Imperium

Behemoth`s Lair

Knights and Merchants

Permalink

Dość stara gra, strategia czasu rzeczywistego. Grałem w nią bardzo dawno i pamiętam, że bardzo mnie się spodobała. Stawianie kolejnych budynków, kopalni surowców, zakładanie pól... Pamiętam, że z surowców najpierw były potrzebne kamienie i drewno, potem po odpowiedniej obróbce, w postaci cegieł i desek trafiały do spichrza. Fajnie wyglądała budowa budynku - po kolei deseczki, szkielet budynku, potem ściany. Wyrabianie jedzenia dla poddanych także przebiegało stopniowo, potrzebne było pole uprawne, chata chłopska, młyn, piekarnia... Dzisiaj już słabo pamiętam tę grę, ale te elementy utkwiły mi w pamięci na dobre. Ostatnio jednak przypomniałem sobie ten tytuł i pomyślałem, że fajnie byłoby go nabyć. Mój PC nada się idealnie, ma już swoje lata, dzisiejszych gier nie odpali, ale ze starymi nie będzie problemu. Znalazłem grę na Allegro, ale cena jak na grę z lat 90 jest niezła. Ale i tak zamierzam ją kupić, chcę mieć oryginał.
Czy ktoś z Jaskini spotkał się z tą grą? Jak wrażenia?

Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 20.12.2009, Ostatnio modyfikował: Fentrir

Permalink

Cóż. Grałem w tą grę, tylko że w demówkę i do tego po niemiecku. Ale i wersja demonstracyjna może dostarczyć jakiejś rozrywki;). Pamiętam że trzeba było także karmić swoją armię, konieczna do rozwoju była stołówka coby nasi poddani mieli gdzie jeść i pić. O ile dobrze pamiętam to był też budynek, w którym rekrutowaliśmy wszystkich robotników: chłopców na posyłki, robotników, piekarzy... Tak. To była i pewnie dalej jest całkiem sympatyczna gra.


Permalink

Settlers II Gold. Mówi Ci to coś? Gierka ma coś koło 10-15 lat. Jeśli w nią nie grałeś, to zagraj, dowiesz się skąd twórcy Knights and Merchants wszystko odgapili :P
No ale gierka w sumie niezła, tylko że bardzo dużo czasu zajmowała produkcja.


Liczba modyfikacji: 1, Ostatnio modyfikowany: 20.12.2009, Ostatnio modyfikował: Halom

Permalink

"Dawać żarcie! Czas na żarcie!" ;)

Kultowy okrzyk ze spolonizowanej wersji KaM. Pamiętam także misję ósmą, pierwszą z gatunku trudnych survivalowych, w której osią fabularną jest najazd barbarzyńców z czterema "mieczykami" ataku (najlepsi rycerze mieli trzy... ale za to dwie "tarcze" - a berserkowie ani jednej). Przypominam sobie misję piętnastą i dwie ostatnie - w których wojsk było już na tyle dużo, że mój ówczesny monitor wraz z maksymalną rozdzielczością 1024x768 nie był w stanie ogarnąć całości moich i wrażych szeregów...

Bardzo pozytywnie pamiętana przeze mnie do dziś, obok MDK, gra kupiona na nieistniejących już od wielu lat targach Gamblera.


Permalink

Hehe, tak, tak było "Dawać żarcie!" "Czas na żarcie!" i "Przynieść żarcie!" a także komendy zmiany szyku w ustawieniach oddziału np "Połączyć się!" "Do szeregu!" "W prawo zwrot!" teraz może wydawać się to śmieszne, ale wtedy, tworzyło w raz z ręcznie rysowaną grafiką i ciekawą muzyką niezwykły klimat, do tego okraszony bardzo wysokiej jakości polonizacją, co w tamtych czasach, chyba 1998 rok, nie było codziennością.

Gra wyszła w dwóch wersjach, pierwsza Knights and Merchants The Shattered Kingdom, i druga, w raz z dodatkiem Knights and Merchants The Pesants Rebelion, dystrybucja w Polsce TopWare Interactive. Wersja z dodatkiem wyszła jakoś koło 2004 roku w jednym z czasopism, chyba w Clicku.

Gra jest dość trudna i czasochłonna ale fantastyczna zabawa gwarantowana jeśli da się jej szansę, dobra gospodarka i wydajność w noszeniu jedzenia oraz odpowiednie strategicznie rozmieszczenie wojsk i sprawne karmienie ich na pozycjach to klucz do sukcesu. Dysponujemy całym arsenałem średniowiecznych wojsk, od lekkiej piechoty, łuczników i kuszników aż po ciężkozbrojnych konnych.

Oprócz ciekawych misji wymienionych przez Tulla są też misje czysto strategiczne, gdzie podanymi na początku skromnymi oddziałami musimy wytłuc przeważającego wroga, przejście takiej misji daje ogromną satysfakcję.

