Imperium

Behemoth`s Lair

Recenzje i recenzenci

Permalink

Witam,
odnowiona Krypta Map posiada trzy stopnie wtajemniczenia. Na czele znajdują administratorzy, którzy mają prawo nadawać uprawnienia, dodawać warunki zwycięstwa i jeszcze kilka mocy. Poniżej są redaktorzy, czyli ci, których zajęciem jest dodawanie map, które napłynęły do Krypty, oraz ich selekcja. Ten post jest o trzeciej grupie, znaczy się recenzentach.

Ich uprawnieniem jest dodawanie recenzji, czyli możliwość oceny mapy, a także jej skomentowania. Każdy tak może tym niemniej opinia recenzenta jest zawsze uznana za priorytetową, czyli znajduje się na górze komentarzy. Nie jest to może coś tak bajeranckiego, jak możliwość usuwania map, czy dodanie "Zgromadzenie odpowiedniej ilości chałwy" do listy warunków zwycięstwa w HoMM II, ale zawsze cieszy.

W dawnej Krypcie istniała możliwość pisania recenzji, które potem Thant ręcznie dodawał do mapy. Były one bardzo sformalizowane i przez to nieliczne, mimo, że pisać je mógł każdy, kto się zgłosił. Mimo wszystko istnienie recenzji było przydatnym narzędziem i gdy zaczęto prace nad nową Kryptą postanowiono i w niej dodać możliwość ich pisania. Jak mają działać recenzje opisałem w poprzednim akapicie.

Aby jednak wszystko dobrze działało, powinno być sporo recenzentów (mimo, że każdy administrator i redaktor Krypty nim jest). Dlatego też temat ma celu rekrutację ich. Aby zostać recenzentem należy... napisać recenzję! Potem można zgłosić się do tego tematu i wysłać tekst, jeszcze niedodany mi, czy komukolwiek pełniącemu funkcję Strażnika. Jeśli będzie udatna można liczyć na awans. Wysłanie więcej jak jednej pracy będzie brane pod uwagę jako atut dodatkowy.

Jak powinna wyglądać recenzja? Na wstępie jej autor powinien opisać scenariusz, w paru zdaniach przedstawić go. Już tu może pojawić się element oceny "robiący wrażenie scenariusz", "starannie wykonana kampania" etc. Następnie wykonanie mapa, czyli jak rozmieszczono obiekty, czy nie za gęsto, rzadko, czy ładnie, bez wulkanów w środku lasu, czy umiejętnie. Tutaj także powinna znaleźć się informacja o fabule, chatach misji, wydarzeniach, generalnie jak autor przedstawił świat gry. Najważniejszą częścią recenzji jest opisanie przebiegu rozgrywki, czyli jak wychodzą w praktyce opisane wyżej czynniki, ale też jak się gra i co na to wpływa (a więc czy potwory silne, SI wymagające, czy zbiera się hordy potworów). Na koniec podsumowanie i ocena. 6 oznacza mapa, którą można uznać za jedną najlepszych w Krypcie, zaś 1 za coś do wyrzucenia z Krypty.