszukajcie tam czegoś dla siebie i opiszcie tutaj jak na Was działają wybrane prace. W lewym górnym rogu witryny jest przycisk, za pomocą którego możecie się cofnąć do podstrony z fantasy, a także na stronę główną. Kiedy pierwszy raz tam trafiłem, rozczarował mnie nadmiar aktów. Wreszcie w galerii pani Hutchings znalazły się prace warte częstszej kontemplacji. Mamy w nich zawartą nieprzesadzoną subtelną dynamikę. Wszystko zdaje się spokojnie płynąć. Przedstawione postacie spieszą się powoli i wyraźnie są częścią otoczenia. Czy podzielacie moje wrażenia?

Bychu

Bychu

29.08.2012
Post ID: 70819

Przeglądając galerię podaną przez mojego przedmówcą, postanowiłem obejrzeć też prace innych autorów. Praca opisana przez Archiego spodobała mi się, choć była dla mnie statyczna. Strona artfan.net jest ciekawą stroną, na której znajduje się dużo prac wykonanych przez wielu autorów, o bardzo różnorodnej tematyce. Mój wybór padł na Pelaeza którego prace najbardziej mnie urzekły. Autor swoje dzieła wykonywał ołówkiem, szkicował, dbał o szczegóły. Jego prace poświęcone są kobietom, autor szkicował syreny, wampirki, harpie, oraz kobiety żyjące w dziczy. Prace Pelaeza przesączone są erotyką oraz zmysłowością. Moją ulubioną pracą tego rysownika jest praca nazywana prze mnie flirtem. Praca podoba mi się, gdyż syreny, które są na niej przedstawione wyglądają, jakby flirtowały.

Architectus

Architectus

27.09.2016
Post ID: 82565

Darkena

A tak z innej beczki to tu jest jeden z moich ulubionych obrazków. Autorem jest Luis Royo.

Ach, po latach od przypomnienia sobie charakterystycznego stylu, jaki przykuwał moją uwagę, odkryłem, że jego autorem jest właśnie Luis Royo! Wśród moich ulubionych prac tego malarza jest ta grafika, której tytułu niestety nie znalazłem. Widać w niej, często występujący wśród jego dzieł, motyw połączenia elementów baśniowych z wyobrażeniami postępu technologicznego.

Avonu

To chyba się tutaj kwalifikuje - natrafiłem na to przypadkiem, ale te są zbyt piękne, by o nich nie wspomnieć. Może ktoś będzie wiedział coś więcej o ich autorce, poza skromną wzmianką na jej stronie?

Galeria 1
Galeria 2

i praca, dzięki której znalazłem MeadowHaven: Royalty - Diana.

Autorka - Adele Lorienne, poszerzyła opis siebie w jednym działów, na wspomnianej przez Ciebie stronie. Dzieło Royalty: Diana również chwyciło mnie za serce. Adresy internetowe galerii - jakie podałeś - nie są dostępne, przez zmiany w ich tytułach. Czy mógłbyś zaktualizować linki do prac, na jakie zwróciłeś uwagę? Co do twórczości malarki urzekł mnie malunek do cyklu książek Szklany tron, pióra Sary J. Maas, interpretujący wygląd bohaterów w niej występujących: Aelin i Rowana.

Iori Yakatabako

W ostatnim czasie zapoznałem się z rękodziełami tego japońskiego twórcy. Specjalizuje się on w malowaniu stylem mangowym fantastycznych postaci, które występują głównie w grach i filmach animowanych. Prowadzi między innymi bloga, gdzie dzieli się swoimi dokonaniami. Wśród nich zamieszcza szkoleniowe nagrania z obsługi programów graficznych. W jednym z nich, przy pomocy PaintTool SAI nakreślił piękną interpretację wyglądu pierwszej Różanej Panny o imieniu Suigintou, występującej w serii Rozen Maiden. Efektownie uwzględnił tam jasną barwę jej włosów i ciemne skrzydła, oraz podkreślił specyficzny ubiór, jakim jest sukienka z bufiastymi rękawami, fartuszek z kokardą i wpięta we włosy opaska z różą. Inną postacią jaką namalował w uroczo nonszalancki sposób, używając miłego połączenia barw jest Luka Megurine z programu Vocaloid. Poza tym, realizując projekty z gier w gatunku fantastyki, częstymi ich gośćmi są bohaterki produkcji o tytule Touhou. Wśród nich podoba mi się: dzieło w jakim pan Yakatabako przedstawił jednego z piekielnych kruków - Utsuho Reiuji, oraz malunek z wampirzycą Remilią Scarlet, którą narysował także w takiej formule.

Avonu

Avonu

19.03.2017
Post ID: 83003

Architectus

Autorka - Adele Lorienne, poszerzyła opis siebie w jednym działów, na wspomnianej przez Ciebie stronie. Dzieło Royalty: Diana również chwyciło mnie za serce. Adresy internetowe galerii - jakie podałeś - nie są dostępne, przez zmiany w ich tytułach. Czy mógłbyś zaktualizować linki do prac, na jakie zwróciłeś uwagę?

Musiałem wygrzebać te grafiki ze starego dysku, ale oto i one: pierwsza, druga, trzecia i czwarta.

Architectus

Architectus

20.03.2017
Post ID: 83007

Olśniewające! Cieszę się, że je znalazłeś. ^^