Obecnie grę można kupić z rynku wtórnego na aukcjach, zdecydowanie polecam :)


Permalink

Od siebie dodam również, że gra ma już (z tego co wiem) status abandon game, więc można sobie legalnie ściągnąć ową grę z internetu. Do tego jakby ktoś nie wiedział, istnieje możliwość tworzenia własnych misji do tej wspaniałej gry. Być może jest to bardzo czasochłonne, ale satysfakcja, ze stworzenia bardzo trudnej misji jest znacznie wyższa, niż trudy związane z dopasowaniem kodu misji. Tak, istnieje możliwość tworzenia misji, ale robi się to w trybie tekstowym, mimo to, jeżeli ktoś ograł się z misjami w KaM, warto się zagadnieniem edytora map zapoznać. Gdyby coś, kiedyś tworzyłem własne misje;).


Permalink

Ta gierka jest super nie ma lepszej strategi!!!

Liczba modyfikacji: 2, Ostatnio modyfikowany: 22.12.2009, Ostatnio modyfikował: Tarnum

Permalink

Tak jak stwierdził Filus, grę można zdobyć w tej sposób legalnie. Przypominam też, że istnieje w niej tryb wieloosobowy, który z Hubertusem intensywnie od kilku dni za pośrednictwem Hamachi testujemy (zalecany jest jednak do niego patch w wersji 1.58 SR2) z pozytywnym skutkiem. Być może w przyszłości udałoby się w Jaskini rozkręcić niewielkie kółko fanów "Rycerzy...".


Permalink

Tullusion

(...) (zalecany jest jednak do niego patch w wersji 1.58 SR2) z pozytywnym skutkiem.

Mała rada, jeżeli chcecie grać w KaM przez neta, NIE grajcie TPR, bo multi w tym dodatku jest skopane w zatrważającym stopniu. Nieraz są rozbieżności w widzianej grze, np. my widzimy, że nasz rycerz zniszczył budynek, a u drugiego gracza widać, że ten rycerz już nie żyje etc. Do grania online zaleca się grać TYLKO na TSK (podstawka). Co prawda tracimy wtedy nowe jednostki z dodatku, ale to zbyt wielka strata mimo wszystko nie jest.


Permalink

Pamiętam tą grę :P gdy kolega mi ją pokazał dosłownie zasypiałem patrząc na nią . Jednak gdy zainstalowałem u siebie zacząłem troszkę pykać :P hehe z tego co pamiętam trzeba było budować ścieżki od budynku do budynku żeby robole i chłopi pracowali dobrze mówię czy coś sobie ubzdurałem ??

Z początku gry nie ogarniałem ale razem z mamą (moim wiernym pomocnikiem i fanem strategi oraz RPG)wymyśliliśmy jakie budynki budować żeby rzemieślnicy robili to co powinni(gra była po angielsku a ja byłem dość młody więc dobrze go nie umiałem) nie śmiejcie się , że grałem z mamą :P to poważny przeciwnik w HoMM V ani razu z nią nie wygrałem :P

teraz całkiem miło wspominam tą grę lecz pamiętam te frustrujące momenty gdy mój "pomocnik"
darł mi się nad uchem abym łuczników cofnął za piechotę hehe xD

no pozdrowienia ;)

Permalink

Jest to stara gra, którą bardzo lubię. Osadzona w średniowiecznym kraju europejskim, naszym zadaniem jest ocalenie i odbudowa królestwa oraz pokonanie zdrajców. RTS.

Plusem tej gry jest to, że każdy budynek tworzy się jakiś czas, do każdego musimy poprowadzić drogę. Poza tym świetnie przedstawiona jest tam przeróbka towarów (np. jak powstaje chleb, sztaba złota, żelazo, poszczególne bronie). Doskonałe odzwierciedlenie średniowiecznej gospodarki. Ponadto każdy człowiek w mieście MUSI jeść, bo inaczej umrze (czyli bardzo realistyczna gra), czego mi brakuje w Strongholdzie.

Niestety jest też minus - wojska są strasznie głupie, łatwo jest oszukać SI, ponadto jeśli jeden żołnierz z oddziału jest atakowany, to zablokowana jest możliwość manewrowania całego oddziału...


Permalink

Mam wiadomość dla wszystkich, którzy lubią tę grę. Powstało KaM Remake, dzięki któremu można m. in. tworzyć bezproblemowo własne mapy, oraz grać przez sieć. Zachęcam wszystkich, którzy znają Knightsy, oraz tych, którzy jeszcze tej gry nie znają o pobranie KaM Remake i powrót/rozpoczęcie dobrej zabawy. ;)

PS: Aby zainstalować KaM Remake trzeba mieć oryginalne KaM, które można ściągnąć tutaj. Aby Remake wykryło, że masz zainstalowaną oryginalną wersję, musisz wsadzić ją do C://Program Files.
Polecam ją zachować, bo jest wymagana do zainstalowania updatów do Remake.